Jak změnit oficiálně svoji národnost?

Od: Datum: 17.09.16 09:38 odpovědí: 20 změna: 18.09.16 17:05
Dobrý den,
ve svých osobních dokumentech mám všude zapsanou národnost, která neodpovídá mému skutečnému vnímání své národnosti (necítím se příslušný k národnosti, kterou mám úředně zapsanou). Chci si proto oficiálně národnost změnit na jinou, k níž příslušnost cítím (díky předkům i kulturnímu cítění). Chci k tomu účelu využít své právo rozhodovat o své národnosti v souladu s Listinou základních práv a svobod, hlavou první, článkem 3, odstavcem 2. Své občanství chci ponechat beze změny.
Nikde jsem nenalezl informaci, jak to prakticky realizovat. Můžete mi, prosím, poradit? Děkuji.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.09.16 09:49
avatar

A že jsem tak smělej...ve kterých osobních dokumentech máte zapsánu národnost? Ať upírám své zřítelnice sebevíc, v občance, pasu i rodném listě vidím jen státní příslušnost /nationality, což je ČR. Pokud kvůli své nevyhovující národnosti nemůžete spát, v příštím sčítání lidu uveďte národnost vysněnou a je to. *nevi*


doplněno 17.09.16 10:08: V rodném listě? O tom si dovoluji silně pochybovat. V některých RL je uvedena státní příslušnost, ve starších bývá ještě náboženské vyznání. Ale národnost určitě ne. ;)
Ohodnoceno: 2x
 
Od: alexalex
Datum: 17.09.16 09:54
Například v rodném listě.
Od: alexalex
Datum: 17.09.16 10:16
Mýlíš se, je to tam. Když neznáš odpověď, tak neodpovídej. Je zbytečné sem psát bláboly. Ať odpoví ti, kdo vědí, ne ti, kdo "si myslí". Důležitá jsou fakta, nikoliv nějaké domněnky. Díky.
avatar
Upozornění od sys hejkal 17. 09. 2016 10:27:21
Svoji pravdu jistě rád potvrdíš vložením fota RL s národností. Důležitá jsou fakta!
Potom se zjistí, zda někdo blábolil.
Díky
Datum: 17.09.16 10:24
avatar

A kde? To by mne docela zajímalo. Jiak obecně vzato podstatné je, co je v matrice jako zdrojovém dokumentu; nevylučoval bych, ře tam to nějaký horlivý úředník či iniciativní faráč připsal o své újmě do poznámky jako doplňující informaci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alexalex
Datum: 17.09.16 10:34
Ty jsi se snad zbláznil. Těžko lze očekávat, že by byl kdokoliv ochotný sdílet na internetu své osobní údaje, a už vůbec ne rodný list.
Datum: 17.09.16 11:45
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.09.16 12:06
avatar
Alex, zdrž se neuvážených slov!
Zkus se místo toho zamyslet, jak zveřejnit tiskopis bez osobních dat.
Jako to udělal třeba Ládin...nezdá se, že by se zbláznil.
A na RL stačí zakrýt příjmení dítěte a rodičů , roky (ne den či měsíc) narození, příp.místo bydliště a místo vydání RL.
Zdeniček se třeba 29.dubna Františkovi a Heleně v České republice narodilo hodně. Už víš, která to byla?
Nemusíš údaje na RL zatírat tuší... stačí překrýt proužkem papíru a ofotit.
Hlavně ale nezakryj tu národnost!
Ve hře je autorství blábolu ...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.09.16 10:18
avatar

Ani já ji tam nemám, Ani v původním rodném listě, ani v tom výpisu z knihy narození – rodné matriky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.09.16 09:49
avatar

Tak yas tak moc tomu neroyumím, ale podle mne národnost není nic oficiálně potvryovaného, je to prostě vaše volba a budete-li chtít, můýete sie hlásit třeba k inuitské národnosti. Takže bzch prostě všude psal tu národnost, kterou chci. A v osobních dokumentech? O jaké se konkrétně jedná? Prostě bzch při případné výmeně nahlásil, ale třeba ani v občance, ani v rodném listu jí írodnost nemám, kde ji máte vz?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ben®
Datum: 17.09.16 09:53
avatar

