5000,- česká bankovka

Od: Datum: 19.09.16 18:54 odpovědí: 21 změna: 20.09.16 20:26

Dobrý den,

pracuji v malém obchůdku a stále se potýkáme s tím že si k nám lidé chodí vyloženě rozměňovat velké bankovky...podle známých je možné se bránit tím že podle nějakých "pravidel" užívání těchto banovek v oběhu je nějaký zákon nebo předpis či pravidlo, který tyto bankovky určuje pouze jako platidlo určené pro velké kontrakty jako koupě auta nebo nemovitosti a ne jako platidlo do bežného oběhu...znáte takový zákon nebo ustanovení?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.09.16 19:05

Kdyby se jednalo čistě o zákon, pak bankovku odmítnout nemůžete. Existuje jen omezení na mince.

Platné a nepoškozené bankovky nemůže právnická ani fyzická osoba odmítnout. A to ani v případě, kdy zákazník chce například chléb za dvacet korun zaplatit bankovkou v hodnotě 5000 korun. Jestliže prodávající nemá zpátky drobné, musí si je obstarat, nebo se dohodnout se zákazníkem na zrušení obchodu, na což má strana právo. Nemůže však jednostranně odmítnout uskutečnění takové platby. Pokud tedy kupující na uskutečnění už dohodnutého nákupu trvá, musí prodávající sám zajistit rozměnění peněz. Předpisy neznají žádné "polehčující okolnosti", jako například nedostatek drobných po ránu. Obchodníci by jich tedy měli mít vždy dostatek, jakkoliv je to v praxi často obtížné. Toto ovšem neplatí pro drobné mince."

... jejichž přijímání uplatňuje vyhláška ČNB 37/1994, která má limity v jejím prvním paragrafu:
§ 1
(1) Zákonné peníze 1. přijímají Česká národní banka, banky 2. a ostatní právnické osoby a fyzické osoby takto:
1. Platné české bankovky (dále jen "bankovky") přijímají právnické a fyzické osoby bez omezení;
2. platné české mince včetně mincí pamětních a platných pamětních mincí československých 3. (dále jen "mince") přijímají bez omezení Česká národní banka a banky; ostatní právnické osoby a fyzické osoby mohou odmítnout přijetí
1. mincí nad 10 kusů téže nominální hodnoty,
2. mincí nad celkovou částku 100 Kč u mincí do nominální hodnoty 10 Kč včetně a nad celkovou částku 500 Kč u mincí vyšších nominálních hodnot,
3. platných českých pamětních mincí,
4. platných československých pamětních mincí
(2) Právnické osoby přijímají i zákonné peníze opotřebované oběhem, pokud se jimi platí a pokud jsou celé a celistvé. Česká národní banka a banky za stejných podmínek přijímají i zákonné peníze poškozené jinak než oběhem (dále jen "poškozené zákonné peníze"). Oběhem opotřebované a poškozené zákonné peníze se nevydávají zpět do oběhu. Fyzické osoby mohou přijetí oběhem opotřebovaných nebo poškozených zákonných peněz odmítnout.
(3) Za celé zákonné peníze se považují takové, kterým nechybí žádná jejich část, za celistvé zákonné peníze se považují takové, které tvoří souvislý a neporušený celek.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: hm®
Datum: 20.09.16 10:41
avatar

Malá poznámka: Vyhláška 37/1994 byla zrušena zákonem 136/2011. Ten uvádí v §5:
(2) Příjem tuzemských bankovek nebo mincí může odmítnout
c) každý s výjimkou České národní banky a úvěrové instituce provádějící pokladní operace, jestliže se jedná o více než 50 tuzemských mincí v jedné platbě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ruze®
Datum: 19.09.16 19:22
avatar

