Problémy s řečí - Nervozita

Od: Datum: 05.10.16 21:33 odpovědí: 4 změna: 06.10.16 08:42

Dobrý den, potřeboval bych od Vás poradit, zda existuje něco na zadrhávání řeči a také nesprávné vyslovování způsobené nervozitou a strachem. Tyto problémy u mě nastávají pouze v práci, hlavně když telefonuji či mluvím s lidmi. Tyto problémy se u mě vyskytly zhruba před rokem (nyní mi je 26 let), do této doby jsem netrpěl žádnými vadami řeči. Když nepociťuji strach, či nervozitu, tak nemám vůbec žádné problémy s mluvením (doma s rodinou, či kamarády nemám vůbec žádné problémy s řečí). Myslím si, že nejvíce mé problémy s řečí způsobuje hlavně to, že se bojím a stydím mluvit před lidmi a pak se hrozně na to vyslovování soustředím a právě to soustředění na každou hlásku způsobuje tu špatnou výslovnost (není to přirozené mluvení, ale takové spíše lámané přes koleno). Byl bych Vám opravdu vděčný za každou radu, co by mi mohla pomoci, ať už by šlo o nějaké cvičení, či nějaký lék či doplňěk stravy. Předem mockrát děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.10.16 22:13

Njn, je to vše v hlavě, vytvoříte si blok a už to jede...*zed*. Někde jsem četla o plavání a józe. Ale myslím, že byste měl vyhledat klinického logopeda, aby Vám pomohl s poruchou plynulosti řeči a se správnou artikulací, naučí Vás jak s tím pracovat. Určitě to půjde, nebojte ;)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.10.16 00:22
avatar

Zřejmě trpíte logofobii-strachu z mluvení.zejména při emočně důležitých jednání.V rodinném prostředí jste uvolněn, v pohodě jste i mezi kamarády, proto se tato porucha u vás neprojevuje.Doporučovvala bych vám obrátit se v každém případě na logopeda, jedině ten rozhodne,která terapie bude pro vás nejvhodnější, která vás tohoto psychického bloku zbaví. Terapeutických technik je velké množství a ve vašem případě by vám nejspíš pomohla psychoterapie.Úspěšnost terapie je ale vždy závislá na motivaci.Strach z mluvení se dá překonat Měl byste hodně číst,obohatíte si tím slovní zásobu.Pro začátek, při hovorech v práci, snažte se mluvit pomaleji -způsob klouzání hlasu z jedné hlásky na druhou vede k navození plynulosti v řeči.Nesnažte se mluvit zbrkle Píšete,že se tento problém u vás vyskytl před rokem.Je to tedy od začátku vašeho působení v tomto zaměstnání nebo zde pracujete již déle? Jestli od začátku,měl byste si položit otázku,jestli v tom trochu nehraje roli (teď se neuražte) vaše nízké sebevědomí.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.10.16 03:02
avatar

I když se to u Vás dříve nevyskytovalo, je možné, že jste k tomu měl určité predispozice. Na podobné věci dobře pomáhá, když si vezmete nějakou uklidňující knížku (klidně dětskou literaturu) a ve-e-li-ce po-ma-lu-u si nahlas (nebo polohlasně) čtete. Dobré je si takto pomalu slabikovat a slabiky trochu protahovat. Rozhodně nikam nespěchat, to je hlavní zásada. Už po prvním takovém několikaminutovém cvičení je cítit zlepšení řeči a celkové uklidnění. :) Vlastní zkušenost.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: maky®
Datum: 06.10.16 08:42
avatar

Mám pro vás radu, která vám možná bude připadat divná. Věnujte se své páté čakře, ta má na starosti mluvení, vyjadřování, když špatně pracuje, nebo je zablokovaná, vznikají přesně potíže, jaké máte. Něco vám ji zablokovalo, stačí na to jedna situace, tř. v dětství, kdy jste něco důležitého nevysloviĺ, ale tzv."spolkl". Tuto čakru si např . před usnutím prodýchávejte, je umístěna v krk, myslete na ni a představujte, jak jí proudí vzduch při nádechu a výdechu. Stačí malá chvilka, je mnoho jiných způsobů, jak pročištovat jednotlivé čakry. Můžete na ni působit pomocí barev, vůní, zvuků, je to vše popsáno na netu, když si zadáte "pátá čakra".

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.