Pracovní úraz

Od: Datum: 05.10.16 16:06 odpovědí: 6 změna: 06.10.16 16:32
Dobrý den,měla bych dotaz. Mému příteli se stal v práci úraz. Zakopl,špatně došlápnul,má nalomenou nějakou kost pod nártem. Ten den to v práci nahlásil. Chodil s tím ještě tak 14 dní do práce,ale "nerozchodil to".
Nastoupil 19.9. na nemocenskou, dnes byl na kontrole,doktorka ho ještě nechala týden doma.
Před dvěma dny mu volal bezpečák,aby mu vše přítel ještě popsal atd.
1. Přítel marodí od 19.9., na kontrolu jde 13.10.,pak už nejspíš půjde do práce. Od sociálky dostane od 4. dne marození až do toho 13.10. nemocenskou 60% z hrubé mzdy?
2. Četla jsem,že má nárok na náhradu ztráty výdělku. Někde píšou 100%. To platí zaměstnavatel celé ty tři týdny?
3. Jak je to tedy s celkovým vyplácením? Ze sociálky mu vyplatí nemocenskou např. do dvou měsíců, ale jak od toho zaměstnavatele? To až ukončí marození?
Děkuji

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: stir
Datum: 05.10.16 17:47

dostane doplatek do vyse, jakoby pracoval. Taktez dostane penize za cesty k lekari, za leky atd - schovavat uctenky, doklady. Lekar mu pote ohodnoti bodove bolestne, prip trvale nasledky - jeden bod 250kc.Taktez se za dobu nemocenske nekrati narok na dovolenou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.10.16 18:43
Moc děkuji.
Datum: 05.10.16 21:59
Ještě se zeptám,kdy mu doplatí zaměstnavatel ten doplatek?do další výplaty,od doby,kdy ukončí marození?
Datum: 05.10.16 17:59
avatar

Pokud byl úraz řádně zapsán do knihy úrazů tak je plnění 100% ale zaměstnavatel by se mohl otáčet na tom, že počátek PN se liší o dost dlouhou dobu od PÚ a tvrdit, že PN není následkem PÚ. Doba mezi vznikem PÚ a prvním ošetřením je dost dlouhá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.10.16 18:42
Moc děkuji za odpověď.
Datum: 06.10.16 16:32
avatar

Pracovním úrazem je úraz, k němuž došlo při plnění pracovních povinností nebo v souvislosti s pracovními povinnostmi. Pracovní úraz je nutné co nejdříve (pokud možno okamžitě) oznámit nadžízenému a úraz je nutné zapsat do knihy úrazů. Uznání úrazu jako pracovní úraz je v kompetenci zaměstnavatele. (Ne každý úraz, k němuž dojde na pracovišti je pracovní úraz.)

Jestli šlo o pracovní úraz, měl by jej zaměstnavatel uznat i v případě, že zaměstnanec bezprostředně nesplnil své povinnosti (měl úraz oznámit a trval na zapsání do knihy úrazů). Má Váš přítel nějaké svědky úrazu? Měl by podrobně sepsat, jak k úrazu došlo a jmenovat svědky, případně může rovnou přiložit písemná svědectví.

Uzná-li zaměstnavatel úraz jako pracovní, bude mít přítel nárok na vše výše zmíněné. Zaměstnavatel navíc odpovídá za následky pracovního úrazu i do budoucna. Pokud by v budoucnu vznikly kvůli úrazu nějaké problémy, potřeba další DPN apod., měl by přítel znovu nárok na vše uvedené.

Neuzná-li zaměstnavatel pracovní úraz, bude mít přítel nárok "jen" na náhradu mzdy za pracovní směny naplánované do 14. dne nemoci (za první tři směny nenáleží nic) a od 15. dne nemoci na nemocenské. (Pak by odškodnění přicházelo v úvahu v případě, že zaměstnavatel něco zanedbal.)

Náhrada mzdy se vyplácí ve výši 60 % redukovaného průměrného výdělku za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Pro výpočet nemocenského se z výdělků dosažených v posledních 12 měsících stanoví redukovaný vyměřovací základ, nemocenské pak činí 60 % tohoto základu.

Infomace k nemocenskému, v levém sloupci najdete i kalkulačky (Excel) ke stažení.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.