Je pouliční osvětlení povinné?

Od: Datum: 07.11.16 20:57 odpovědí: 7 změna: 08.11.16 21:43
Prosím, odpovídá obec za osvětlení ulic? Bydlím na menším městě, poslední dobou je zvykem, že se na ulicích svítí ca do 19h, pak se světla místy vypnou. Bydlím v jedné z ulic, kde se vypínají. Do práce chodím před 5 ráno, kdy je tma jako v pytli a opravdu to není vůbec příjemné. Asi před dvěma lety obec zeslabila žárovky (nebo světla snížila?), rozhodně neosvětlují souvisle chodník, člověk jen bloudí od jednoho kuželu světla k druhému, pod nohy si vůbec nevidí...
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.11.16 21:03

U nás to bývá hodně podobné; občas ale také nesvítí nic a vůbec. Navíc na chodníku se někdy mohou válet různé věci – jako např. velmi dlouhý, silný, zahnutý drát, na který jsem jednou stoupla (tma doslova jako v pytli a nebylo vidět ani na půl kroku) a velice silně mě udeřil do ramene. Kdybych byla menší, určitě by vyrazil i oko... Také by mě zajímalo, jak by obec takové případy řešila. *nevi*

doplněno 08.11.16 10:59:

Jenyku, popravdě - já bych také byla raději, kdyby se noční osvětlení v malých obcích zrušilo. Takto v noci do značné míry otravuje a vlastně to i narušuje rytmus přírody. Nicméně, to by občané zřejmě museli být trochu svědomitější a v místech, kde se chodí, nepohazovat různé nebezpečné předměty (viz např. ten drát). Někteří jsou také schopni vykopat před domem metr hlubokou ďuru a přes ni položit jedno úzké prkno - vše bez jakéhokoliv označení. Nebylo to, vzhledem k terénu, pořádně vidět ani ve dne. :(

Ohodnoceno: 0x

Datum: 07.11.16 21:21

Unás jsou světla tak daleko od sebe, že část mezi nimi je též neosvětlená.

Já jsem to kdysi vyřešila tak, že jsem nosila baterku a v druhé ruce nůžky. To jsem chodila na vlak v půl páté. Nyní do práce nechodím, přesto mám pepřový spray se světlem, když se tak brzy stmívá, někdy někde se zdržím a tak podobně.

Je to vynikající věc, člověk se cítí jistější, dva v jednom.

Doporučuji. Jde o vaše bezpečnost a zdraví. Též se lépe odemyká a zamyká

Od: wilb
Datum: 07.11.16 21:31

Povinné osvětlení určitě není. Žádný zákon to obci nenařizuje. Znám dokonce místa, kde se nesvítí vůbec, tedy není tam ani osvětlení, ne že by šetřili. Vaše obec osvětlení má, ale šetří. Asi bude tedy nutné to nadhodit na místní samosprávě, zda-li je toto šetření přínosné a nebylo by vhodné dobu osvětlení prodloužit. Dokud je nebude někdo informovat, že mu něco vadí, budou myslet, že je vše v pořádku.

Od: kusk
Datum: 07.11.16 23:15

Osvětlovat ulice není povinností obce, vyřešto to takto:

http://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=Baterka+do+kabelky&min=&max=&o=3

Datum: 08.11.16 10:20
Naštěstí není veřejný osvětlení povinné.
Lidi, to neumíte chodit potmě? A pokud ne, tak si kupte nějakou baterku, či čelovku.

Od: dam®
Datum: 08.11.16 20:29

Zdar,osvětlení veřejných prostor je opravdu dáno pouze dvěma povinnostmi, ale neodpovídají za místní pozemní komunikace pokud se "nevlezou do paragrafu", Šance je zvolit jiného starostu, nebo se domluvit, nebo změnit trvalé bydliště, pak obec nedostane z vašich daní ani ň a starosta sejde na úbytě. Je běžné, že se šetří na VO, svítí třeba jen co třetí sloupové osvětlení a ostatní sepnou nad ránem, při zvýšeném pohybu osob. Rozhodně to není o instalaci led svítidel s douškou výhodnosti šetření energie, protože cena jednoho LCD tělesa je vyšší než cena servisní služby jednoho měsíce v celém obvodu /pokud nechodí pěšky s žebříkem na rameni/ a plky o výdrži jsou opravdu jen plky. Podstatné je, že obec ani město nemusí svítit, pokud se nejedná o dálnici a její připojovací místa v rámci obce, města.

Od: paw®
Datum: 08.11.16 21:43
U nas je to podobne. Obec ale rozsveci ve 4 rano. Do 5. Kvuli zenskym, co jezdi do kravina.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.