Noční směny

Od: Datum: 20.09.16 22:40 odpovědí: 4 změna: 22.09.16 11:26

Dobrý den, rád bych se pozeptal moudřejších, třeba má někdo podobnou zkušenost. Pracuji v nepřetržitém provozu, 12 hodinové směny, denní/noční a krátký/dlouhý týden, 15 směn měsíčně. Počet směn denní/noční je tak půl na půl. Bohužel kolegyně, se kterou se na směnách střídám ted oznámila těhotenství s tím, že již nemůže dělat vůbec noční a po mně se chce, abych dělal pouze noční, tzn 15 nočních v měsíci krátký/dlouhý týden. Toto mi absolutně nevyhovuje z žádného hlediska, ale rád bych se zeptal, zda pro moji situaci existuje i nějaká opora v zákoně nebo mi může zaměstnavatel přikázat dělat následujících, řekněme 7 měsíců pouze noční směny. Předem díky za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.09.16 22:58
avatar

...no, vzhledem k tomuto: "O rozvržení týdenní pracovní doby rozhoduje zaměstnavatel po projednání s příslušným odborovým orgánem. Pracovní doba se zpravidla rozvrhuje do pětidenního pracovního týdne. Při rozvržení pracovní doby přihlíží zaměstnavatel k možnostem zabezpečení plynulé dopravy zaměstnanců do zaměstnání, zásobování elektřinou, plynem, topnou parou a k tomu, aby rozvržení pracovní doby nebylo v rozporu s hledisky bezpečné a zdravé práce a se zájmy obyvatelstva a aby nebyla narušena činnost navazujících zaměstnavatelů." - zákoník práce, §84, odstavec (1) bych řekl, že má... zdroj: http://business.center.cz/bus…/zakony/zakprace/cast2h3.aspx

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petr08
Datum: 20.09.16 23:23

Ano, zaměstnavatel má na to právo. Ale, pokud Vám to nevyhovuje, je zde volba najít si jiné zaměstnání.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.09.16 05:56

Není to přímo odpověď na Vaši otázku, ale jestli Vás ta práce jinak baví, tak si na tu noční zvyknete. 15 let jsem jezdila u pekárny, vstávala ve čtvrt na jednu v noci, v jednu jsem nakládala a v sedm ráno měla hotovo. Byla to snad nejlepší práce, jakou jsem kdy měla. Když máte na směny, tak než se tělo přešteluje na noční, už je středa, ale když máte stálou noční, tak si zvyknete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 22.09.16 11:26

Není možné si změnit biorytmus. Proto se směny střídají. Můžete zajít k lékaři a sdělit mu obtíže s neustálou noční směnou. Může vydat omezení pro noční směnu nebo ji zakázat, v odůvodněných případech. Zaměstnavatel musí brát v úvahu zdravotní stránku věci a pokud ne, víte co máte udělat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.