Práce ve svátek

Od: Datum: 16.09.16 02:23 odpovědí: 7 změna: 27.09.16 17:00

Dnes nám bylo v práci sděleno, že v říjnu i když je jen 20 pracovních dnů, tak musíme oddělat 21, protože svátek se počítá do pracovního fondu i když se pracovat nebude. Nějak to nedokážu pochopit. Může mi to prosím někdo vysvětlit? Pracuji v nepravidelném provozu a mám hodinovou mzdu. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.09.16 10:15
Po odečtení sobot a nedělí je v říjnu 2016 celkem 21 pracovních dnů.
To se nem+ní tím, že na 28. 10. připadl svátek. Těm zaměstnancům, kterým v důsledku svátku odpadne směna, náleží náhrada mzdy.
viz např.:
Zdánlivý rozpor při odpracování směn ve svátek a započítávání pracovní doby vychází z toho, že svátek připadající na jinak pracovní den se do počtu odpracovaných dnů započítává. Připadne-li tedy pracovní směna na jinak pracovní den (například na středu), pak zaměstnanec v jednosměnném přetržitém provozu nemusí takovou směnu odpracovat a dostává náhradu mzdy ve výši 100 procent průměrného výdělku za takto odpadlou směnu. Odpadlá směna se však do počtu směn, které měl zaměstnanec odpracovat, započítává. U nepřetržitých provozů však zaměstnanci buď připadne pracovní směna na den svátku a tu musí odpracovat, přičemž dostane podle § 6 zákona o mzdě náhradní volno, které čerpá v jiný den. Nemůže-li mu zaměstnavatel poskytnout náhradní volno, má nárok na příplatek ke mzdě ve výši 100 procent za každou hodinu odpracovanou v den svátku. Pokud mu však připadne na den svátku podle rozpisu směn volno, musí pochopitelně odpracovat příslušný počet směn podle harmonogramu.
Nejde tedy u nepřetržitých provozů o rozpis vyššího počtu směn, ale o jejich rozvržení v rámci týdne. Naopak, připadne-li svátek na sobotu nebo neděli, nedostane zaměstnanec v jednosměnném přetržitém provozu nic, protože mu neodpadla žádná směna, ale zaměstnanec, kterému připadla směna na den svátku připadajícího na tyto dny, obdrží mzdu za odpracovanou směnu a příplatek za práci ve svátek ve výši 100 procent. Zaměstnanci pracující v měsíční mzdě dostávají svou měsíční mzdu ve stejné výši, bez ohledu na počet pracovních dnů v měsíci, protože jim žádná mzda neuchází. Pouze ti, kteří pracovali ve svátek, dostávají mzdu zvýšenou o příplatek za hodiny odpracované ve svátek, pokud nedostali za svátek náhradní volno v jiný den.
Zdroj: http://finance.idnes.cz/nepre…podnikani.aspx?c=2003M295Z01B
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.09.16 16:50
avatar

"Pracovní fond" je nesmysl, zákoník práce nic takového nezná. Pro Vás i zaměstnavatele je závazná týdenní pracovní doba tak, jak ji zákoník práce stanoví pro jednotlivé typy provozu.

Chce-li zaměstnavatel používat pracovní pomůcky (jako "pracovní fond" nebo "fond pracovní doby"), musí je používat tak, aby nepoškozoval zaměstnance.

______


Pokud Vám v nepravidelném pracovním režimu připadne směna na den státního svátku, obdržíte za práci mzdu + příplatek ve výši 100 % průměrného výdělku nebo náhradní volno.

Pokud Vám naplánovaná pracovní směna kvůli státnímu svátku (zaměstnavatel se rozhodne na den svátku zavřít) odpadne, bude Vám náležet náhrada mzdy za svátek ve výši průměrného výdělku.

V obou výše zmíněných případech se Vám svátek započte do odpracované doby.

______

Pokud ale státní svátek připadne na den Vašeho souvislého odpočinku v týdnu, nebudete mít nárok na nic a budete muset odpracovat směnu, kterou Vám zaměstnavatel naplánoval na jiný den. V tomto případě se svátek nezapočte do odpracované doby. [Je to stejná situace jako u zaměstnanců pracujících od pondělka do pátku v případě, že svátek připadne na sobotu nebo neděli. Ani oni nemají nárok na nic a musí odpracovat všechny pracovní dny.]

Doporučuji nechat si to v zaměstnání klidně nechat znovu vysvětlit (na to máte právo) → podle mne ten, kdo Vám situaci vysvětloval jenom použil "zkratku" – pokusil se (nepříliš úspěšně) výklad zjednodušit.

Snad jsem to vysvětlila srozumitelně...

_______

Přestože článek, který Atreus zkopíroval do své odpovědi, pochazí z prosince 2003, obsahuje správné informace. Ale už jsem četla články novější, v nichž byla problematika vysvětlena srozumitelněji.


doplněno 16.09.16 17:00:

Odkaz na plánovací kalendář

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.09.16 17:08
avatar

Třeba vás bude zajímat,že mi v nepřetržitém provozu soudruzi platili v sobotu navíc k platu padesát procent a v neděli STO procent k denní mzdě..Hergott,ale nebyly vložky,hajlpapír a banány..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.16 09:10
avatar

Dobrý den, ať nezakládám nové vlákno.

Ve středu je st. sv. a kluci jdou na npožádání vedení do práce. Chápu že dostanou proplacený svátek jako by nebyli v práci, pak odpracovaný čas a ještě k tomu 100% příplatek za práci ve svátek? Je to tak?

Děkuji

HM

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.16 17:14
avatar

Není to tak. Náhrada mzdy by jim náležela jenom v případě, že by jim kvůli svátku odpadla naplánovaná pracovní směna.

Pokud budou v den svátku pracovat, budou mít nárok na mzdu + příplatek ve výši 100 % průměrného výdělku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.16 19:53
avatar

No ale jim odpadne naplánovaná směna. Středeční směna.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.09.16 17:00

ale vždyť jste psal, že jdou ve středu do práce, takže jim ta směna neodpadne *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.