Dobrý den, já si myslím, že změnit lze občanství, ale národnost snad ani ne - je to původ a ten těžko změníte. No, možná se mýlím, ale když se někdo narodí v pastoušce, tak mu to úřad těžko přepíše na zámek (to je jen příklad). Jinak můžete uvádět národnost dle svého pocitu - jednak to nikdo nekontroluje a také to může být každému jedno. Např. v dotazníku na sčítání obyvatel je volba národnosti podle vnímání příslušnosti. Ovšem, pro klid v duši se poptejte na matrice. Zdravím!


doplněno 17.09.16 10:21:

Zkuste na radnici tu matriku, ale mnoho si od toho neslibujte. A ještě něco ke čtení: http://www.statistikaamy.cz/2…rodnosti-je-svobodnou-volbou/


doplněno 17.09.16 10:24:

kartaginec - byl to jen příklad toho, že některá fakta prostě nelze změnit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.09.16 10:19
avatar

Pastouška či zámek není národnost, ale upřesnění místa narození.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.09.16 17:08
avatar

Národnost můžete uvádět, jakou chcete a můžete ji během života různě měnit, aniž byste to někde nahlašoval. Je to vždy váš osobní pocit, za koho se považujete.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.09.16 17:20
avatar

Podle definice použité při sčítání lidu 2011 se národností rozumí příslušnost k národu, národnostní nebo etnické menšině. Dále podle této definice není pro určení národnosti v Česku rozhodující mateřská řeč ani řeč, kterou člověk používá nebo lépe ovládá, ale jeho vlastní rozhodnutí. Je možné se hlásit k jedné i více národnostem nebo také k žádné.

V žádném oficálním dokumentu se národnost nevyplňuje ale státní příslušnost (občanství), takže můžete udávat jakou chcete, nikoho to stejně nezajímá, neboď z právního hlediska to nemá žádnou váhu. Ostatně při sčítání lidu mnoho lidí udalo jako svoji národnost Českou nebo Moravskou...

Občanství je právní svazek mezi osobou a státem a je z vůli osoby nezrušitelný, udává mu práva a povinnosti. Změna občanství možná je. To už se v dokumentech jako občanský průkaz nebo rodný list uvádí.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.09.16 20:35

No, úplně bez významu zas národnost není. Je pravda, že můžete prohlásit, že jste třeba Onondag a nic se nestane. Jenže když vás Onondagů bude v okrese třetina, tak už asi dostanete své školy, na úřadech s Vámi budou hovořit i po vašem, na obchodech budou vedle nápisů v češtině i vaše obrázky ...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.09.16 18:04
Osobně jsem na vysvědčení až do 4. třídy měla národnost slovenskou hen z důvodu, že jsem se narodila ve slovenské porodnici. I na vysvědčení z roku 1993 jsem měla slovenskou národnost, od roku 1994 di doby, než to zrušili, mám na vysvědčeních českou národnost, taťka to ovšem musel vyřizovat na úřadech. Pamatuju se, že v páté třídě, když se psalo vysvědčení, tak za mnou přišla paní učitelka, jak to, že mám českou národnost, když jsem se narodila na Slovensku :D
Ohodnoceno: 0x
 
