K čemu se vypisuje růžový dokument v práci?

Od: Datum: 09.10.16 21:51 odpovědí: 5 změna: 10.10.16 10:57

Dobrý den,

prosím chtěla bych se zeptat, k čemu se vypisuje růžový dokument při nástupu v práci?

paní mi říkala, že je tam nějaký částka přes 2000Kč, která se nedaní a která se za každý měsíc vrátí. Moc jsem to nepochopila, když nemám, žádné děti ani úvěr.

Nevysvětlil by mi to někdo prosím?

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: helll
Datum: 09.10.16 22:06
dobrý den,
růžový dokument slouží k vrácení dani. každý měsíc vám z platu stát odebírá daně. po roce by se vám ty daně měli vrátit
Ohodnoceno: 0x

Datum: 09.10.16 22:14

ale, ne. po roce vám ty daně vyrovnají. měsíčně platíte zálohy. pokud pracujete celý rok, vrátí vám pár korun. něco jiného by bylo, kdybyste určitou část roku marodil(a) nebo byl(a) v evidencí ÚP.

doplněno 09.10.16 22:19:

jo, to by bylo dobrý, kdyby mi po roce vrátili daně. k čemu by to, vlastně, potom bylo dobrý...

Datum: 09.10.16 22:17

uplatníte "slevu na poplatníka" 2070,-Kč měsíčně. pokud byste, prostřednictvím, růžového prohlášení o toto nežádala, pak byste o tuto částku platila na daních každý měsíc "navíc". o vrácení byste mohla požádat až v únoru následujícího roku.

Datum: 09.10.16 22:23

Ano, Základní sleva pro poplatníka činí 2070 Kč.

Když to nevyplníte, budete zbytečně platit vyšší daň z příjmů.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 10.10.16 10:57

Z příjmu se odvádí daň ve výši 15 % superhrubé mzdy.

Zaměstnanci, který u zaměstnavatele podepíše prohlášení k dani z příjmu (tzv. "růžový papír"), odečte zaměstnavatel od vypočtené daně základní slevu na poplatníka → měsíčně jde o 2.070 Kč. O tuto částku se sníží daň (o tuto částku budete platit méně).

Pokud byste v průběhu roku byla delší dobu nemocná, nebo nějakou část roku v evidenci ÚP, bylo by možné po skončení roku v rámci ročního zúčtování daně z příjmu (provádí na žádost zaměstnance zaměstnavatel) nebo v rámci daňového přiznání slevu (podává si každý sám) uplatnit i za měsíce, v nichž nebylo možné slevu uplatnit. To je to "vrácení daní".

Snad jsem to napsala srozumitelně...

Ohodnoceno: 4x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.