Obsedantně kompulzivní porucha?

Od: Datum: 17.10.16 13:39 odpovědí: 21 změna: 25.10.16 21:50

Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda se jedná o obsedantně kompulzivní poruchu.. Nedávno jsem o ní četla článek.

Neustále mám potřebu si uklízet pokoj. Strávím tím často celý den, dokud není všechno dokonale uklizeno a uspořádáno. Ale i tak nejsem spokojená a pořád musím něco utírat, srovnávat a přemisťovat, aby to bylo dokonalé. Seřazuji si šperky a u televize někdy čistím lahvičky s makeupem a jinou kosmetiku. A když jsem byla se školou na zájezdu, tak jsem každý den potřebovala chvíli, abych si srovnala všechny věci v kufru. I v počítači si musim dělat pořádek. Mám pocit, že když bude všechno uklizené, budu se cítit lípe a organizace věcí mi zlepší život.

Podobně to mám s hygienou. Nedokážu si jentak odpoledne lehnout do postele a odpočívat. Pokaždé musím být vykoupaná, jinak si tam nelehnu. Máte to někdo stejně? Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.10.16 13:45
avatar

Mám to přesně opačně. Čas od času (řádově týdny) se musím téměř násilím přinutit aspoň k základnímu úklidu. Většinou, když čekám návštěvu, na které mi záleží, případně když už nemůžu něco důležitého najít. Pak ovšem taky strávím úklidem celý den. :-D

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 17.10.16 13:49
avatar

Ano, je to OCD. *mala*


doplněno 17.10.16 14:45:

Nadměrný úklid, osobní hygiena a seřazování předmětů jsou tři různé rituály, není to pouze jeden, takže se skutečně přikláním k OCD. Pokud máte pocit, že vás vaše počínání výrazně omezuje, navštivte lékaře, ten se vyjádří směroplatně. *nevi*


doplněno 18.10.16 09:25:

Neodpustím si dovětek, že nejčastějším spouštěčem OCD jsou buzerující pedantští rodiče, zejména matka. *uf*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: alenn
Datum: 18.10.16 09:30

Plně souhlasím, a někdy mám vážný strach, aby to po tchýni nepodědil anebo neobkoukal její syn, nějaký náznak už jsem bohužel viděla.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikc®
Datum: 18.10.16 18:04

Měla jsem to podobný jako tazatelka. Taky jsem měla pocit, že musím pořád uklízet, když jsem ještě bydlela s rodičema. Otec chorobně zaměřený na úklid, buzeroval s tím.*cert* Nejdůležitější na světě bylo podle něj mít uklizeno. Přitom on sám pořádný nebyl. Takže nemusí to být jen matka.


doplněno 18.10.16 18:12:

Mlátil mě hlavou o zeď kvůli tomu, že hrnek nebyl ve dřezu, ale vedle. Když jsem řekla, ale to není můj hrnek, tak řval, že mě zabije.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.16 14:10

Skutečně to vypadá na OCD... Stejně jsem to neměla, tedy co se týče uklízení, měla jsem to stejně s hygienou a musela jsem několikrát denně kontrolovat, zda jsou zamčené dveře, dobře zavřený peřiňák (aby nezranil psa), v průběhu let se to měnilo a nakonec se to zklidnilo ve chvíli, kdy jsem chodila domů tak vyčerpaná, že mi bylo vše jedno a od té doby mám víceméně pokoj (zůstalo mi jen kontrolování dveří a toho, zda máme vypnuté prodlužovačky). Nicméně je asi lepší vyhledat lékaře nebo psychologa, zvlášť pokud Vás to nějak omezuje. Já to nijak neřešila, ale vím, že v souvislosti s častým mytím rukou (či používáním desinfekce, když jsem byla venku) si o mě ostatní mysleli, že jsem divná.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.10.16 14:18

Má to sousedka, co bydlí vedle mě. Zamyká dveře xkrát a ještě se od výtahu vrací zkontrolovat. Pokud náhodou odcházím současně a zeptám se jí, jestli mám počkat s výtahem, vždy se na něco vymluví.


doplněno 17.10.16 15:13:

Kdepak Wamp, to byste poznala, že něco není tak, jak má být?

