Kolik odpracovat na invalidní důchod?

Od: Datum: 19.09.16 15:46 odpovědí: 4 změna: 19.09.16 16:50

Kolik let musí mít člověk v 55 letech odpracováno, aby dostal jakýkoliv invalidní důchod? Vím, že to není mnoho let, ale co když ani těch pár let nemá? Prý ty roky může zaplatit zpětně, ale dá se to i splácet?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.09.16 16:04

Invalidní důchod se dostává kvůli špatnému zdravotnímu stavu a počet odpracovaných let na to nemá vliv.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.09.16 16:50
avatar

Přiznání invalidity, jež závisí na stupni ztráty pracovní schopnosti (jak nepřesně píšete "na zdravotním stavu") je něco jiného než přiznání invalidního důchodu. Existují případy, kdy posudková komise přizná invaliditu, ale invalidní důchod nemůže být přiznán kvůli příliš krátké (nebo žádné) době důchodového pojištění.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.09.16 16:04

Abyste měl nárok na ID v 55 letech, musíte mít zaplacené sociální (důchodové) pojištění minimálně po dobu pěti let. Další info zde.

Pokud někomu chybí potřebná doba pojištění pro nárok na důchod, zákon mu umožní doplatit pouze jeden rok zpětně přede dnem podání přihlášky k dobrovolnému důchodovému pojištění, a to bez uvedení důvodu.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.