Pracovní doba - špatné měření?

Od: Datum: 09.09.16 13:53 odpovědí: 27 změna: 11.09.16 12:56
Dobry den jeste jednou. V praci zavedli novou formu mereni odpracovaneho casu. Po prichodu do prace musim zapnout PC, pockat az nabehne, prihlasit se, pockat nekolik minut na nacteni uzivatelskeho uctu, pak se pripojit na intranet firmy a tam kliknout na zacit pracovat.
V pripade vynuti PC se pracovni doba prerusi a po znovu zapnuti musim opet kliknout na zacit pracovat. Takze (priklad) kdyz za den 2x resetuji PC, prijdu o 20 minut, ktere musim napracovat + o dalsich cca 10 minut prichazim hned rano pri prvni zapnuti PC.
Chapal bych, kdyby se pracovni doba merila od usednuti k PC, ale preci je chyba zamestnavatele ze se mu ucty uzivatelu nacitaji skoro 10 minut. Nebo ne? Mohu si nekde na tento postup stezovat?

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.09.16 14:09
avatar
Tak tudle hloupost sem ještě neslyšel
Co máte v pracovní smlouvě?
Já mám jasně danou pracovní dobu a ta je od do 8,5 hodiny deně a jestli stroje jedou či ne už stim nesouvisí
Todle je případ pro pracovní úřad šel bych se tam poradit
Ohodnoceno: 1x
 
Od: krtek*
Datum: 09.09.16 14:18

Pracovní doba začíná příchodem na pracoviště a končí jeho opuštěním...tohle je fakt blbost jak sviň...

btw...nevypínat počítač...jen odhlasit a přihlasit..jinak nevím jak vám pomoct :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kick
Datum: 09.09.16 16:57

Jenom Vám poradim, aby jste si nestěžoval na Úřadě práce ale na inspektorátu :) Protože zaměstnanci Úřadu práce mají naprosto stejný systém :D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xho
Datum: 09.09.16 18:28

to máta nějaký vykopávky s celeronem?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.09.16 18:46

Asi tam má widle. To úplně stačí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.09.16 18:53

Po nás šéfové skákali ráno na poradě, aby jsme jim řekli na čem budeme dělat (chtěli čísla zakázek) a taky aby jsme se seznámili s plánem práce na den (odkliknutí v "instruktáži"), ale PC byly tak pomalé, že pro přihlášení to trvalo kolikrát 30-60 minut podle toho ,jak byl zasekaný počítač, pokud jste to psychicky nevydrželi a restartovali, začaly se instalovat aktualizace. :-D už nám dali nové stroje, takže je to mnohem lepší


doplněno 09.09.16 20:16:

ivzez: pokud mám pracovní dobu 7-19 a PC zapnu v 8, mezitím si třeba zvrtnu kotník na chodbě v práci či na schodech, tak to není pracovní úraz? Podle skutečně odpracovaného času by někteří lidé museli být tak 48 hodin denně v práci, aby stihl skutečně reálně odpracovat těch 8 hodin *smich*. To ani nemluvím o prodavačkách, které téměř 11 hodin v kuse slyší jen píp ... píp...píp .. ale tohle stálo míň než jste mi namarkovala ... píp...píp...rozsypaný čaj ... píp... *ee**blee*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.09.16 20:03
avatar

Na začátku pracovní doby už musíte pracovat.

Krtek se mýlí: Pracovní doba začíná v okamžiku, kdy začnete pracovat, nikoliv příchodem na pracoviště. Obdobně na konci pracovní doby → je nutné pracovat až do konce, odchod je možný až po skončení pracovní doby.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.09.16 20:08

Startování pracovního stroje je ovšem též práce. Stejně tak třeba jeho čištění. Soustruhu jako počítače. Startování takové parní lokomotivy se taky nedělalo zadarmo ve volném čase.


doplněno 09.09.16 21:01:

Kovář snad roztápí výheň ve volném čase a odchází domů od žlutě svítící? Slévač snad pracuje jen, když leje kov do formy? Soudce jen při čtení rozsudku?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.09.16 21:42
avatar

Nastartování stroje je samozřejmě něco jiného. Stejně jako v případě třeba prodavačky, která před začátkem otvírací doby krájí sýry, uzeniny → tato příprava už je práce.

