Oční lékař a zákaz řízení mot.vozidel

Od: Datum: 13.09.16 22:04 odpovědí: 12 změna: 15.09.16 21:32

Dobrý den - jestli o tom někdo neví více nebo nemá tu zkušenost?

Lékař mi chce napsat na půl roku zákaz řízení (jedno oko zdravé, ale druhé zhoršení zraku) - tak prý abych si na to zvykl.

Jak to probíhá? To on napíše zákaz a pak to posílá někam na úřad kde se provádí výdej a správa řidičáků a ty mě vyzvou k odevzdání ŘP? Nebo tam s nějakým papírem od doktora musím jít já?

Nejsem sebevrah a pokud bych neviděl dostatečně tak prostě nejezdím, ale tento stav zhoršení jednoho oka trvá již skoro rok a normálně jezdím takže si už není na co zvykat (už je zvyknuto) - takže bych se takové z mého pohledu zbytečné šikaně rád vyhnul.

Proto mě zajímá jestli to musím jít oznámit já nebo to nějak sami iniciativně posílají ty oční lékaři na úřad.

Děkuji G.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.09.16 23:12

Jak je to se zasíláním, případně kam, nevím.

Já bych Vám navrhla se domluvit s lékařem. Řekl jste mu to, co zde píšete? Jak na to reagoval?

Ohodnoceno: 1x

Datum: 14.09.16 00:31
Jako vtip dobrý, jestli to myslíte vážně,tak to moc dobrý není :-D
Lékař vám nemá co dávat zákaz řízení,protože nemůže! Max.vyrozumi městský úřad o tom,ze budete mít brýle - úřad zahájí správní řízení a do řp vám zapisou kód,ze musíte mít při řízení brýle.(samozřejmě vydají novy i s kodem)
Ohodnoceno: 0x

Datum: 14.09.16 04:52
Co to je "zhoršení" zraku?
Pokud na jedno oko hůře/špatně vidíte, může Vám chybět správný odhad vzdálenosti a rychlosti jiných účastníků provozu, nebo třeba i periferní vidění, co je u řidiče nejen v dnešním provozu dost potřebné.
Jak dlouho se už na to zhoršení zraku léčíte? Nebo už rok jezdíte se špatným zrakem bez léčení? Lékaři většinou vědí, jaké poruchy smyslu brání v řízení, zřejmě Vás chce nejen vyléčit, ale i uchránit před sebevraždou a poškozením druhých...
Z nedostatečných informací těžko dát uspokojivou odpověd.
Na co si máte zvyknout? Na špatné oko? Nebo spíše na to, že budete jistý čas bez řidičáku?

Datum: 14.09.16 06:16

Lékař má povinnost oznámit registru řidičů dle Vašeho bydliště oznámit skutečnost, že došlo ke zhoršení zraku. Úřad zahájí správní řízení o odebrání "způsobilosti" vyzve Vás, abyste do 30 dnů doložil skutečnost, že tomu tak není a řidičák Vám nechají. Jinak jste dojezdil, nežli doktor uzná za vhodné, že je oko již OK.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 14.09.16 07:00

Mně se to celé nějak nezdá... sice nevím, co máte s okem, ale je spoustu lidí, kteří třeba mají úraz-oko přelepené, nebo po operaci a řidičák jim nikdo neodebírá? Konzultoval jste to i s jiným očním lékařem a s obvodním lékařem?

Znala jsem člověka, který měl pouze jedno oko a auto řídil? http://www.lekari-online.cz/o…k-a-rizeni-motorovych-vozidel

doplněno 14.09.16 07:17:

Jen bych ještě doplnila.. oční lékaři ají vyvěšený ceník placených výkonů pro neregistrované, odhaduji tak možná 500 Kč? zavolala bych jinému očnímu lékaři a zaplatila si vyšetření ohledně způsobilosti.

Omezené periferní vidění jednoho oka nijak řidiče neomezuje, druhé oko se zcela přizpůsobí, při řízení je to nepostřehnutelné, chodím také každý rok na perimetr a řidičák mně nikdo nebere- to jen k některým příspěvkům..

doplněno 14.09.16 13:39:

Vycházela jsem z informace, kde pán píše, že má tento problém již rok! a řídí s ním a až teď lékař rozhodl? To mně přijde nestandardní.

Rozhodně bych si vše ověřila u jiného lékaře, jestli se nevloudila nějaká chybka, jestli lékař něco nezamlčel? Nic jiného za tím nehledejte, Milane.

A k tomu perifernímu vidění.. v odkaze, který jsem dala, může i jednooký řídit za určitých podmínek a ten bohužel nemá jaksi periferii vidět čím..

Ale je v pořádku, že máte jiný názor, já ho akceptuji, ale neztotožňuji se s ním.

Datum: 14.09.16 09:22

andy, to že se Vám to nezdá, je možné, ale jen lékař rozhodne, zdali (ne)může řídit s touto vadou.

Proto úřad vyzve vlastníka řidičského oprávnění, aby doložil, že může řídit, když dostal od doktora zprávu, že pacient nemůže řídit.

Když jeden doktor řekne NE, jiný ANO, tak si necháte vystavit papír od koho?

Datum: 14.09.16 10:12
Andy
Mám poněkud odlišný názor na Váš výklad periferního vidění a přizpůsobení.
Řidič musí po důležitých informacích očima pátrat také ze strany na stranu. Okraje našeho zorného pole vnímáme periferním viděním. I když se tím směrem přímo nedíváme, (koukáme dopředu) víme o dopravních značkách, blížících se autech, chodcích na krajích vozovky.
.
Pokud ovšem jedno oko má poškozené nebo žádné periferní vidění, úhel jeho pohledu na opačnou stranu se kvůli nosu zmenší až o 30°.
Nemáme možnost zdravé oko přizpůsobit třeba tím, že ho vysuneme dopředu jako slimák.
Ergo omezené periferní vidění jednoho oka řidiče omezuje.

Datum: 14.09.16 12:51

Právě jsem absolvoval lékařskou prohlídku u praktické lékařky i s vyjádřením oční lékařky.Nenašly důvod ani v tom,že jedno oko má zhoršenou funkci,aby mi řidičák odebraly.Takže je potřeba vědět jak velké zhoršení zraku máte,aby to schopnost řízení ohrozilo.To lékaři dokáží posoudit.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x

Od: adi
Datum: 14.09.16 20:21

Dobrý den. Znám pána se skleněným okem, na druhé vidí dobře, má pouze brýle na čtení. Osobním autem jezdí normálně. Má řidičský průkaz na nákladní auto.

Datum: 15.09.16 20:45

Záleží na oční vadě, kratkozrakost lze korigovat brýlemi, dalekozrakost má problém kontroly palubních přístrojů, astigmatismus je problém zaostření světla

Od: geox®
Datum: 15.09.16 21:24

Děkuji všem za odpovědi.

Datum: 15.09.16 21:32

To je nějaké podivné - normálně se v takovém případě předepisují brýle (klidně s jedním sklem "normálním" a druhým dioptrickým). Anebo to je možná vada, která se brýlemi nekoriguje, což je také možné.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.