Vymena nemovitosti s doplatkem

Od: Datum: 29.09.16 10:28 odpovědí: 4 změna: 29.09.16 15:13

Ahoj radcove,

jak je to prosim s dani, kdyz dojde k vymene bytu za domek s doplatkem? Z ceho se pak vypocitava dan? Z celkove ceny nemovitosti, nebo z castky, kterou jsem doplatil? ( dan z nabyti nemovitosti nebo jak se presne jmenuje tento typ okradani obcana? )


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.09.16 11:15

Dojde-li ke směně nemovitých věcí, dochází tak ke změně vlastnického práva k nemovité věci u obou účastníků smlouvy. V tomto případě každý z účastníků nabývá vlastnické právo k nové nemovité věci (byt, chata, RD) a za to poskytuje úplatu ve formě nepeněžitého plnění, tj. převádí svoji nemovitost, v jednom případě s doplatkem. Vznikají tedy dva předměty daně z nabytí nemovitých věcí a z obou se samostatně vybírá daň z nabytí nemovitých věcí, poplatníky jsou tedy oba účastníci smlouvy, každý z převodu své nemovitosti, případně každý jako nabyvatel z nabytí nemovitosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vicen
Datum: 29.09.16 11:31

Dekuji Wikin za odpoved. Nasel jsem ale i toto:

"Na začátek si připomeňme, že od této daně jsou osvobozeny příjmy z prodeje nemovitostí, které vlastníte více než pět let. Dále příjmy z prodeje nemovitostí, které alespoň poslední dva roky užíváte pro vlastní bydlení a také příjmy, které následně – do jednoho roku – použijete pro pořízení vlastního bydlení. Stejná pravidla jako pro prodej se týkají i výměn. Díky tomuto osvobození se ve většině případů příjmy u výměn danit nebudou.

Pokud se vás daň týkat přeci jen bude, pak platí jednoduchá rovnice: Hodnota přijaté nemovitosti + přijatý doplatek – náklady na pořízení a převod měněné nemovitosti (vč. případného doplatku) = základ daně."

Zdroj: http://www.avizo.cz/blog/vymena-nemovitosti-neni-zadarmo/

Datum: 29.09.16 11:39

Děkuji Vicen za doplnění

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.09.16 15:13
avatar

Jsou dvě daně: Daň z nabytí nemovitosti → tu hradit budete a její výše bude podle mne záviset na ceně nemovitosti.

Druhá je daň je daň z příjmu, od které můžete být při splnění daných podmínek osvobozen. V tomto případě se Vás daň z příjmu patrně týkat nebude → předpokládám, že doplácet budete Vy.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.