Jak zpeněžit neobyvatelný byt 3+1

Od: Datum: 10.10.16 10:34 odpovědí: 33 změna: 12.10.16 18:22

Vlastníme dům dvakrát 3+1 nedaleko většího města a v jednom bytě bydlíme. V tom jednom chybí topení, podlahoviny, kuchyňská linka i bojler. Jsou tam nová okna a je zateplený. Vzhledem k našim dluhům přemýšlím, jak by šel byt využít -šel by nějak pronajímat? Měl jste už někdo s takovou situací zkušenosti?


doplněno 10.10.16 11:09:

Asi jsem to se slovem "neobyvatelný" přehnala. Samozřejmě tam je krásná betonová hladká podlaha, někde i staré lino. Byt je moc pěkný, krásné výhledy. Jen mu chybí některé náležitosti, co jsem už napsala. Pronajímat ho jen přes léto by asi nikdo nechtěl - většina se nechce na zimy stěhovat. Měla jsem představu, že bychom třeba první rok dva odpustili nájemné a za ty peníze by si byt museli sami dovybavit. Jenže nevím, jestli takoví "blázni" existují. Je asi příjemnější jít už do hotového a nemuset mít do začátku cca 80tisíc. Máme dluhy - tak byt dovybavit sami nemůžeme :(


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: alleska
Datum: 10.10.16 10:52

To je nějaká sranda, ne? Jak můžu pronajmout neobyvatelné , jedině snad na sklad. Když jsou dluhy, tak byt prodám , at si ho někdo spraví.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kakamila
Datum: 10.10.16 10:55

Dovybavit a pronajímat...aspon přes léto...

Pokud mají dluhy,tak už ten dům asi neprodají...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 10.10.16 10:57

hmmm - dovybavit a z čeho, z dluhů? Podlahy jsou třeba i v létě*zed*

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.10.16 07:00
avatar

kakmilo,

v takovém bytě se někdy topí i v květnu, a začíná v září...

Co s takovým bytem na 4 měsíce? Co pak?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kakamila
Datum: 11.10.16 09:55
Třeba na dobu určitou...ty čtyři měsíce.Nabídnu atraktivní cenu...třeba 2.500,- a mám 10tis.,ale to pro Vás nejsou jistě peníze a určitě jste nebyl v situaci hledat si z měsíce na měsíc "ubytování"...Hezký den.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: alleska
Datum: 10.10.16 11:24

Hm, krásný hladký beton, tak to je terno. To je dobrý a až se budou stěhovat, tak si zase linku odvezou, kotel, radiátor a bojler hodí na záda. Tak to pak budete tam, kde jste ted. Děláte si z nás legraci, že?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: paw®
Datum: 10.10.16 11:32
Pronajmete jej nejame firme jako kancelare s tim, ze jim odpustite najem za dovybaveni bytu. Pokud je v dane lokalite shanka po kancelarich. A nebo byt prodejte a umorte dluhy.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.10.16 06:54
avatar

Nelze pronajmout byt jako kancelář pro firmu. Páč ta potřebuje ohlásit firmu-pobočku a skočí na ní přes živnostenský úřad stavební odbor. Teď mne tento problém pronásleduje 2x do roka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.16 11:43

Snad není problém byt nějakým levným způsobem dovybavit! Projeďte bazary a inzerce a za pár šupů koupíte vybavení bytu atd. pak pronajmout.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fjbxs
Datum: 10.10.16 12:40
Nábytek se dá celkem snadno sehnat i za odvoz. A jestli chcete jít cestou slevy za vybavení, tak bych si nechala posílat faktury a odecitala to od plného nájemného. A kdyby ten měsíc koupili za míň, tak doplatit rozdíl na nájmu. Nezapomenout psát k tomu kupní smlouvy, aby potom vybavení bylo právně vaše a nájemník si ho neodnesl!
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.16 13:14
avatar

dobrý dotaz. Takže vy vlastníte dům, který potřebuje dodělat rekonstrukci, na kterou vám banky nechtějí půjčit. No proč asi vám nechtějí půjčit. Protože jste problémoví klienti, máte dluhy a domem už ručíte.

