Konec studia a úřad práce

Od: Datum: 23.09.16 16:42 odpovědí: 7 změna: 24.09.16 16:59

Dobrý den, mám 2 otázky a prosím o radu.

5. září jsem ukončila studium vykonáním státní závěrečné zkoušky, pojištění mám tudíž školou hrazené ještě do 5. října. Kdy je poté třeba se přihlásit na pracovní úřad, pokud bych do té doby nesehnala práci?

A druhá otázka - někdy kolem 5. října se budu zároveň stěhovat. Je třeba jít na PÚ v okresu bydliště, kde momentálně přebývám, a pak i na ten, do jehož okresu se přestěhuju? To znamená, když půjdu na PÚ v jihomoravském kraji a za 3 dny se přestěhuju do středočeského, je třeba navštívit i ten středočeský?

Díky za odpovědi.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.09.16 17:29

Pokud za Vás stát hradí zdravotní pojištění do 5. října, stačí se na ÚP přihlásit v poslední listopadový úřední den (30. listopadu 2016). Klidně se přestěhujte, přihlašte se k trvalému pobytu (nikoliv bydlišti) v novém místě a potom zajděte rovnou na "nový" ÚP.

Ohodnoceno: 2x

Od: caroll
Datum: 23.09.16 17:56

Děkuji za jasnou odpověď, ale ještě se musím vyloženě hloupě zeptat - kde se mám k trvalému pobytu přihlásit? :)

Od: ben®
Datum: 23.09.16 18:02

Dobrý den, k trvalému pobytu se člověk hlásí na radnici města, kam se přestěhoval. Doloží to buď nájemní smlouvou (pokud je nájemce) nebo výpisem z KN (pokud je vlastník). Potom je zrušen trvalý pobyt minulý a je nutné si do 30ti dní nechat vystavit nový OP. Otázkou je, jestli to chcete udělat. Zdravím!

doplněno 23.09.16 18:26:

Myslím, že na výběr nemáte, resp. stejně začnete tím, že si v novém bydlišti budete sama hledat práci a ÚP je až ta druhá možnost. Bývalo to tak, že agendu (registraci) vedl ÚP v místě trvalého bydliště, ale poradit s prací mohl i jiný ÚP (tam, kde člověk skutečně bydlel). Jestli je v tomto nějaká změna, tak to nevím.

doplněno 23.09.16 19:05:

caroll - za necelých 14 dní se stěhujete, tak to už člověk většinou ví - proč, kam (místo), ke komu, jak tam bude bydlet (např. nájem), jak to v místě vypadá s prací (protože ji tam hledá/l) a podobné záležitosti. ÚP není povinnost a neměl by být pro Vás prioritní (je to možnost, když si neporadíte sama).

Datum: 23.09.16 18:20

Mám na výběr, pokud bych se v novém bydlišti hlásila na úřad práce?

Datum: 23.09.16 18:36

Zaregistrovat na ÚP se můžete pouze v místě, kde máte trvalý pobyt. Ale nikdo není povinen se na ÚP registrovat. Pokud si budete chtít hledat práci sama, můžete.

Jenom byste se musela u své zdravotní pojišťovny přihlásit jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) a sama si hradit zdravotní pojištění. To pro OBZP letos činí 1.337 Kč měsíčně.

[Nejsem si jista, jestli otázce správně rozumím. Když tak doplňte nebo se ptejte dál.]

Datum: 24.09.16 16:56

Rozumíte, a mockrát děkuji. Pakliže bych se na ÚP musela kvůli pojištění registrovat skutečně až 30. listopadu, pak doufám a myslím, že do té doby si práci již najdu, takže nebude třeba ho řešit.

Datum: 24.09.16 16:59

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.