Počítá se nemoc v ochr.době na důchod?

Od: Datum: 17.10.16 12:25 odpovědí: 7 změna: 17.10.16 16:41

Pokud dostanu výpověď, abych nemusela platit zdravotní pojištění během neschopenky se prý musím do 3 dnů registrovat na ÚP a teprve pak do těch 7 dnů si vyřídit neschopenku. Bude se mi však taková neschopenka počítat do důchodu, když jsem registrovaná na ÚP?

Nebo platí zdravotní pojištění po dobu mé nemoci (která začala v ochranné době) zaměstnavatel, protože to on dal výpověď?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.10.16 12:29
avatar

Do důchodu se nepočítá žádná doba nemoci. Každý odmaroděný den se Vám od odpracované doby pro důchod odečítá.


doplněno 17.10.16 13:24:

Možná se bavíme každý o jiném problému, ale tohle je kopie originálu dokladu "Osobního důchodového pojištění", zaslaného "Českou správou sociálního zabezpečení".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dig
Datum: 17.10.16 12:47

Děkuji za snahu! Magdon, není to tak, jak říkáte. Např.: Výpočet důchodu: Počítá se nemoc na 80 % nebo plně?

Nejedná-li se o tzv. nemoc v ochranné lhůtě, započítává se nemoc v plném rozsahu. Pouze nemoc v ochranné lhůtě, tj. pobírání nemocenské po skončení pracovního poměru se pro výpočet hodnotí v rozsahu 80 %.

Můj dotaz zůstává nezodpovězen...Děkuji za pomoc!

Datum: 17.10.16 14:25
avatar

Náhradní doby pojištění (např. nemoc v OL) se při výpočtu zahrnou 80 %.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 17.10.16 14:22
avatar

Magdone,

ale ty vyloučené doby jsou započteny do celkové doby důchodového pojištění. Kdyby nebyly, ČSSZ by je vůbec nemusela evidovat, případně by tam byla poznámka "nedoloženo" apod. O vyloučené doby se při výpočtu důchodu snižuje počet dnů, jimiž se dělí dosažené příjmy.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 17.10.16 14:17
avatar

Registrací na ÚP se nic nemění, nemoc v ochranné době se zahrne do celkové doby důchodového pojištění, a to tzv. vyloučených dob → nerozmělní Vám dosažené příjmy.

Ale stát hradí zdravotní pojištění i za osoby pobírající nemocenské. Jenom kvůli pojištění byste se před začátkem nemoci registrovat nemusela (regostrace před nemocí je dobrá z jiného důvodu).

Ohodnoceno: 3x
 
Od: dig
Datum: 17.10.16 15:37

Děkuji za trefné odpovědi! Mohu se ještě prosím zeptat, v čem je tedy výhodnější zaregistrovat se na ÚP před neschopenkou?

Také mě ještě napadla verze: když člověk onemocní třeba po druhém měsíci ve zkušební době, zaměstnavatel má právo mu (tuším za 14 nebo 21 dní ) dát výpověď. Také tato dlouhodobá neschopenka se počítá do důchodu? Asi ano, že? Jestli to chápu správně, tak jediná neschopenka, která se nepočítá do důchodu je, když jsem na ÚP a již nepobírám podporu. Děkuji za Váš čas!

Datum: 17.10.16 16:41
avatar

Ve zkušební době může zaměstnavatel pracovní poměr zrušit po uplynutí prvních 14 dnů nemoci (těch 21 dnů platilo asi jen dva roky).

U té nemoci během registrace na ÚP by záleželo na tom, jestli jde o dobu, která se ještě započte do doby důchodového pojištění nebo ne. (Opět by šlo o náhradní dobu, pro výpočet by se zahrnula 80 %.)

Z evidence na ÚP se dodoby důchodového pojištění vždy započte doba, po niž měl uchazeč nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci. Z ostatních dob se započtou maximálně 3 roky, z toho jeden rok do věku 55 let a dva roky nad 55 let věku.

___

Pokud se zaregistrujete před neschopenkou, vypočte se podpora z posledního zaměstnání.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.