Sociální pojištění

Od: Datum: 12.09.16 12:53 odpovědí: 2 změna: 12.09.16 16:09

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak to chodí s placením sociálního pojištění. Vždy jsem byla student a neřešila to, nyní jsem byla 2 měsíce na pracáku, odkud jsem se odhlásila (abych nezlenivěla s hledáním práce). Čili až nyní řeším, zda si stačí platit zdravotní pojištění a sociální "jak se mi bude chtít". Vím, že je sociální pojištění dobrovolné, avšak netuším, zda mám někde (na finančáku) oznamovat, že jej nebudu nějakou dobu platit.

A vlastně ani nevím, co to znamená, že si ho nějakou dobu platit nebudu. O to budu mít jednou nižší důchod?
Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.09.16 13:04

Dobrý den, ano - zdravotní pojištění, když nejste v evidenci na úřadu práce, si platit musíte, resp. alespoň minimální částku. Oznamujete to do 8 dní nejdéle po ukončení evidence na úřadu práce své zdravotní pojišťovně.

Sociální pojištění - je dobrovolné, platit si jej nemusíte. Pokud chcete oznamovat, tak nejspíše své správě sociálního zabezpečení, které peníze jdou. A ano, pokud si nebudete platit toto pojištění, tak buď nesplníte později nějakou podmínku pro přiznání důchodu a taky je možné, že jej budete mít o to menší.

Ovšem - na úřadu práce můžete být déle než 2 měsíce, myslím, že by to pro vás bylo výhodnější, ale jistě sama víte, co děláte. Pokud si myslíte, že sama najdete práci snáze...pak ano.

Tu zdravotní poj. si ale ohlídejte, jinak by vám tam vznikal dluh.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.09.16 16:09
avatar

Sociální pojištění není dobrovolné. Pro zaměstnance a OSVČ je povinné, nikdo se k sociálnímu pojištění nemůže přihlásit dobrovolně. Dobrovolná účast OBZP je možná pouze u pojištění důchodového. OSVČ v rámci sociálního pojištění hradí důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. OSVČ se dále mohou dobrovolně přihlásit k nemocenskému pojištění.

Na sociální pojištění dnes spousta lidí i podnikateků pohlíží jako na zbytečnou zátěž poplatníků, každý za ním vidí jenom nemocenské nebo starobní důchod.

Ne všichni si uvědomují, že účast na důchodovém pojištění má vliv na přiznání podpory v nezaměstnanosti (pozor, na podporu nemá vliv dobrovolná účast), invalidního nebo pozůstalostního (sirotčího, vdovského, vdoveckého) důchodu. Řada lidí je ochotna hradit komerční pojistky komerčním pojišťovnám, které jak mohou, se plnění vyhnou, ale to, čím mohou svou rodinu zabezpečit snáze, přehlížejí...

Důsledkem toho, že si nějakou dobu nebudete hradit důchodové pojištění, může být, že nebudete mít nárok na invalidní důchod, nemusíte splnit podmínky ani pro přiznání starobního důchodu, nebo může být přiznaný důchod (invalidní i starobní) nižší. Pro Vaši rodinu to může znamenat, že pozůstalí nebudou mít nárok na pozůstalostní důchod (ten se odvíjí od Vašeho pojištění, nikoliv od jejich).

———

Evidence na ÚP je právem, nikoliv povinností nezaměstnaných. Tzn., že Vás k evidenci nikdo nemůže nutit. Pokud jste se z ÚP odhlásila, musíte se přihlásit u své zdravotní pojišťovny jako OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů) a sama si hradit zdravotní pojištění → to v současné době činí 1.337 Kč měsíčně.

Přestože stát za uchazeče o zaměstnání nehradí sociální pojištění (hradí jen zdravotní), započítává se část z doby evidence do doby účasti na důchodové pojištění (do tzv. vyloučených dob).

Vždy se započte doba, po niž měl uchazeč nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci. Z dob bez nároku na podporu se dále započtou max. 3 roky, z toho max. jeden rok z doby do 55 let uchazeče a 2 roky nad 55 let.

Podle mne má větší smysl v evidenci ÚP zůstat (pokud jste se odhlásila sama, můžete se kdykoliv zase znovu přihlásit). Uchazeč o zaměstnání sice nemá moc povinností, ale přece jenom nějaké povinnosti plnit musí. Myslím, že přimět se k nějaké činnosti/aktivitě v případě, že člověk nemusí vůbec nic, je obtížnější, než při evidenci na ÚP.

—————

@Kuba12:

Chcete-li, aby Vaše odpovědi někomu pomohly, buďte prosím (alespoň v této oblasti) přesný.


doplněno 12.09.16 16:22:

Upřesním zdravotní pojištění:

Zdravotní pojištění budete poprvé povinna uhradit za měsíc, v němž po celý měsíc (od prvního do posledního dne včetně) nebudete zaměstnanec, OSVČ ani uchazeč v evidenci ÚP.

Jestli jste se z ÚP odhlásila kdykoliv v září (třeba hned 1. IX.), půjde až o říjen. Oznámit a doložit změnu zdravotní pojišťovně budete povinna do 8 kalendářních dnů a ve stejné době i uhradit zmíněných 1.337 Kč.

V uvedeném příkladu (odhlášení v době od 1. do 30. září) byste se u zdravotní pojišťovny musela přihlásit do 8. listopadu včetně (8. XI. je poslední den) a zároveň uhradit pojistné.

Pokud byste v průběhu října nastoupila do nového zaměstnání, odvedl by za Vás zdravotní pojištění za část října zaměstnavatel. Tzn., že byste se nikam hlásit nemusela, zdravotní pojištění byste v takovém případě nedoplácela. (Přesné informace najdete v zákoně o veřejném zdravotním pojištění.)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.