Bezpečnost při broušení v práci

Od: Datum: 12.10.16 18:06 odpovědí: 12 změna: 14.10.16 04:37

Poprvé dělám z ruční bruskou a zjistil jsem že na jedné brusce není ochranný kryt, kdežto na druhé je. U té brusky mi přijde, že když ji držím v pravé ruce a levou přidržuji materiál, moje pravá ruka má tendenci se přibližovat ke kotouči. Asi se nepřiblíží úplně, ale je tam pár centimetrů, protože hlavní část brusky se rozšiřuje v místě kde by hrozilo ufiknutí prstu.

Jelikož jsem nebyl poučen tak se ptám zde, má být u těch ručních brusek ochranný kryt vždy? Když jsem s tím dělal poprvé i se vší opatrností co jsem vynaložil, abych si neufikl prsty, tak jsem pak zjistil, že mám nařízlou kombinézu v místě břicha. Takže jak je to? Máme ještě jednu brusku, která ten kryt má, takže teď budu dělat jen s ní, i když je hlučnější a hnusně mi z ní brní levá ruka.

doplněno 13.10.16 17:54:

Ještě bych se rád zeptal, má být povinnost zaměstnavatele poskytnout nějaké chrániče sluchu (sluchátka) když se pracuje s bruskou? Takové sluchátka jako nosil jeden závozník v českém filmu, aby mu neodstávaly uši

A ještě mám dotaz malinko jiným směrem. Na pracovišti se občas pohybuju kolem zámečníků, svařečů a nikdo mi neřekl z jaké vzdálenosti je bezpečné se dívat do toho světla. Otec mě jako malého učil že se tam nemám dívat, protože je třeba mít svařečskou kuklu a dívat se přes to černé sklo, ale já procházím například ve vzdálenosti 2-15m a občas se tomu člověk nevyhne, snažím se dívat jinam. Plentu/závěs tam nemají skoro nikde.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.10.16 18:22

Ano, kryt tam už z principu být musí, proto je to kryt ochranný. Ono má nějaké ty tři funkce - zachytává materiál který by létal proti vám, aby jste si neufikl prst, a hlavně aby vás nezranily případné úlomky roztrhnutého kotouče (ano, i to se může stát)

Jinak při práci bez krytu se jedná o porušení BOZP a při případném úrazu by jste od zaměstnavatele nic nedostal

Ohodnoceno: 2x

Datum: 12.10.16 19:06

Je to přesně naopak, jestliže nebyl řádně poučen o bezpečnosti práce , veškerou zodpovědnost by nesl zaměstnavatel.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 12.10.16 18:51
Pokud je origo kryt , je rozhodne lepsi ho tam byt. Bruska muze kopnout a prsty fuc, muze kopnout proti telu, zachytava jiskry a pri roztrhnuti kotouce nejdou ulomky na tebe.
Ohodnoceno: 0x

Od: vanad1
Datum: 12.10.16 18:58

To je naprosto nepřípustné porušení zásad bezpečné práce. Kdo vám takovou brusku vydal?

Ohodnoceno: 1x

Datum: 12.10.16 19:14

Pustil mě k tomu jeden ťamanec. Díky všem za rady, brusce se příště vyhnu.

Od: ctenar
Datum: 12.10.16 19:21

Ty kryty se strašně rádi ulamují :( Trošku více s tím třískneš o zem nebo na to něco spadne a ono to praskne v místě kolem hřídele.

Někdy lidi ty kryty záměrně odstraňují, protože s kotoučem pak mohou řezat na libovolném místě po obvodu místo jen v tom otvoru v krytu. Hodí se to v místě, kde není moc místa nebo když se řeže jednou zleva a pak zprava.

Nos pořádné kožené rukavice a alespoň brýle (lépe i šťít).

Když se začneš řezat pomalu do prstu, tak to cítíš a ucukneš. I tak to 1-2mm vybrousí :( Proto ty kožené rukavice. Nejlépe na obou rukách.

Také: připevni se řezaný materiál a drž brusku oběma rukama.

Od: asd1
Datum: 13.10.16 10:13

Kryt je tam proti zachycení roztrženého kotouče, kontaktu prstů s kotoučem a kvůli zachytávání odletujícího materiálu ("jiskry").

Měl bys mít ideálně kvalitní obličejový štít, kožené rukavice, koženou zástěru a brusku pevně držet oběma rukama (jednou rukou - kousne se a skočí ti do ksichtu). Po každém nasazení zkontrolovat správné usazení a protočit naprázdno. Neřezat s poškozeným kotoučem. Čím větší kotouč, tím větší paseku dovede nadělat. Vim o velké flexe, kdy roztržený kotouč prorazil silný polykarbonátový štít, a kůži, lebku už naštěstí ne ;)

Často se to podceňuje, spousta lidí vesele řeže bez krytu a klidně i bez brýlí. (taky mám jen brýle, rukavice a špunty do uší)

Od: ctenar
Datum: 13.10.16 19:45

Ony ty šťíty nejsou dělané jako ochrana před nárazem (nebo jsem takové zatím ještě neviděl). Je to jen čistě na zachycení bordelu. Proto by se měly nosit také ochranné brýle, když hrozí riziko prudkého dopadu předmětu.

doplněno 13.10.16 19:49:

Je to napsané na tom šťítu.

Datum: 13.10.16 18:55

K práci kterou vykonáváte musíte od zaměstnavatele dostat všechny potřebné ochrané pomůcky .Pro práci s bruskou musíte dostat chrániče sluchu.(špunty, klapky). Co se týká svařování, pokud je to svářečský box, ten musí být ohrazen plentami na ochranu okolí před světlem. Pokud je to zámečnické pracoviště , kde se svařuje jen někdy, tam plenty nebudou. Tady stačí jen se obrátit a nedívat se.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 13.10.16 19:51

svařuje se tam často, skoro pořád

Datum: 13.10.16 21:09

Pokud jsou to například větší výrobky na kterých se svařuje, je někdy dost obtížné zaclonit okolí před světlem . Tady nepomůže nic než nedívat se do svařovacího oblouku. Zeptejte se zaměstnanců, co pracují na stejném pracovišti, jak tohle řeší.

Datum: 14.10.16 04:37

Na to se jich nemusím ptát. Vidím že bezpečnost neřeší. Nosí akorád ty kukly ale nijak se neotáčej ani si necloní oblyčej. Jo na plenty tam není místo.

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.