Je to legální práce v personálce?

Od: Datum: 12.10.16 19:42 odpovědí: 5 změna: 12.10.16 23:07

Můj synovec začal pracovat v personální agentuře, která zajišťuje zaměstnance především pro strojírenský průmysl a chodí to tam tak, že pracovníci dostanou ve smlouvě minimální mzdu, ale ve skutečnosti dostanou v hotovosti třeba o 5 000 Kč více. Kdyby dostávali peníze na účet, budou si muset dojít pro zbytek v hotovosti. Pracovníkům se tedy vyplatí více pracovat přes agenturu než jako kmenový zaměstnanec, který dostane třeba polovinu platu na hodinu. Agentura tuto sumu navíc ovšem nikam neúčtuje. Je to legální? Nebo je to brané zkrátka jako prémie?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: vanad1*
Datum: 12.10.16 19:48

Je to levárna hrubého kalibru a to díky práci ČSSD a opatřením proti Švarc systému. Ve skutečnosti tím umožnili vznik otrokářských agentur, které nechutným způsobem ždímají poskytnuté zaměstnance k pronájmu do různých fabrik. Vesměs si účtují za hodinu 150 Kč a svým poddaným vyplácí 70 Kč na hodinu, někde 80 až 90 Kč. Při nemocenské se bere pouze za směrodatné jen ta oficiální částka. Pokud by zaměstnanec pracoval u takových otrokářů po celý život, důchod z minimální mzdy by mu stačil tak na rohlík bez másla a to by ještě musel někdo zaplatit bydlení.

Pod agenturou pracovat rok, dva a sbohem. Máme také brigoše a na 20000 musí odpracovat 230 hodin. Co to je za život?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kreslo
Datum: 12.10.16 20:38

Toto ale zdá se je spíše naopak. Zaměstnanci si tak přijdou například 120Kč/hod. narozdíl od 70 Kč, které by dostali, kdyby nebyli přes agenturu.

Datum: 12.10.16 23:07

Ale z té částky navíc za ně agentura nezaplatí zdravotní a sociální, takže nemocenská se jim počítá jen z toho základu a důchod taky ne. je to samozřejmě nelegální.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.10.16 20:56
avatar

Samozřejmě, že to není legální. Nejsem si ale jista, jestli Vám to synovec správně vysvětlil. Většinou to chodí tak, jak píše Vanad:

Zaměstnavatel za přidělené zaměstnance zaplatí cca dvojnásobek oproti kmenovým zaměstnancům, ale agenturní zaměstnanci obdrží většinou jen minimální mzdu.

Mzda musí být vždy řádně zúčtována → nárokové i nenárokové (prémie, odměny) složky. Pokud někdo pracuje za minimální mzdu a "zbytek bere na ruku", pracuje (částečně) na černo a podílí se na podvodu zaměstnavatele.

Za práci na černo hrozí pokuta nejen "zaměstnavateli" (od 250.000 Kč), ale i "zaměstnancům", kteří mu v podvádění pomáhali (do 100.000 Kč).

I kdyby to opravdu bylo tak, jak píšete, že by agenturní zaměstnanci obdrželi vyšší ohodnocení než zaměstnanci kmenoví, "vrátilo by" se jim to v okamžiku nemoci, dovolené, podpory v nezaměstnanosti, odškodnění za pracovní úraz či nemoc z povolání, invalidního i starobního důchodu (jejich rodině pak v podobě pozůstalostního důchodu). Vše jmenované totiž závisí na "oficiálně" zúčtovaných příjmech.

_________

Poznámka:

Vanad se plete, pokud vinu svaluje na ČSSD (nebo na politiky obecně). Švarc systém vnímám jako lumpárnu, při níž "zaměstnavatelé" přenášejí část rizika podnikání na své "zaměstnance", na jejichž na úkor vydělávají.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.10.16 21:24
Je to hovadina, Vašemu synovi nevěřím asi slovo. Naopak z 99,9% případů jsou na tom lidi přes agenturu mnohem hůř než lidi co jsou stálí zaměstnanci. Navíc brigádníkům se neproplácí na určitý druh smlouvy žádné příplatky (noční, svátky, přesčasy apod.).
doplněno 13.10.16 18:13:

Buďto to špatně pochopil on, Vy, nebo to špatně vysvětlil on, nebo Vy. Nebo je naivní a oni mu tam nakecali tyhle nesmysly a on tomu uvěřil. Jinou možnost nevidím.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.