Poplatek za který byl vykoupen mír

Od: Datum: 11.09.16 12:16 odpovědí: 3 změna: 12.09.16 21:00
avatar

Prosím název tohoto poplatku strejda net nic nebo jsem špatně hledal.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.09.16 12:44
avatar

Mír je tak veliké dobro, že může být vykoupen jen za cenu obětí, které přinesou jednotlivci i společnost. Jan Pavel II.

http://www.pribramskenovinky.cz/sloupky/poplatek-za-mir/

Kníže Václav, aby zachránil český národ, nebojoval, chěll odvrátit přímý útok na českou zemi.. Václav platil poplatky za mír., bylo to přes 100 kg sttříbra a 120 volů.
Latinsky - daň z míru = tributum pacis.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: jirkazxc
Datum: 11.09.16 22:36

tribut

Ve středověku byla drsna doba. Vladař, pokud byl dost silný, si nechal platit pokud nebyl dost silný tak musel platit nebo riskovat valku nebo loupeže. Pokud byl vladce dost silný a nenechal si platit, tak skončil jako slabý a musel platit někomu silnějšímu.

Pokud jste se chtěl ubránit tak jste potřeboval vojaky, ktere jste musel platit žoldneře, což bylo extrémě drahé. Žádný vládce, ani ten nejbohatší, nebyl dost bohatý aby si mohl dovolit trvale platit velke vojsko jen tak. Buď s ním musel válčit a rabovat okolní země nebo si nechat platit, za to že nevyrabuje území dotyčného cizího vladce.

Pokud měl vládce silne vojsko doma a neplatil mu, tak mu vojsko vydrancovalo vlastní zemi. Aby se ho zbavil najal si jine vosko ke zničení, až ho zničil (1. vojsko) tak tomu druhému buď zaplatil nebo to skončilo jako u toho prvního. A tak pořád dokola. Vojsko se většinou verbovalo ve vezeních, různí žháři a násilníci, lupiči a různí nepotřební povaleči.

Bitvy a obléhání bylo ve středověku výjmečné, protože bylo extrémě drahé platit drahé žoldnéře dlouhou dobu nebo za bitvu.

Plenění bylo mnohem levnější a účinější. Stačilo dvakrát po sobě zničit úrodu a napadení se bud vzdali nebo umřeli hlady po třetím zničení sve úrody. Dobýt dobre opevněný hrad bylo extrémě náročné, proto se války vedly tímto způsobem.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.09.16 21:00
avatar

Děkuji za vyčerpávající odpovědi ;)

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.