Reagovala jsem na příchod a odchod z pracoviště. Ty musí být před začátkem a po skončení pracovní doby.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.09.16 20:27

Co Vám na tom přijde divné?

U nás je to podobně... pracovník přijde ráno do práce, zapne počítač, počká až se spustí operační systém, přihlásí se, spustí program pro evidenci docházky a v něm si vyznačí příchod. Nemáme tedy ty přerušení v případě restartu.

A jak tu psal jeden kolega z pracovní dobou od - do podle smlouvy. Existují firmy s klouzavou pracovní dobou. Mají například pevnou část, řekněme od 8 do 13, kdy tam pracovník být musí a před a po záleží na něm s tím, že musí odpracovat 8.5 hodiny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.09.16 20:31

Na jednu stranu je pravda, že správně by měl člověk (7-19) být v 7 už připravený, převlečený (tedy mít i nastartovaný PC s přihlášením) a teprve až v 19 se odhlašovat a odcházet do šatny, né jak to dělají všichni, že v 18 se vytírá a v 19 bouchnou dveře od práce a v 19:01 už člověk stojí na zastávce. *nevi*

Také dělám od 7mi a chodím do práce v 6:15, než se převleču je 6:30, kolega mi předá směnu a v 6:45 se vystřídáme a já už jedu jak fretka. *afro*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.09.16 23:20

Přesně... když jsem dělal brigádně v zinkovně, která jela na 3 směny, taky jsem musel být na pracovišti 15 minut předem, aby mi předchůdce předal linku, seznámil mě se zakázkami, které je potřeba během směny udělat atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.09.16 20:48

Mimochodem, co říká hygiena práce na 8 hodin práce u monitoru denně?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.09.16 23:19

Nic... u nás v práci je doporučeno po 2-3 hodinách koukat 5 minut do zeleně aby si oči odpočinuly a kupodivu se to netýká IT oddělení... *smich*

Nicméně zrovna u nás není nikdo, kdo by celých 8 hodin koukal do monitoru (snad jen to IT), občas je potřeba mrknout do papírových podkladů, odnést něco kolegovi atd. Takže hygiena nemá nárok.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 09.09.16 20:53
avatar

Ve firmách s administrativou to opravdu tak chodí - přijdete, kliknete si příchod na spuštěném PC. Jestli vám PC nefunguje, jak by měl, musíte řešit ihned s kompetentní osobou. Vždyť díky těm prodlevám pracujete pomaleji a ne dostatečně produktivně - proto by měl zaměstnavatel reagovat rychle a PC opravit nebo zajistit jiné, funkční PC. Odchod si také kliknete a jdete...

Ano, je to v pořádku, pokud dodržujete i další nařízení - např. zmíněná hygiena u PC, pravidelné cviky těla a očí, máte zajištěny předepsané pomůcky...

Jakákoliv nedokonalost je od toho, abyste ji řešil s nadřízeným či helpdeskem (záleží na postupech daných firmou). Pokud nevychází vstříc, je prý nejlepší doba na změnu zaměstnavatele...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: vjcjc
Datum: 09.09.16 21:54
Přihlašování mi přijde v pořádku, to ma spousta firem. Co mi ale určite nepřijde OK, je odhlasovani v době restartu PC. To bych osobně řešila.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.09.16 23:24

