Pokud je exekuce nemorální tak záložny také?

Od: Datum: 06.10.16 15:20 odpovědí: 6 změna: 06.10.16 17:09

Je mžná sporné jestli je morální když někoho vyhazují z jeho bytu/domu ke kterému má citový vztah a děje se to pouze kvůli tomu že věřitel nechce o nějakou dobu posečkat se splacením a nebo exekutor/věřitel nechtějí příliš nízké splátky které je schopen dlužník platit.

Pokud je to nemorální (jsem si jistý, že ne pro všechny), tak by teoreticky mohlo být i nemorální podporovat družstevní záložnu tak, že do ní vložím své peníze (termínovaný vklad,spoření) jelikož tato peníze dále využije právě tak že půjčuje lidem a přes exekutora nemilosrdně (snad ne ve všech ppřípadech) zabavuje jejich majetek.

Každému se může stát že se dostane dočasně do platební neschopnosti.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.10.16 15:32
avatar

Pokud se dlužník dostane do dočasné platební neschopnosti, tak tu situaci musí nějak řešit, Dohodou s věřitelem o změně platebního kalendáře počínaje až třeba v extrémním případě přestěhováním do méně nákladného bydlení. Do problémů a exekucí se dostávají lidé, kteří nastalý problém řešit nechtějí (nebo neumějí), v žádném případě to neznamená, že každá půjčka = exekuce.

Půjčovat peníze není nemorální. Nemorální je půjčené peníze nevracet.

Ohodnoceno: 6x
 
Datum: 06.10.16 15:54
avatar

Jethro, myslím, že není co dodat *palec*.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.16 15:50
avatar

Já s vámi nesouhlsím. Mám pocit, že když si půjčím peníze a uzavřu smlouvu, tak by mělo být zavazující, že vrátím to, co není moje. Nejsou to moje peníze, ale půjčené. *hej*Kdybyste si nepůjčoval, nemusel byste takhle špekulovat. Stačilo se jen uskromnit. A hledat chyby na jiných a sebe jen omlouvat je naprostý nesmysl.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uska®
Datum: 06.10.16 15:59

Vy využíváte cizí peníze, nevracíte je a ještě chcete po věřiteli, aby bral váš CITOVÝ vztah v potas? A co CITOVÝ vztah věřitele ke svým financím z kterých vy se máte dobře? Žijete na úkor druhých.


doplněno 06.10.16 16:54:

Nika - můžete ze své praxe uvést procento exekucí, kdy si jí lidé nezapříčinili svou neznalostí, nedbalostí, nechutí něco řešit v prvopočátku? Každá situace má řešení. Ač neznalá myslím si, že mnoho takových lidí z celkového počtu exekucí nebude.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: nika90210
Datum: 06.10.16 17:09

Vysoké procento to nebude, ale jsou, v naší poradně to bylo tak 10%. A i kdyby to bylo 1%, tak NELZE všechny házet do jednoho pytle. Tady nejde o procenta, ale o přístup k těm lidem. Ano, většina si za to může sama. Ale paušalizovat to nelze. Pokud jste někomu půjčila a on vám nevrátil, chápu, že se zlobíte. Ale na druhou stranu: kdo se pouští do nějakého ( jakéhokoliv - nejenom související s penězi a dluhy ) jednání, musí počítat s JAKÝMIKOLIV následky a dopředu přemýšlet a zvažovat rizika. To se týká nejenom dlužníků, ale i těch, kteří půjčují ( často s vidinou vysokých úroků ).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: nika90210
Datum: 06.10.16 16:21

Já rozumím, na co se ptáte... Nebo o co Vám jde. Nikdo neví, jak jste se Vy anebo někdo jiný v té zapeklité situaci ocitl. Ono to totiž není vždycky tak černobílé, jak někteří píšou. V rámci školy jsem dělala stáž v poradně, kde jsme měli různé případy. Od totálních finančních "negramotů" a nezodpovědných lidí, kteří si nabrali půjčky na nic s tím, že je stejně nikdy nesplatí - a bylo jim to fuk. Pak jsme měli případy, kdy lidé léta spláceli a pak přišli o práci - a nemohli ji najít. Anebo paní vážně onemocněla. A bylo "vymalováno". Přes veškerou snahu se jim peníze za splácení dát dohromady nepodařilo. O majetek přišli. Ale nebyli v tom vlastní vinou, dohoda s věřitelem pro jeho nevůli nebyla možná. Není to vždy pravidlo, že to jde, kdepak. Měli jsme i případ, kdy staří manželé přes 70 let přišli o dům, kde žili celý život. Pro doslova pár korun. Jde o to, aby exekuce byla přiměřená, což se u nás mnohdy neděje. A to je podle mne podstata této otázky. Proč soudit někoho, o kom nevíme, co řeší a proč? Proč si vzal první půjčku, proč je tam, kde nyní je? Dřív bych se možná taky tak ptala. Ale stáž v poradně pro mne byla obrovskou životní školou. Kdo to nezažil, ani z pohledu člověka, který takovou situaci řeší ani z pohledu toho, kdo takovým lidem snaží najít východisko - opravdu nemá tušení, co se okolo toho děje a jaké jsou lidské osudy. A házet všechny dlužníky do jednoho pytle taky nené fér. Jinak taky: manželé dluží společně. Někdy druhý manžel ani neví, že jeho partner si nějaké půjčky nabral. A jak za to může? Nijak.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.