Kde začít,když mám dluhy a chci je řešit?

Od: Datum: 25.09.16 20:23 odpovědí: 12 změna: 28.09.16 18:07
Naštěstí se nejedná přímo o mě,ale o osobu blízkou.
Muž,33let,bez stálé práce,bez ŽL,pracuje po stavbách,zdravotní a sociální neplatí min. 5 let,x let propadlou kartičku pojištěnce,dále má nesplacené pokuty u DP Praha,možná i v Plzni,pokutu za přestupek u policie,dluh u Vodafonu,trvalé bydliště má na úřadě v Plzni,kam mu jistě chodí veškeré pohledávky ale poštu si tam nevyzvedává, nyní bydlí v Praze.Chtěl by to začít řešit,ale ani já nemám zkušenosti abych mu mohla poradit.Pokud by se našel někdo tady s radou... diky všem

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.09.16 20:39

Tak třebas by mohl začít tím, že si začne vyzvedávat poštu. Stejně jejim ignorováním nic nevyřeší. Pak by si měl pozjišťovat, kolik vlastně všude dluží, aby měl představu o celkovém dluhu. Malé dluhy, které jsou v jeho možnostech by měl uhradit, aby to nepřešlo v exekuci.

Pokud jsou celkové dluhy velké, zcela nad jeho možnosti, pak může požádat soud o oddlužení, ale k tomu potřebuje mít plnohodnotné povolání na HPP.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.16 12:44

mytrix. Kdepak to je v insolvenčním zákoně to o tom "plnohodnotném povolání na HPP"? Hloupost. O oddlužení může požádat třeba jako nezaměstnaný a jestliže splní podmínku splatit minimálně 30% z celkového dluhu, tak mu bude oddlužení schváleno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ria®
Datum: 25.09.16 20:43
avatar

Začít u vyzvednutí pošty a oběhnout všechny úřady,instituce, nahlásit se na pracák, ať se dluhy ještě neprohlubují, a žádat o splátkové kalendáře. Je to jednodušší než se zdá, taky jsem si nechala jeden dluh zahnít, protože jsem se bála a úplně zbytečně. Víceméně se všude snaží pomoci, když vidí snahu, že s tím chce člověk něco dělat


doplněno 28.09.16 12:43:

vanad1

To si právě říkáme mi, co se nám nějaký ten dluh podaří zanedbat, že už to stejně nepůjde, že je všechno ztracený, stejně nevím kde začít, k tomu už se nabízí jenom jedno konečný řešení... Ale ono když se to začne řešit krok po kroku, domlouvat se, mít zařízené nějaké to oddlužování, nebo splátkové kalendáře, začnou být vidět nějaé obrysy řešení, člověku se strašně uleví, nakonec to nikdy není tak strašné, jak se myslelo.. Alespoň mluvím z mé zkušenosti.. A opravdu doporučuji někoho schopného, kdo může pomoct, kdo tomu trochu rozumí, kdy kam jít.. Je to nepříjemnost, ale každý máme něco..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.16 21:00
avatar

Začít zjištěním všech dluhů (začít vybírat poštu nestačí, už v ní nemusí za těch 5 let být všechno) a prací s pracovní smlouvou. Oddlužení připadá v úvahu pro dluhy mimo státní správu.

Jestli dluží zdravotní pojištění, bude je muset doplatit. Možná mu po doplacení zdravotní pojišťovna promine penále, záleží na tom, jak je to dlouho.

Jestli nepodnikal, neměl by nic dlužit na sociálním pojištění → to je povinné pouze pro zaměstnance a OSVČ. Nepojištěná doba se mu ale nezapočte do doby důchodového pojištění z hlediska nároku na důchod(y) a z hlediska nároku na podporu v nezaměstnanosti.

Jestli má trvalý pobyt (nikoliv bydliště) hlášen v Plzni, měl by tam u soudu zjistit, jestli proti němu ne/jsou vedeny nějaké exekuce. Na zbytek si bude muset vzpomenout a oslovit ty, s nimiž kdy uzavřel nějakou smlouvu.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 26.09.16 12:51

ivzez. Nene, nemáte pravdu. Oddlužení je možné i v případě dluhu na sociálním, či zdravotním pojištění. Tady je rozdíl, zda je dluh z podnikání, či z doby, kdy člověk prostě "neplatil". Když je to v tom druhém případě (nikde nepracuji, nepodnikám, nejsem nahlášen na ÚP a NEPLATÍM si pojištění), tak je oddlužení většinou bez problému. Je-li takový dluh z doby podnikání, je to trošku složitější, ale oddlužení je také možné.

A ještě doplním - jak píšete o soudu a zjištění dluhu. Musí se jednat o okresní soud, nikoliv krajský. Ale co hlavně - tam dlužník zjistí nejen exekuce, ale i to, co bylo zatím pouze odsouzené. Ale opět pozor - nebude tam vše. Většinou chybí odsouzení na základě rozhodčí doložky, rozhodnutí ČTÚ ( Český telekomunikační ústav) apod.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.09.16 17:21
avatar

Máte pravdu nenapsala jsem to přesně. Ale nevím o tom, že by dluh na sociálním pojištění mohl vzniknout někomu jinému než podnikateli. Za zaměstnance pojištění odvádí zaměstnavatel, po zaměstnanci by dluh neměl být vymáhat (zaměstnavatel mu pojištění strhnul ze mzdy a neodvedl)...

Ale možná si to mylně vysvětluji?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kuky®
Datum: 26.09.16 07:57
Tož hlavně ať si už nic nepůjčuje a nedělá další průšvihy jako např. jízda bez lístku v MHD atd.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.09.16 01:05

Obrátila bych se na dluhovou poradnu. Nevím to jistě, ale oddlužení může žádat jen osoba v pracovním poměru.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.09.16 11:23

marfusa. Opravdu to nevíte přesně. O oddlužení může totiž požádat i osoba bez pracovního poměru

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 28.09.16 15:14

Požádat sice může, zamítnutí je 100 %.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.09.16 18:07

vanad. Co to píšeš za nesmysly? Proč by mělo být zamítnutí na 100%?. Přečti si laskavě pár návrhů, než napíšeš hloupost. Znovu Tobě a nejen Tobě opakuji, že zaměstnání NENÍ podmínkou schválení oddlužení. Příjem se může prokázat například darovací smlouvou. A ze své vlastní praxe Ti můžu napsat, že toto řešení využívají tak 4 klienti z deseti. A všichni jsou u soudu schváleni. Tak buď tak hodný a nelži !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 28.09.16 10:17

Zdá se, že už se váš známý hodně přiblížil bodu k nemožnému návratu. Už způsob jeho života říká, že mu nelze nijak pomoci.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.