Rada pro vás : Co můžete, postupně dodělejte sami. Každá vložená tisícovka se zhodnotí desetkrát.

Rada pro případné zájemce : Hledejte jinde. Co napevno namontujete na cizí nemovitost (podlahy, elektriku, vodu, plyn, topení, obklady), to nikdy nebude vaše. Majitelé jsou těžce zadlužení, budoucnost je nejistá a exekutor je proklatě silný protihráč.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: zajemce
Datum: 10.10.16 14:04
Kde ten dům stojí a cena k prodeji
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.16 15:26

víte, cítím z vašeho dotazu trochu zoufalost a zároveň naději, že by si šlo nějak pomoci a z některých příspěvků (ani jsem je nečetl všechny) cítím trochu opovržení až zlomyslnost, což není moc hezké pokud jste opravdu v nouzi...

Myslím, že vše lze dohodnout a vždy se může najít člověk, který hledá to co někdo nabízí. Otázka je jestli se vzájemně sejdete a jak dlouho můžete čekat, protože pokud by jste dotyčného našli zítra - bude to obrovská náhoda. Nic není ale nemožné, samozřejmě nabídka musí mít pro zájemce nějaký smysl. Pokud nemáte možnost financovat rekonstrukci bytu jakkoliv vy, nezbývá než aby to udělal případný zájemce s tím, že se jeho náklady odečtou z nájemného tzn., že x měsíců vám třeba nezaplatí nic. Toto je naprosto běžný postup a není na tom nic divného a běžně se to dělá. Pokud potřebujete příjem hned, může se investice nájemníka splácet částečně (dá vám jen část měsíčního nájemného) apod...dohodnout se dá vše, musíte ale působit důvěryhodně atd...


doplněno 10.10.16 15:46:

P.S. nepíšete další podrobnosti a někteří tu mají pravdu - pokud jste tak daleko, že hrozí nějaké exekuce apod. a nájemník nebude hloupý, můžete na vše zapomenout !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.16 15:34
avatar
Ze bych mel jit do bytu, ktery je ve dvojdomku. Jit tam investovat a pritom se bat, ze me kdykoliv vystehuje nebo exekutor vyhodi? Ne to fakt ne. Zadalsi k cemu vam bude, ze budete dostavat najem treba az rok? To vam nepomuze financne.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: milka*
Datum: 10.10.16 16:58

Vzpamutujte se, to není přece zlomyslnost, to je realita. Aneb jak udělat z nájemníka žebráka. Fakt je možné, že v dnešní době by se našel nějaký debil, který by šel do takového vyděračského nájmu a spravil a zvelebil Vám byt, aby se Vám pak lépe prodávalo? To by musel být nějaký snad bezdomovec a zoufalec, ale ten by stejně za chvilku neměl ani na nájem ani na opravu, anebo by byl nesvéprávný. Tak se u nás řeší dluhy? Hodit to na dalšího nebožáka. Styděla bych se za ten dotaz?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stir
Datum: 10.10.16 20:28

ja si myslim, že by se nejaky investor nasel. klidne bych do toho sel, s nejakym urokem, ale chtel bych ruceni prave tim bytem. Ale jinak, je nesmysl se zbavovat neceho, co muze nest zisk, jenze tak vetsina lidi neuvazuje, pritom penize staci zvednout ze zeme. Neni problem si vzit nejaky uver, v byte udelat podlahy topeni, jednoduchou kucjyn a byt pak pronajimat. Uver zarucit prave tim bytem, pokud uz nema bremeno a splacet ho z toho pronajmu. Jak jednoduche. ale prodavat neco, co mam na ocich a co mi muze v duchodu vytvatet pekny zisk je nesmysl. On ten byt taky muze koupit nekdo stejne uvazujici jako ja, a budto ho dal prodat se ziskem nebo pronajimat neprizpusobivym, kde je zaruceny zisk, protoze takovym plati bydleni socialka. a ruku na srdce, kdo by chtel takove sousedy?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rora®
Datum: 10.10.16 22:37

