Na co mám nárok od státu-soc.příspěvky?

Od: Datum: 15.09.16 20:40 odpovědí: 3 změna: 15.09.16 23:55

ahoj, chtěl bych se zeptat, na co mám nárok od státu. Po deseti letech jsem skončil v práci, pak jsem byl na rok mimo čr.

nyní je situace taková: bydlím (ale zatím nemám trvalé bydliště, nejspíš musím udělat) ve svém domku. jsem tam sám, hlášen na pracovním úřadě (příspěvek v nezaměstnanosti už nepobírám), dětí nula. město do 10tis obyvatel, topí se plynem

mám na něco nárok nebo když mám barvu pleti jako většina populace v čr a nemám 5dětí, nic nedostanu

díky díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.09.16 20:53
avatar

Zdravím. Bez trvalého pobytu v ČR nedosáhnete na žádné dávky. Takže doporučuji co nejdříve si jej zřídit. Po třech měsících si pak můžete zažádat o příspěvek na bydlení a možná pak dosáhnete i na některý z příspěvků hmotné nouze (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc).


doplněno 15.09.16 21:04:

I když jste v evidenci na ÚP můžete si najít nekol. zaměstnání a vydělat si do výše poloviny min. mzdy což je 4. 950,- Kč hrubého a nevyřadí Vás. Není to mnoho, ale třeba o této možnosti nevíte..


doplněno 15.09.16 23:48:

Nejdříve proveďte změnu trvalého pobytu (bydliště) a pak třeba dosáhnete na příspěvek na bydlení. O ten si můžete ale požádat až po třech měsících od zřízení trvalého pobytu v nemovitosti kterou obýváte.

http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni

Viz. Státní sociální podpora:

http://portal.mpsv.cz/soc/ssp

Viz. Pomoc v hmotné nouzi:

http://portal.mpsv.cz/soc/hn

Co se týče hmotné nouze, pro její přiznání je důležitý důvod co Vám brání najít si práci a proč nemáte žádný příjem. A také se bude zkoumat Váš majetek. Takže pokud vlastníte nemovitost, bydlíte sám, nic Vám nebrání v tom, abyste si našel třeba nájemníka a tím se přičinil o nějaký příjem... atd.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: honzakl
Datum: 15.09.16 21:51

trvalý pobyt tu mám od narození:) špatně jsem se vyjádřil, v té větě to měl být obrat trvalé bydliště (to mám teď stále hlášené u rodičů a tam bych nejspíš na žadný příspěvek nárok neměl, protože oba rodiče pracují)

takže až se přehlásím na trvalé bydiště, kde bydlím sám a bude tam hlášena jen jedna osoba-já, mám na něco nárok?

Datum: 15.09.16 23:55
avatar

Máte pravdu, v té větě jste chybně použil obrat "trvalé bydliště", zatímco zákon hovoří o trvalém pobytu. Pro příspěvek na bydlení (to je dávka, na kterou lze dosáhnout nejsnáze), musíte mít trvalý pobyt přihlášen v nemovitosti, k níž o příspěvek budete žádat. K žádosti bude nutné doložit potvrzení příjmů a nákladů na bydlení za předcházející kalendářní čtvrtletí. Začít tedy musíte přihlášením trvalého pobytu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.