Nu znám úřad, kde internet pro zaměstnance neexistuje (má ho jen pár lidí, kteří ho potřebují ke své práci). Nicméně zaměstnavatel pvoluje internet použít v tzv "internetové kavárně", což je místnost s PC, kde připojení k internetu je. Ovšem pokud ho chce zaměstnanec použít, musí si v evidenci docházky vyznačit přerušení, které se nepočítá do pracovní doby a které musí nadpracovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 10.09.16 14:14

Na evidenci pracovní doby by měl být docházkový systém a ne pochybné přihlášení v PC. To je asi nějaký pokus, co zaměstnanci snesou a co už ne. A v Čechách zaměstnanci snesou i nesnesitelné. Pokud si nebudete stěžovat na vedení logickými argumenty, budou vám odčítat z pracovní doby i návštěvu WC.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.09.16 23:30

Nu ale ten docházkový systém může být provozován na uživatelských PC a uživatelé se do něj dostanou až poté, co se přihlásí na PC doménovým účtem...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.16 08:21

Takže by neměli počítače zbytečně vypínat. Jednak jim to škodí, jednak jim to brání v práci. Neběžící počítač je přeci "překážka v práci" a doba jeho neběžení by se měla vykazovat.


doplněno 11.09.16 10:03:

Pokud chce zaměstnavatel šetřit elektřinu vypínáním PC, je tupé zvíře. Uspaný PC s monitorem vezme elektřiny asi za korunu za den. Kolik mu vydělá zaměstnanec za minutu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.16 09:52

To že je pro PC lepší ho nechat běžet mi nemusíte vysvětlovat. Ovšem pokud je zaměstnavatel přesvědčen, že ušetří na elektřině a vydá interní směrnici zakazující nechat počítače zapnuté mimo pracovní dobu... s tím už zaměstnanci nic nevymyslí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 11.09.16 08:31

Docházkový systém běží jinak. Má svůj vlastní PC pro všechny zaměstnance, příchody a odchody jsou evidovány přes snímače průchodu nebo klávesnice. To by pak nebyl docházkový systém.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.16 09:55

Jak který... ;)

Ten o kterém mluvím já, tam samozřejmě běží jeho jádro na "serveru", nicméně klientsky je řešen přes PC uživatelů, kde je spouštěn klient umožňující jeho používání (příchod, odchod, přerušení).

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: vanad1*
Datum: 11.09.16 10:10

To je moc komplikované. Jsou ve firmě i jiní pracovníci a bez PC. Všichni bez výjimky alespoň v naší firmě projdou bránou, kde načtou kartu, pak jdou na svá pracoviště a po převlečení do pracovního oděvu se už na místě samotném opět načtou a začne běžet pracovní doba. Když odchází, tak zase v pracovním se načtou. Dodržuje se tak přítomnost na pracovišti před začátkem pracovní doby a konec pracovní doby podle ZP a nejsou žádné dohady. U systému tazatele je to překombinované a výsledek stejně naprd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.16 11:33

Pouze na první pohled... Když všichni pracovníci k práci používají svůj PC a docházkový systém vyvine kmenový zaměstnanec, tudíž firma ušetří za externí řešení docházkového systému?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.09.16 15:05
avatar

No a jak jsi placený? Řekl bych, že měsíční mzdou, tak je úplně jedno, jestli máš odpracováno o pět minut víc nebo míň. Nebo jsi placený opravdu za každou jednu minutu kdy běží PC? I když PC běží a ty nic neděláš? Tak to zkus PC zapomínat vypnout (nebo ho vypínej přes task scheduler :) )

Ovšem automatické přerušování pracovní doby při resetu PC je naprostá pitomost, nevěřím, že tomu tak je. Stejně tak jako kdyř resetuješ PC dvakrát denně, to musí být někde něco špatně. Mně PC v práci běží bez vypnutí i víc než týden.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mot
Datum: 11.09.16 12:56
tak snidejte az rano v praci, kdyz vam nabiha pc. nebo si prectete noviny. ucte se cuzi slovicka. nemusite sedet a koukat jak nabiha pc.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.