To je sice pěkné,ale když mají pokladní např. jen 5000,-směnné a hned ráno rozmění jednomu člověku,co si koupil 3 rohlíky,tak nebudou mít na směnu u dalších lidí a sehnat? Kde? Jako že by na půl hodinu zavřel ,,krám,,a jel si na poštu vyměnit? Proto např. u ČD vydávají tzv. poukázky místo peněz a ty si pak musí cestující,co si chtěl např za 5000,- koupit jízdenku za 10,- vyměnit za peníze ve větší stanici a to máte vidět,jak pak najednou se ty drobné najdou ! Je to zakotveno i v jejich předpisech,prostě člověk má platit bankovklou přiměřené hodnoty k ceně zboží.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.16 20:25
avatar

Osobně vidím docela problém v bankomatech - moje maminka, když si jde vybrat důchod z účtu, má na vybranou mezi 1000, 2000 a jejich kombinací. A samotná stará dáma si málokdy koupí něco dražšího (když nepočítám semtam novou televizi, pračku atd.) než je pár rohlíků... Takže co má dělat? Chodit si do banky na přepážku rozměnit?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.16 20:32

Dneska řada bankomatů už nabízí výběr hodnot. Začala s tím tuším Airbank a teď celkem běžně už i i České spořitelny.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mot
Datum: 20.09.16 00:42
a 1000 je snad velka bankovka? snad v kazdem krame ji vrati. nejaky vetsi nakup za par stovek snad obcas udela...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.09.16 07:40

To já si z bankomatu vybírám částku 1900Kč. A ještě k tomu dostanu navýběr, jestli chcu tisícovku a nebo pětistovky.

Na bankomatu jsou nějaké předdefinované čásky, ale u ČSOB jde zadat i jiná částka. Asi to tak budou mít všechny bankomaty.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.09.16 10:22
avatar

Zatím jsem neviděl bankomat, kde by byly jen tisícovky a vyšší. Třeba KB vydává jakoukoliv částku dělitelnou 200, počínaje tou dvoustovkou.

A pořád je tu možnost zaplatit těch pár rohlíků kartou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.09.16 10:27
avatar

@jethro: víš klolik stojí terminál na placení kartou? 800kč měsíčně, plus datové připojení, plus 2% z každé zaplacené částky. To jen tak na okraj.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.09.16 10:59
avatar

Poplatek je od loňského roku 0.2%, datové připojení bude muset mít stejně kvůli agentu Burešovi a poplatek za terminál není až tak tragický. Kartou se dá platit i v malých obchůdcích, už jsem viděl terminál i na stánku.


doplněno 20.09.16 11:09:

Ona totiž manipulace s hotovostí taky něco stojí. Počítání, odnášení, převod na účet, a to už vůbec nemluvím o bezpečnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: san
Datum: 20.09.16 11:08

A jak se mám zachovat v případě který se mi stal minulý týden. Trafika v centru Prahy, platím kartou a paní mi ke zboží přičetla i 2 % z celkové částky...? Mají to i vytištěné jako upozornění na pokladně...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.09.16 11:13
avatar

Přijmout to nebo zvolit jinou provozovnu. Asi to nebyla jediná trafika v centru Prahy, na druhou stranu nevím, kolik jsi platil ale ta koruna nebo dvě za ztrátu času nestojí.

Podobné upozornění chápu jako marketingovou chybu a negativní reklamu. Cena 148 Kč vypadá líp než 146 + přirážka. Ale kdo chce kam...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.09.16 11:19
avatar

Možná je to marketingová chyba, ale přikazuje to zákon /nebo jen vyhláška? Spíš ten zákon).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.09.16 14:27
avatar

Když už obchodník přirážku účtuje, tak ano, musí na ni ze zákona upozornit.

