Prodej dětského zboží, které vyrábím

Od: Datum: 03.10.16 22:07 odpovědí: 1 změna: 03.10.16 22:17

šiji dětské oblečky, hračky a dečky, zatím jen po příbuzných. Přemýšlím o prodeji na ŽL, je možné dětské věci jen tak prodávat, nebo musí něco splňovat, musím mít nějaké povolení? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.10.16 22:17
avatar

U hadrů nevím, ale hračky musí mít atestaci :

20. Jak postupovat při uvádění hraček na trh?

U hraček je nutno pro uvedení výrobku na trh splnit příslušné požadavky nařízení vlády č. 86/2011 Sb., ve znění pozdějších předpisů (dále jen "NV 86"). Podle NV 86 (resp. podle směrnice EP a Rady 2009/48/ES) výrobce nebo jeho zplnomocněný zástupce před uvedením hračky na trh potvrdí shodu hračky se základními požadavky NV 86 tím, že opatří hračku označením CE podle § 13 NV 86 a vypracuje prohlášení o shodě podle přílohy č. 3 NV 86 (Vypracováním tohoto prohlášení výrobce potvrzuje a přebírá odpovědnost za soulad hračky se základními požadavky NV 86), přičemž použije postupy posuzování shody podle části čtvrté NV 86 včetně zhodnocení bezpečnosti podle § 15 NV 86. Požadavky NV 86 se považují za splněné zejména, pokud jsou ve shodě s harmonizovanými normami.

Je nutno zdůraznit, že opatřit hračku označením CE smí pouze výrobce nebo jeho zplnomocněný zástupce a stejně tak prohlášení o shodě smí vypracovat pouze výrobce nebo jeho zplnomocněný zástupce.

Povinnosti dovozce se týkají zejména ověření a zajištění, aby výrobce splnil povinnosti před uvedením hračky na trh, označení hračky i svými identifikačními údaji, uchování kopie ES prohlášení o shodě a další. Povinnosti distributora se týkají zejména ověření, zda je hračka dodávána v souladu s požadavky příslušných předpisů, se všemi náležitostmi.

Uvedení na trh definuje zákon č. 22/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů, ve svém § 2 odst. b). Přitom pojem "uvedení na trh" se vztahuje na každý jednotlivý výrobek, ne na druh výrobku, a to ať byl vyroben jako samostatná jednotka nebo sériově.

V případě, že působíte v roli distributora, musíte dodržet povinnosti distributorů uvedených v § 7 a § 8 NV 86. Je žádoucí ověřit, že výrobce či dovozce má k dispozici výrobcem vystavené ES prohlášení o shodě. V případě, že působíte v roli dovozce, musíte splnit povinnosti uvedené v § 6 a § 8 nařízení vlády č. 86/2011 Sb., včetně uchovávání kopie ES prohlášení o shodě. Ověřujete, zda výrobce vyhotovil technickou dokumentaci, provedl příslušný postup posouzení shody a opatřil výrobek označením CE a dalšími údaji. Technickou dokumentaci nemusíte uchovávat, pouze musíte být schopni ji od výrobce získat v případě žádosti dozorových orgánů. Pokud si nejste jisti, že Vám v takovém případě výrobce dokumentaci včas předá, doporučuje se tuto technickou dokumentaci získat a uchovávat sami.

Nařízení vlády a další informace týkající se hraček jsou k dispozici na těchto stránkách ÚNMZ: hracky a na stránkách Evropské komise: http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/toys/index_en.htm. Pokyny k interpretaci směrnice o bezpečnosti hraček jsou k dispozici na adrese

http://ec.europa.eu/enterpris…cuments/guidance/index_en.htm. Lze v nich nalézt mj. návody na posouzení výrobků takzvané "šedé zóny", tedy těch, u kterých vznikají pochybnosti, zda patří do působnosti směrnice.

Pro případné odborné konzultace týkající se splnění požadavků NV 86 je možné se obrátit na některou z autorizovaných osob (vizhracky).

Zdroj :http://www.unmz.cz/urad/casto-kladene-otazky-zkusebnictvi

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.