Nemocenská po ukončení pracovního poměru

Od: Datum: 22.09.16 15:54 odpovědí: 3 změna: 22.09.16 20:07

Pracoval jsem na DPČ a ukončil pracovní poměr dohodou a poté navazovalo marodní.Začátek i konec marodního i lístek na peníze jsem poslal účetní z ukončeného podniku.Je tato účetní povinna zaslat moje marodní lístky na sociálku, aniž bych se o to musel starat?Stále mi nepřišly nemocenské dávky.Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.09.16 16:05
avatar

Sociálka má na výplatu termín až 90 dnů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.09.16 18:11
avatar

Dohoda o pracivní činnosti (DPČ) není pracovní poměr, šlo o dohodu o práci konané mimo pracovní poměr. Jak dlouho (přesný začátek i konec) nemoc trvala? Při nemoci v OL není nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Na nemocenské je nárok až od 15. dne nemoci. Zvaolejte účetní a ověřte, zda a kdy podklady na OSSZ odeslala.

Na výplatu nemocenského by OSSZ podle mne měla mít 30 dnů...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.09.16 20:07
avatar

U dohody o pracovní činnosti (DPČ) je to trochu složitější. Jak jste měl přesně sjednanou odměnu z dohody a stanovenou pracovní dobu? Je možné, že se jednalo o tzv. zaměstnání malého rozsahu (určuje se podle toho, lidově řečeno, kolik Vám ve smlouvě nebo v dohodě slíbili měsíčně peněz). A když máte DPČ sepsanou tak, že je tam uvedeno "práce dle potřeb zaměstnavatele", "nepřekročí polovinu stanovené týdenní pracovní doby", "odpracuje maximálně 20 hodin" a podobné neurčité formulace, kdy není jasné, kolik hodin odpracujete, jedná se o zaměstnání malého rozsahu - to je termín ze zákona o nemocenském pojištění. I kdybyste měl na hodinu 300 a vydělával si na dohodu měsíčně třeba 20.000. A u zaměstnání malého rozsahu nevznikne pojištění, když Vám nezúčtují v měsíci aspoň 2.500. Tak se může stát, že sice vyděláváte dost a pojistné se odvádí, ale onemocníte třeba druhý nebo třetí den v měsíci, vyděláte si 1500 a nejste v tom měsíci pojištěn. A nárok na nemocenskou nevznikne. Nebyl tohle Váš případ? Každopádně si zavolejte na OSSZ místně příslušnou sídlu zaměstnavatele a zeptejte se na svoji dávku. Je možné, že ještě nedostali od zaměstnavatele podklady, nebo z nějakého dalšího důvodu, který by Vám měli říci, není dávka zpracována.


doplněno 22.09.16 20:30:

Ze zaměstnání malého rozsahu neplyne ochranná lhůta.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.