Já se taky kolikrát vrátím a nevím, jestli jsem jen nezabouchla, ale u sousedky je to stále stejné, stále protáčí klíče-má dva zámky, pokaždé se vrátí, každé ráno ji slyšíme..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wamp®
Datum: 17.10.16 14:32
avatar

Ahoj.

A proč hned strašit s OCD?

Já to mám podobné.Vše musí být tip - ťop,jinak si nesednu,ani nelehnu.

Jedná se prostě o pocit,že je vše v naprostém a dokonalém pořádku.Vše musí být perfektní ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.10.16 00:27

Ano, to je přesně příznak OCD. Má to spousta lidí, většina si ani neuvědomuje, že to není normální, nebo jsou ty příznaky ještě natolik únosné, že to neřeší, což je asi i Váš případ.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ha®
Datum: 18.10.16 09:34

A co tohle - co když i vy máte OCD a jen se snažíte bránit, což je přirozená reakce všeho mozku na napadení příběhu někoho jiného, který je ale podobný tomu vašemu :)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.10.16 08:29
avatar

jj, posedlost pořádkem se jmenuje anankastie.

Mrkněte se na wiki, na odstaveček anankastická porucha. A jinak vám radím, zachovejte klid. Nejste v tom sama. Já mám taky jednu takovou obsesi, která mě pořádně zlobí a které se nezbavím a nezbavím a nezbavím. Více vám raději neřeknu, protože je nakažlivá.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Porucha_osobnosti

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alenn
Datum: 18.10.16 09:04

Skoro celý den, páni, tak to je mazec, to je mi líto. Jak může někdo napsat, že tady zbytečně strašíme. Určitě je to tahle psychická porucha. Většinou jsou to velmi úzkostlivý lidi, kde si například úklidem hledají činnost, aby jinak zaměstnali svůj mozek. Moje tchýně to má a přestala jsem k ní chodit. Denně umyje okna, asi 8 oken, utře neviditelný prach, atd. Pokud přiletí kapka deště i přes den tak už letí utírat okna. Nikdy si k návštěvě nesedne a jak dopijete tak Vám ihned utře skleničku, fakt zážitek. Nechci vědět, co dělá až odejdeme. Možná pere všechny potahy. Nejhorší na tom je, že se ona urazí, když se ozvu, ona si prostě myslí , že je vše v pořádku a že je jen pořádkumilovná osoba, a my všichni ostatní jsme hrozní bordeláři. V podstatě je to její jediný koníček, to uklízení. Už jsem to vzdala.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ha®
Datum: 18.10.16 09:35

Mluvíte mi z duše, mám naprosto stejný příběh. Odku jste?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alennn
Datum: 18.10.16 09:49

Myslíte me? jejda nemáme stejnou tchyni? u Ostravy

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ha®
Datum: 24.10.16 22:42

Uf, tak nemáme :D ale naprosto přesně stejný příběh... Alespoň v tom nejste sama :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alenn
Datum: 18.10.16 09:35

S tím vracením se, zda jsem zamkl, zhasl, to má spousta lidí, ale vždy jsem si myslela že je to spíš porucha tzv. "plíživá myšlenka"

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.10.16 10:43
avatar

Mám ráda, když je uklizeno, čisto a pořádek, ale nehrotím to, jako Vy. Uklidím většinou o víkendu a pak jen dědu naviguju, co má udělat, aby nenastal binec. Není to lehké! :)

Divné je mi to Vaše odpolední lehání do postele. Máme tchyni, 91,5 roku, tu po obědě ukládáme. Jsem o 30 let mladší, ale odpoledne bych si do postele nelehla, pokud bych snad neměla smrt na jazyku. Odpolední ležení považuji pro "dorostenku" jako jsem já, za ztrátu času. Za tu dobu stihnu vytřít, vyluxovat, umýt okna, vyplet kus zahrádky, zavařit kompoty apod. Povalovat se jdu až večer.