Na druhou stranu, zákon nepřikazuje obchodníkovi účtovat nějakou přirážku, může ji rozpustit do cen, resp. nákladů - tak to dělá většina obchodníků.
A když už chce mermomocí odlišovat, tak přijatelnější je dát třeba při placení v hotovosti 2% slevu. Vyjde to nastejno a vypadá to mnohem líp. Sleva zákazníky láká, přirážka odrazuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.09.16 20:26
avatar

Tož takhle ano. Ale na okraj, s tím, že to obchodníkovi vyjde nastejno, nemáte tak docela pravdu, aspoň teoreticky ne.

Především bych uúpzornil, ýe pokud bude obchodník tu dovouprocentní přirážku vybírat, nepokrije ji tím celou. protože musí zaplatut pdvě úrocenra i z té přirážřky; to je ovčem nezávoslé na tom. zda ji zahrnul do ceny nebo ji jako poplatek deklaroval (ledaže by ten deklarovaný polatek účtoval v hotovosti). Dvak, není totéž, když si nepřipočtu u zákazníka platícího v hotovosti nic navíc, nebo když mu vrátím slevu. Počítejte se mnou a pro určitost počíttejme s prodejem zboží v ceně sto korun. Pokud nemachruji se slevami a přirážkami, dostanu stovku cash. Pokud ale jsem zboží zdrařil na stodvě kotuny a zákazníkovi z toho vyplatím dvě procenta slevy, dám mu ze 102 korun slevu 2 koruny 4 haléře, a ty dva haléře tedy představují ztrátu proti drunému způsobu.

No. je pravda, že je to rozdíl opravdu teoretický, v podstatě zanedbatelný a u malých pklateb se dokonce ztratí v zaokrouhlení, ale přesto aspoň teoreticky to nastejno nevychází.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 20.09.16 12:30

Vybrat si menší částku z automatu. To přece jde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.09.16 09:22

Já jsem už u několika obchodů viděla hned na dveřích nápis, že se nerozměňuje a když do jednoho takového přišla neodbytná paní, tak jí prodavačka řekla, že to mají přímo zakázáno od majitele. Baba sice remcala, ale šla pryč.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.09.16 09:47
avatar

Tak on je rozdíl rozměnit a vracet,

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.09.16 09:59
avatar

Když někdo přijde na stánek s velkou bankovkou, tak se v 99% případů zeptá předem, jestli budeme mít na vrácení. 99% lidí to chápe normálně. A to jedno procento má prostě smůlu. Neuděláme obchod. Sice to asi není podle zákona, ale banky taky nejsou povinné zdarma rozměnit. Může si zákazník stěžovat kde chce. A chtěl bych vidět, jak by magistrátní úředník na živnostenském řešil stížnost toho jednoho procenta. Jestli podle zákona, nebo podle rozumu. Podívejte se do ceníků obchodní nebo komerční banky, kolik si účtují za směnu peněz. A je jedno jestli ty drobné potřebujete, nebo vracíte v tržbě. Ostatně autobusáci to mají přímo v přepravním řádu. Takže jestli to jde obejít nějakým interním předpisem, tak je to věc majitele obchodu, aby takový předpis vydal. Zákazník na to asi bude muset být upozorněn hned u vchodu a je to.


doplněno 20.09.16 10:01:

@kartaginec: no, když si někdo přijde s tisícovkou pro jeden rohlík, tak v tom tak velký rozdíl nevidím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.09.16 11:42
avatar

Přijímám hotovost přes 20 let a pětitisícovkou zatím nikdo neplatil. Nicméně pokud je to pravidelně, vrátil bych mu zákonem povolené mince a bankovky zpět. Např. 9x 1 kč, 8x 2 kč, 9x 5 kč, 9x 10 kč, 7x 20 kč, 8x 50 kč, 1x 100 kč, 1x 200 kč a 2x 2000 kč. minus nákup...příště by si to rozmyslel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.09.16 15:33
avatar

Mnohem větší ztráta času a větší možnost chyby, než kdybyste vracel "normálně".

Jinak souhlas - já jsem měl 5000 v ruce jen jednou v životě a to jsem si o ni musel v bance výslovně požádat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.