Od: hs
Datum: 18.09.16 08:28
Národnost lze za život změnit POUZE 1x - tedy v úředních dokumentech. Nechápu, co zde uvádíte za blbosti? Dělají to často ženy, které nehodlají mít po sňatku příponu -ová (ano taky k nim patřím). Na matrice (nemusela jsem ani na tu, kam byvh spadala bydlištěm) se vyplní papír, kde uvedete (pochopitelně kromě Vašich nacionále) tu národnost, kterou se cítíte být. Pozor, je to NEVRATNÉ a nejde tedy dojít vyplnit znovu, pokud si to snad časem rozmyslíte. Tento údaj se - podle mých zkušenosti - uvádí snad jen v rámci Sčítání obyvatel. V žádném úředním dokladu (občanka, pas, rodný list, oddaci list) se ale národnost neuvádí - je tam "pouze" státní příslušnost, což je něco zcela jiného.
Nezaměňujte prosím pojem NÁRODNOST a STÁTNÍ PŘÍSLUŠNOST.
doplněno 18.09.16 08:44: Jen stručné doplnění - jedná se o "Prohlášení o příslušnosti k národnostní menšině" a vyplnit jej můžete na kterémkoliv matričním úřadě.
Ještě kopíruji informaci, uvedenou na úředním webu (týká se to tedy žen které mění národnost kvůli výše zmíněnému - ová, ale platí to pochopitelně pro všechny:
"Hlásí-li se občanka České republiky k jiné než české národnosti, učiní prohlášení o příslušnosti k národnostní menšině v České republice a z tohoto důvodu požádá o zápis svého příjmení v podobě, tj. v mužském tvaru.
Přihlášení se k národnostní menšině jiné než české nemá žádný vliv na státní občanství nositelky příjmení; tato i nadále zůstává státní občankou České republiky." A tady v odkazu dole je vidět, jak vypadá to Prohlášení: http://www.tesin.cz/wp-content/uploads/2014/02/Žádost-o-zápis-ženského-př%C3%ADjmen%C3%AD-v-mužském-tvaru-bez-ová-při-uzavřen%C3%AD-manželstv%C3%AD1.doc
Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: ben®
Datum: 18.09.16 08:33
avatar

Dobrý den, než spustíte kritiku rádců, tak si přečtěte lépe dotaz. Myslíte si, že tazatel (muž) to chce realizovat kvůli -ová? Své důvody jasně uvádí, ale o -ová tam nic nepíše. Zdravím!


doplněno 18.09.16 08:50:

hs - jo, už jsem to pochopil. Takže, Vaše rada je, aby si tazatel nejdřívě změnil pohlaví, stal se ženou s -ová a následně uplatnil tuto možnost změny na úřadě. No, tak to nevím, jestli bude tazatel ochoten obětovat svůj penis kvůli -ová .


doplněno 18.09.16 09:12:

hs - na matrice jsem (o tomto problému) nejednal, protože k tomu nemám důvod. Ovšem, ve své radě (výše) jsem tazatele na tu matriku poslal 2x - výsledek je jeho nezájem, resp. asi to nevzal na vědomí. Třeba ho ta Vaše snaha a naděje na tu matriku dotlačí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hs
Datum: 18.09.16 08:51
Zřejmě jsem se vyjádřila nepřesně, podstatou je přece provedení ZMĚNY národnosti; postup i konkrétní instituce jsou pro všechny totožné a důvod, jestli je to kvůli -ová, nebo kvůli vnitřnímu přesvědčení zdejšího tazatele je zcela podružné; ani ta žena tam pochopitelně explicitně neuvádí, že to mění JEN kvůli -ová, ale kvůli tomu, že se tou (jinou) národností cítí být!
doplněno 18.09.16 09:03: Aha, takže když se tady tazateli - který už v nadpisu žádá o radu, jak ÚŘEDNĚ změnit národnost například toto "Národnost můžete uvádět, jakou chcete a můžete ji během života různě měnit, aniž byste to někde nahlašoval. " - proč tedy matriční úřady po celé ČR po ženách vyžadují podepsat ono "Prohlášení o příslušnosti k národnostní menšině", kde stvrzují jinou národnost než českou? Vše co jsem zde uvedla - nasměrování na konkrétní úřad (i formulář Prohlášení) - platí snad podle Vás jen pro ženy? Děláte si legraci, že? Jednal jste kvůli tomu na matrice? Ne? Já ano!
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.16 17:05
avatar

Podle mne si to vysvětlujete mylně.

Podstatou je žádost o zápis ženského příjmení v mužském tvaru (tedy odlišně od pravidel češtiny), kterou je potřeba nějak podložit. Jedním z možných zdůvodnění je jiná národnost ► nikoliv změna národnosti.

Viz:

http://www.mvcr.cz/clanek/jme…prijmeni-zenska-prijmeni.aspx

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.09.16 13:00
avatar

Jen skromný dotaz: Je "příslušnost k národnostní menšině" , k níž se doporučujete přihlásit prohlášením, totěž, co "národnost"?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.