Podle mě jna tom není nic skandálního, občas takové inzeráty vídám. Nabídněte smlouvu na dobu neurčitou, jasně pak definujte podmínky nájmu. Vůbec bych celou smlouvu probrala s právníkem, aby se pak nestalo, že někoho seženete, on dá byt do kupy a po pěti letech smlouvu vypoví a bude požadovat náhradu za zhodnocení bytu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.16 06:19
avatar

Svůj byt jsem ochotná si vybavit. Ale u pronajatého už čekám, že sice budu platit nájem, ale byt bude obyvatelný, se vším, co k tomu patří. Podlahy, teplá voda, topení...

Co jsou mi v zimě platné pěkné výhledy z okna, když mi zadek mrzne bez topení?

Opravdu si myslím, že něco podobného by si pronajal jen blázen, jak jste trefně a pravdivě uvedla Vy. Takže Vám nic nového neříkám.

Pokud byt sami dovybavit nemůžete, prodejte ho. Mnoho za něj ale asi nedostanete, vzhledem k tomu, že je neobyvatelný a chybí i to základní vybavení. Kdo si pronajímá byt, většinou na vlastní nemá. A těžko Vám ho bude dodělávat a dávat do něj peníze, protože bude pořád jen v nájmu. A co potom?

Byt bych prodala, do vlastního je člověk ochoten peníze dát. Ubydou Vám starosti, získáte nějaké peníze. Jinak - těžko ho takhle někdo najme. A když ho budete mít ještě pár let prázdný, bez topení, nebude po čase pak už vůbec k ničemu. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.16 00:28

Nesouhlasím s Vámi. Pokud ta investice na dovybavení bude odpovídat těm 1 roku nájmu a vy mu odpustíte 2 roky nájmu, tak si myslim, že se do toho někdo dá. Prostě si to spočítá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.16 06:59
avatar

Juk, samozřejmě lze využít, lze pronajmout. Dobrou nájemní smlouvou pro obě strany lze docílit Vašeho přání, teď již najít někoho, kdo to bude investovat. Osobně neznám v okolí nikoho, kdo by měl na vybavení bytu mnoho desítek tisíc, snad i více jak 100. tisíc, aby to vložil do cizího majetku a odbydlel si to tam?

Víte přibližný rozpočet, kolik je třeba investovat?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.16 10:38
avatar

V domě máme několik majitelů,kteří byty pronajímají.Neštěstíje,že zájem mají různí nepřizpůsobilí.Pak utečou po půl roce a zůstanou po nich dluhy.Další rodina si nastěhovala nábytek,plný hmyzu a je zamořený celý dům.Takže nejlíp se připravuje jeden soused,který z bytu udělá ubytovnu pro studenty.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.16 10:51
avatar

...a co ho prodat, nový majitel si jej určitě rád dovybaví, když bude jeho a vy budete mít peníze hned a více...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jukl
Datum: 11.10.16 11:17

Děkuji všem za odpovědi. V realitce mi řekli, že nemožné to není, ale chce to opravdu dobrou smlouvu a aspoň na 10let se nájemníkovi zavázat. Prodávat byt je podle mě hloupé, za pár let budeme potřebovat byt pro syna a budeme kupovat jinde? Mít nad sebou již napořád někoho cizího, to už jsme mohli zůstat rovnou v paneláku. Také mě některé odpovědi překvapily - takové závistivé nebo co. Bankám řádně splácíme, jen manžela po letech vyhazují z práce, tak máme obavy. Toť vše. zatím vyčkáváme, třeba najde práci s rozumným příjmem. Všem krásný zbytek týdne!

