Stará a nemohoucí sousedka, co s ní?

Od: Datum: 14.10.16 07:42 odpovědí: 15 změna: 20.10.16 19:16

Dobrý den,

v bytě vedle mě bydlí stará paní, co už skoro nevychází z bytu. Je nemohoucí, špatně chodí, je hluchá a asi i trpí demencí. Bydlí tam v podnájmu a nikdy za ní nikdo nepřišel.

Obávám se toho, co by se s ní mohlo stát. Co když třeba upadne a nebude se už moci zvednout, nebo omdlí a praští se do hlavy...

Existuje nějaký způsob jak jí pomoci? Ideální by asi bylo, kdyby šla třeba do domova důchodců nebo do pečovatelského domu, kde by o ní bylo alespoň trochu postaráno. Jak se takové případy, kdy je senior osamocený řeší?

Děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: rv
Datum: 14.10.16 08:03

Neoficiálně tak, že se najde nějaká dobrá duše, která na paní dohlédne a pomůže jí s nákupy, úklidem, doktory a časem třeba i s vyřízením žádosti o umístění do pečovatelského domu/ domova důchodců.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 14.10.16 08:13

Stát připsívá na činnost řady neziskovek, kjteré mají přestárlé a nemohoucí v náplni práce. Informoval bych o této paní třeba Charitu či Armádu spásy. Měli by se o paní postarat.

Datum: 14.10.16 08:22

Kdysi to takhle bylo u jednoho starého pána, sbírala jsem ho ze země, úplně nemohoucí, s Parkinsonem. Volala jsem tenkrát obvoďačce, ale my máme zlatou. Přijela a zařídila vše potřebné, každopádně obvodní lékař by měl znát reálný stav pacienta, je možné, že tam paní třeba ani nechodí?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 14.10.16 08:25

Je dobře, že jste všímavý. Je smutné, pokud o stavu této paní neví její praktický lékař.

Informovala bych pracovnice sociálního odboru MěÚ. V jejich náplni práce je mimo jiné vyhledávat podobné lidi a pak hledat řešení situace.

Zvažte, zda jí do doby, než se pro ni najde místo v nějakém sociálním zařízení, případně občas nevypomůžete. Obstaráním nákupu, obstaráním léků...Ale zvažte to dobře. Pokud si dobře vzpomínám, jen velmi málo starých dementních lidí nezačalo obviňovat své okolí z krádeží. Zřejmě nějak ke starým lidem patří i přesvědčení, že jim jejich rodina a sousedé berou peníze.

Datum: 14.10.16 08:25

Dobrý den. Paní vás požádala o pomoc? Pokud ne, nedělejte to, co sama nechce. Pokud o to stojí, můžete na ni denně nakouknout, třeba ji i pomoct vyřídit př. na péči. Vy ani nevíte, zda je na světě sama a zda by vůbec do nějakého ústavu chtěla.

Od: pb®
Datum: 14.10.16 12:49

Někdy nastane čas, kdy i svéprávná osoba přestane mít rozhodovací právo o tom, co s ní bude. Ve chvíli, kdy se člověk už není schopen postarat kvůli stáří či nemocem sám o sebe, musí nastoupit někdo jiný. A přání dotyčného je v tu chvíli bezpředmětné. To víte, že staří nemohoucí lidé nechtějí do nemocnice, dokonce jsou schopni se prát se záchranáři, co je odvážejí sanitkou. Protože se bojí/vědí, že nemocnice je konečná. Ale co s nimi, když se nikdo jiný nestará? Stará babka bude zarytě tvrdit, že je jí dobře a nikam nechce, i když bude ležet dehydrovaná v posrané posteli, nebude se moct zvednout, v lednici jen zkažené jídlo nebo vůbec nic, v bytě měsíce neuklizeno. Sama už nemá na to, aby si na úřadech vyběhala příspěvek na péči a aby si tu péči objednala. Pokud to neudělá rodina nebo všímavý soused, neudělá to nikdo a po čase se budou otvírat dveře bytu kvůli nesnesitelnému mrtvolnému zápachu.

