Vyporadani spolecneho jmeni

Od: Datum: 15.10.16 19:37 odpovědí: 3 změna: 15.10.16 21:15

Dobry vecer, rozesli jsme se s spartnerkou, se kterou mam stale v podilovem spoluvlastnictvi dum - kazdy vlastni pulku, nejedna se o SJM. V dome mam v umyslu zustat, ona se odstehovala. Nejakou dobu se dohadujeme, jak to vyresit, ale na me nabidky nepristoupila. Ma vetsi pozadavky, nez je realita a vyhrozuje soudem. Dum jsme kupovali na hypoteku. Muze mi soud naridit prodej domu ci cenu, za jakou mam od byvalky jeji pulku odkoupit? Muze si prece najit jineho kupce, pokud s mou nabidkou nesouhlasi ne?

V pripade ze se dohodneme a jeji pulku prevezmu, jak je to s danemi? Budu muset platit dan z nabyti nemovitosti? Pokud ano, z jake castky? Z ceny celeho domu, nebo z ceny jeji poloviny?

Tim ze se odstehovala, tak po me chce hradit najem. Odesla ale dobrovolne a ja ji nebranil tu byt. Ma na neco takoveho pravo?


doplněno 15.10.16 19:39:

Nadpis ma byt samozrejme vyporadani spoluvlastnickeho podilu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: nellka
Datum: 15.10.16 20:00
Pokud máte podílové vlastnictví a hypotéku tak pozor. Vlastníte sice 1/2 domu, ale rucite za celý dluh. Pokud partnerka přestane platit půlku hypo, musíte ji platit vy celou. Přesto ji zůstává polovina majetku. V podstatě můžete doplatit celou hypo a ona pak může svoji 1/2 zpeněžit a vy nedostanete nic. v podstatě Vám nezbývá, než se dohodnout. Buď prodat dům celý a nebo ona vám půlku. Potřebujete ale souhlas banky kde máte hypo. ideálně partnerku vyplatit a mít hypo jen na sebe. Musíte ale být stále bonitní. Pokud se zatím změnila vaše fin.situace nebo máte od schválení hypo nějaký finanční negativní záznam je to průšvih.
Nájem po vás chtít nemůže. Nic vám nepronajima. Patří vám ideální polovina, což je půlka úplně každého milimetrů v domě. Můžete tedy být kdekoliv. Ona vám zase může do domu někoho nastěhovat. Můžete si dělat hromady naschválů. Dokud půjde o prodej dobrovolný nenaridi nikdo nikomu nic. Myslím, že by bylo řešení aby vám zůstala hypo a dům a partnerce půlka z již zaplacených splátek + to co prokazatelně investovala ( pokud třeba že svých úspor zaplatila 100.000,- za reko koupelny).
Ohodnoceno: 0x
 
Od: cicko*
Datum: 15.10.16 20:56

"Nájem po vás chtít nemůže​" ​ - proč radíte ve věcech, kterým nerozumíte? Pokud nemovitost sama neužívá, pak má ze zákona nárok na vyplácení "nájemného" ve výši na které se s uživatelem dohodnou, nebo jaké určí soud, podle velikosti spoluvlastnického podílu.


doplněno 16.10.16 00:57:

Pokud opravdu požadujete podrobný právní rozbor, pak jsem Vám plně k dispozici, avšak ne zde. Je na tazateli, aby si zvolil, koho rady bude považovat za relevantní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nellka
Datum: 15.10.16 21:15
Můžete sdělit o jaký paragraf kterého zákona opirate svá tvrzení? Spoluvlastnictví určuje, jakou měrou mohou majitelé nemovitost užívat. Kompenzace se týká např. bytových domů o 2 jednotkách, kdy jedna je výrazně větší než druhá a tedy užívána část neodpovidá polovině. Pan vlastní půlku paní také. Jí nikdo nebránil v užívání, neužívá svůj majetek zcela dobrovolně. Že není ve svém domě není vina tazatele. Dle vašeho výkladu by byl pán majitelem půlky domu, může se stát že bude platit celou hypo a ještě by paní platil nájem? Takovou blbost jsem v našich zákonech ještě nenašla,tak prosím doložte a nevytrhujte jen nějaké informace z kontextu.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.