Od: stir
Datum: 11.10.16 15:00

10let? To nedelejte. Zvlaste v dobe kdy jsou zaporne urokove sazby a nektere banky uz nabizeji fixaci na deset let. Proto se da predpoklafat, ze ceny nemovitosti pujdou nahoru a spolu s tim i ceny najmu. Smlouvu bych psal max na pul roku a vzdy obnovoval, a mohl reagovat na rust cen pronajmu. Nikdy nevite, koho si nastehujete. Ale jak jsem psal vyse, co jsem tak pochopil staci udelat topeni cca 100tis radiatory+kotel s prutokovym ohrevem vody, dale nejlevnejsi podlahy, lino, nebo plovoucka je otazka par tis a nejaka levna kuchyn, popr i starsi plus sporak nebude stat balik a muzete pronajimat, muzete splacet z pronajmu i vasi stavajici dluh, i kdyz manzel bude bez prace.Nez nyvh to mel nechaz nekomu na deset let, to radsi nikomu. Najemce si to zaridi podle sveho, s tim ze bude bydlet zafarmo, za deset let to stejne vybydli, a vas syn si to pak stejne zaridi podle sveho.. Takze vam to nic neprinese, jen budete mit po dome vetsi pohyb lidi, navstevy atd. Nevim jak vy, ale ja v tom nic dobreho nevidim, to radsi necham lezet ladem a nikdo nic neznici.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.16 17:21
avatar

stir,

asi si neuvědomujete, že tazatelka nemá peníze, takže rada na dovybavení bytu za statisíce je špatná rada. Pak nájem na půl roku? Co tím získá? Když dnes je výpovědní lhůta 3 měsíce, může dát nájem na dobu neurčitou.

Tazatelka chce nějak něco vydělat na pronájmu, opět rada, aby to nechala ladem jí nepomůže.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: stir
Datum: 12.10.16 17:28

ale jo,uvedomuju. Proto jsem psal vyse, at si veme cca150tis pujcku a tim bytem ruci. Z najmu pak bude splacet, coz by do dvou let h pohode zaplatila a pote ji by to neslo zisk.Pokud si tam nastehuje nejakeho investora, ktery si ten byt zaridi podle sveho a zisk ji to neponese tak brzy, protoze by to pro neho musela byt zajimava nabidka, aby do toho sel. Nehlede na to, ze za tech cca deset let pronajemnik odejde, bude byt stejne vybydleny a syn si ho bude chtit zaridit moderne a podle sveho, takze ty penize tam budou muset vrazit tal jak tak znovu. Proto bych sel ted do uveru, zaridil jednoduse, uver do dvou lez splatil z vynosu a dalsi vynosy by vydelal synovi na rekonstrukci. Jinak vim, ze vypovedni smloiva je trimesicni, ale pokud ji bude psat pouze na kratsi dobu, muze lepe reagovat na situaci na trhu a podle toho urcovat vysi najmu. Naopak pokud si tam nastehuje nejakeho investora, ten nebude blby a bude chtit neprustrelnou smlouvu na celou dobu najmu i co se vyse najmu tyka. A rekneme si narovinu, ze za deset let muzou byt ceny pronajmu nekde jinde. A jak jsem psal, nikdo nikdy nevi, jak se budouci najemnik bude chovat a v pripafe, ze tam nekdo investoval balik, bude tezke ho vystehovat.A zijte tam pak s nekym nekolik let, kdo se neumi chovat. Podle me je tohle nejlepsi reseni, clovek vi, kolik do toho da, kolik z toho vydela a v pripade neprizpusobiveho najemnika se ho lehce zbavit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 12.10.16 17:56

Tazatelka má dluhy, takže je asi nepravděpodobné získat 150tisícový úvěr.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.16 11:28
avatar

Pronajmout takový byt samozřejmě lze. Je ovšem potřeba velmi dobrá nájemní smlouva (nechat sestavit právníkem). Prakticky ve všech paragrafech zákona o pronájmu bytů (nejen OZ) je uvedeno "pokud se strany nedohodnou jinak". Ta dohoda samozřejmě nesmí odporovat zákonu. Dohodnout lze téměř cokoliv.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.10.16 17:22
avatar

konečně se mnou někdo souhlasí...

Ohodnoceno: 1x
 

 

Datum: 12.10.16 00:34

No udělal bych to naopak. Do nevybaveného bych se přestěhoval, natáhl nějaké levné koberce, topil přímotopem, linku koupil nějakou provizorní, bojler z bazaru. A pronajímal bych ten první byt. A až by se dovyřešily dluhy, tak bych to postupně dodělával za pochodu.


doplněno 17.10.16 22:15:

Jsem zvědav, jak to dopadlo, podělíte se?

