Nárok na mateřskou po návratu do ČR

Od: Datum: 09.10.16 21:40 odpovědí: 3 změna: 10.10.16 11:46

Dobrý den s přítelkyní pracujeme na Islandu (4roky). Přítelkyně je těhotná a my chceme dítě vychovávat v ČR. Má nárok na rodičovský příspěvek,mateřské dávky,mateřskou dovolenou které se vypočitaji z islandského platu? (v čr nepracovala)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.10.16 21:43

Tohle je otázka přímo na sociálku (ČSSZ)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.16 22:41
avatar
Island neni v eu takze, to muze byt tezsi. Zkuste napsat na socku.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.16 11:46
avatar

Neznám islandské právo, ale odhaduji, že i tam bude mateřská dovolená volnem, které na péči o dítě poskytuje zaměstnavatel. Skončí-li zaměstnání, nemá mateřskou dovolenou kdo poskytnout.

V ČR mají ženy, které byly minimálně 270 kalendářních dnů účastny na nemocenském pojištění, po dobu 28 týdnů nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, dávka nemocenského pojištění).

Ženy, které nesplní podmínky pro přiznání PPM, mají od porodu nárok na rodičovský příspěvek ve variantě do 4 let věku dítěte. Prvních 9 měsíců jde o 7.800 Kč měsíčně, potom až do 4 let věku dítěte o 3.800 Kč měsíčně.

Jestli Vaše přítelkyně hradila sociální pojištění (v ČR je jeho částí i nemocenské pojištění) na Islandu, může se zkusit zeptat na OSSZ v místě, kde bude mít v ČR trvalý pobyt. Nebo přímo na ústředí.

Neměli byste jednodušší vše vyřídit na Islandu (tam, kde přítelkyně splní podmínky pro případné dávky) a do ČR se vrátit o něco později?

Později doplním odkazy.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.