Partnerova babička se nás taky neprosí, abychom k ní každý den vlítli, zkontrolovali co snědla nebo nesnědla, vypila nebo nevypila, podle obsranosti WC zjistili, jestli na něm byla a uklidili to po ní, doslova se prohrabali odpadky, jestli nevyhazuje léky, vynesli použité inkontinenční vložky, zkontrolovali, co se jí v lednici kazí a doplnili zásoby, převlékli postel, umyli nádobí, poklidili, nadávkolvali léky do rozdělovače, umyli jí. Ale když to nebudeme dělat, je za pár týdnů zas v nemocnici a následně jako ležák v LDN. Hlavu má dobrou, ale tělo přestává fungovat. Kdybychom jí neusměrňovali, všechny peníze by prošustrovala za jídlo (které se nádledně zkazí a vyhodí), nákup pitomostí přes zásilkové služby a prosázela ve sportce, místo aby si zaplatila pečovatele.

Od: balzerka
Datum: 14.10.16 08:30

Paní má určitě svého obvodního lékaře. Ten by měl být trochu v obraze. A ostatní sousedi /starší paní/ nevědí, ke kterému patřila? Nevím, jak kde, ale tu existuje Středisko sociálních služeb. Nahlásila bych to i tam. Zatím by stačil nějaký elektronický náramek, kdyby spadla, aby zmáčkla tlačítko.Pravděpodobně má někde i své děti. Možná už domov důchodců řešili a ona nechtěla.I to bývá.

Od: hhh
Datum: 14.10.16 10:28

troufám si tvrdit,že při současném stavu obvodních a jiných soukromých lékařů.kteří jsou v drtivé věttšině a jejich morálka je na odpuzující úrovni,protože jsou nestoudně hamoniví,je nebude moc zajímat,co s ní bude,když za námahu s tím související nedostanou ani korunu

Ohodnoceno: 2x

Datum: 14.10.16 18:40

Já si zase troufnu tvrdit, že se většina praktických lékařů o své pacienty zajímá, že jim pacienti nejsou na obtíž. A podle mých zkušeností nejsou pro většinu lékařů na prvním místě peníze...

Ohodnoceno: 3x

Od: hhh
Datum: 14.10.16 20:28

ano,máte pravdu.Pacienti jim nejsou na obtíž,pokud od nich mají tučné peníze,nebo od jejich pojišťoven,jinak jim jsou ve velké většině ukradení.Vynikají hlavně zubaří

Datum: 14.10.16 20:53

Stejně jako ivzez mám s lékaři velmi dobré zkušenosti; praktičtí lékaři, kterým jsem se dostal do rukou, měli vždy zájem o své pacienty, nezanedbali jakýkoli příznak případné choroby, se zájmem sledovali postup léčení.

Datum: 14.10.16 12:53

Nevím, jak na velkých městech či u Vás, ale u nás na malém městě existovala "domácí péče" při nemocnici. Dělala to babička, vysloužilá zdravotní sestra. Oficiálně jen pomoc s léky, převazy a injekcemi, neoficiálně se o ně obětavě starala, dohlédla na jídlo, psychický stav, zařídila kadeřníka a nákup, vykoupala, převlékla postele... Nenajdete něco takového v nemocnici u Vás?

Od: kaarel
Datum: 14.10.16 12:55

zkuste ji pomoci k.

Datum: 15.10.16 08:05

Já jsem měla hodně dementní sousedku, která mě navíc, z duše nenáviděla. Až později jsem si někde přečetla, že to je součástí demence. Zašla jsem na sociální odbor na radnici. Přišla pracovnice a našla řešení. Nějakou dobu jí vozili obědy a docházela paní, která o ni pečovala. Právě pro tyhle případy sociální pracovnice na radnici jsou. Navíc, mají to rozděleno-pro děti a pro seniory. Pracovnice příjde a posoudí, co by pro paní bylo nejvhodnější.

Pozor, neplést se sociálkou, která vyplácí finanční pomoc a sídlí na úřadu práce.

doplněno 21.10.16 07:37:

Angeliko, pochopte, někdy to nejde. Demence postoupila tak daleko, že rozumná a platná komunikace není možná. Pro myslícího člověka je to nepochopitelné, ale je to tak. *sok* Třebas ta má sousedka mě obvinila, že jsem ji ukradla maso z ledničky a mi nikdo nevěřil, když jsem říkala, že jsem uvnitř jejího bytu nikdy nebyla. Všichni si mysleli, že lžu. A to dokonce i tehdy, když mě obvinila, že ji kradu proud a vodu. Mnohým nedošlo, že to ani není možné.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 20.10.16 19:16

Můžete si se starou sousedkou promluvit.Samozřejmě,že existuje pomoc,může za ní pravidelně docházet pečovatelka.Vy jí můžete pomoci vyřídit péči na úřadech.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.