Pokud jste vetchá stařičká babča, chápu to. Zdrbané tělo to prostě potřebuje a říká si o to. Ale jinak má každá ženská dost práce - chodí do zaměstnání, má na krku děti, vaří, pere, peče... Odpoledne do postele polezu tak od 80 nahoru, pokud se, samozřejmě, dožiju.

Jinak čistota a pořádek v bytě je prima, ale nic se nemá přehánět. Ani čistota, ani binec. Asi tak. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: haf
Datum: 18.10.16 10:59

Odpocivat treba odpoledne po dobrem obede neni na skodu, aspon vecer nejste unaveni jit za kulturou, ale proc si lehat do postele, na to jsou dobre lenošky, divany, gauce nebo usaky, prehodite lehky pled nebo deku a sladce hnipete, meditujete či zdrimnete a posleze osvezeni odpocinkem opet uzivate dne a vecera :) - pohoda pro "rentiery" vseho veku *slunce*

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: pb®
Datum: 18.10.16 19:32
To tak, ničit si páteř zkroucená někde na gauči. Jsem poměrně mladá, do ZŠ to mám zatím blíž jak do důchodu, přesto mi nedělá a nikdy nedělalo problém si jít po obědě lehnout, pokud to jde. To tak se někde honit a šůrovat a vyčítat si odpočinek. Spala jsem po obědě s dítětem celou mateřskou a těším se za dva týdny, že budu moct zase. Naopak nechápu uhoněné ženské a matky, co padají na hubu ale neodpočinou si, že jim to prý přes den nejde. No každý svého štěstí strůjcem.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.10.16 11:23
avatar

Se stejnou poruchou máme prodavačku uzenin v malé sámošce v sousedství. Má nejraději, když je zády ke kupujícím. Stále vytahuje tácy s nakrájenými salámy a na pracovním pultíku je přerovnává do úhledných komínků, přepisuje cenovky. Když na ni zavolám, že něco chci, vím, že jí musím dát čas, než jí to dojde a otočí se ke mně. Je vidět, jak nerada z komínku salámů ubere. Když mě obslouží, ihned výšku komínků srovná, aby byly stejné. Čas od času ji přivedu k mrtvici, když si poručím tlačenku, nakrájenou tence na stroji, jako salám. Vedla jsem s ní několikrát diskuze, že se to rozpadne. Teď už hlásím, "jestli se to rozpadne, tak na mou zodpovědnost." Brble a hučí, ale nakrájí. Je mi ji občas líto, ale takto nakrájenou tlačenku miluji v housce. :-D

Já mám ráda pořádek, ale nějak jako samozřejmost. Neuvažuji, udělám, když už tu věc nabo hadřík mám v ruce. Ale uvědomuji si, že když si něco naplánuji, pak z toho neslevím. Řekla jsem si, že musím odpoledne vytáhnout zimní boty a schovat sandálky. Odpoledne na mě přišla horečka a bylo mi fakt zle. Ale ikdybych měla umřít (a neměla jsem k tomu daleko) musela jsem s těmi botami udělat pořádek. Nemohlo to počkat *bzum* Takové nutkání, jaké popisujete, to musí být peklo!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maky®
Datum: 25.10.16 18:41
avatar

Uklízím, když je venku hnusně, meju se, když jsem špinavá...mám své koníčky a miluji přírodu, takže doma trávím času co nejméně, až budu opravdu hodně stará a třeba málo pohyblivá, tak si toho doma užiju, až mi z toho bude špatně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.16 21:50
Mohla by to být obsedantně kompulzivní porucha, ale když to řeknu velmi přehnaně, tak blázen si nikdy nemyslí, že je blázen..
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.