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 12.10.16 09:52

ano tohle je opravdu dobrá rada, která něco řeší. Slyšel jsem o případu kdy žena neměla na splátky hypotéky na rodinný domek v němž bydlela, tak se nastěhovala do garáže a dům pronajmula a fungovalo to. Toto řešení chce jen nebýt pohodlný a trochu se (dočasně) uskromnit. Osobně bych o tomto v takovém případě uvažoval...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: milkaa
Datum: 12.10.16 08:07

Tak to je teda profesionál, tak to vám teda dobře poradili, spíš si z Vás vystřelili,10 let se uvázat neznámému člověku. To je fakt bomba. A když to vezmu z druhé strany tak pochybuji, že se najde někdo, kdo už dnes ví, že chce být v nájmu 10 let. Proč by cizímu platil 10 let, to si radši může vzít hypotéku a bude dávat do svého. taky to radši nechám tak a nešpekuluju, nic z toho nebude. Nebojte se nikdo vám nezávidí, já osobně Vás spíš lituji.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.16 18:22
avatar

Rozhodně bych byt neprodával. na to je vždy dost času. Mít spolumajitele, není nic moc. To už je lepší prodat celý dům a koupit menší. Rozhodně to není ale jediné řešení. Žádný slušný nájemník vám nepůjde do nájmu na půl roku, notabene když v tom bytě bude mít nějaké vlastní peníze. Takže se připravte na dlouhodobý nájem.

První zásadní rozhodnutí musíte udělat vy. Chci - nechci pronajímat byt. Budete mít v domě někoho cizího, včetně jeho návštěv, to si uvědomte. Soukromí nebudete mít na chodbě, na zahradě atd. Nevíte jak se vám povede výběr nájemníka. Jestli to bude morous, nebo veselá kopa, se spoustou návštěv a večírků. Nebo naprosto tichá a spokojená rodina. 3+1 je byt pro rodinu. Takže křik a dupání dětí po schodech, několikrát denně. Katastrofa co? Ale to všechno se dá přežít. To je normální život.

Financování: podlaha: Sehnat si pro začátek to nejlevnější, co seženete. Podlaha nestojí moc. Dají se sehnat plovoucí podlahy v akci, už kolem 100kč/m. Je to sice nic moc, ale je to nové a čisté, pár roků to vydrží. Mezi tím naspoříte.

Topení Tady je to složitější. Budete muset řešit nějakou půjčkou. Zkuste si vyjednat s hypotéční bankou, jestli máte teda hypotéku, odklad splátek na dva tři měsíce. Občas to jsou ochotni udělat, když jde o investici do nemovitosti s hypo. Některé banky ale nedovolují pronajímat nemovitost, i její část, pokud jste na pořízení nebo rekonstrukci čerpali hypo. Proto opatrně. Sehnal bych někde starší kotel. Je to riziko, ale pro začátek,,,... Radiátory nové, na těch bych nešetřil. A rozvody se dají udělat i samodomo z AlPexu.

Kuchyň: to jsem já řešil tak, že jsem se dohodl s nájemníkem, že si koupí kuchyni sám, Rozpočítali jsme cenu na deset splátek. A on mi po dobu deseti měsíců platil o tu desetinu menší nájem. Resp. On mi zaplatil celý nájem a já mu okamžitě tu desetinu vrátil. Já mu nechal potom ještě další tři měsíce snížený nájem, aby z toho taky něco měl. Spokojenost byla oboustranná. Za vklad peněz, mu tak dobrý úrok nedá žádná banka, a já o tu jednu desetinu nájmu nezchudnul. On měl novou kuchyň podle vlastního výběru. A měli jsme sepsanou dohodu, že až do celého zaplacení kuchyně je kuchyň stále jeho majetkem. Tohle riziko jsem na sebe musel vzít. Byl u nás tři roky, než se přestěhoval k nové lásce.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.