ÚP a starost o dítě mladší 15let

Od: Datum: 07.09.16 16:07 odpovědí: 5 změna: 11.09.16 12:02

Pokud mám jedno dítě staré 15 let a druhé 9 let, může mě ÚP donutit na dvousměnovou práci? Manžel je totiž furt pryč a byly by samy...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.09.16 17:14
avatar

Pokud by Vám ÚP nabízel směnnou práci, můžete ji odmítnout z "vážného důvodu" – zajištění školní docházky dětí. (Pozor na formulaci: odmítnete-li vhodné zaměstnání z důvodu, že "je manžel pořád pryč", nemusí to ÚP uznat.

Jinak povinnost zajistit péči o děti máte oba (manžel by měl spolupracovat)...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ruze®
Datum: 07.09.16 23:39
avatar

15-ti leté ,,dítě,, by se snad už mělo umět postarat o svého 9-ti letého sourozence.ÚP vás nutit nebude,odmítnete,oni vás vyškrtnou a půl roku si budete platit zdravotní pojištění sama.Manžel se snad doma večer taky občas vyskytuje,ne?

Ohodnoceno: 4x
 
Od: pavucik
Datum: 08.09.16 08:45

Dobrý den, mám stejný problém jako vy, jen o trochu mladší děti.

UP mě taky nutí vzít v nejbližší době práci( i pod úrověň vzdělání )i prý 3 směnný provoz.

Jenže děti by byli sami doma celé odpoledne, co by přišli ze školy až do večera a v noci , kdybych chodila na noční nepřichází v úvahu.

Bylo mi, ale řečeno, že vycházejí vstříc zejména matkám těsně po rodičovské dovolené s dětmi, které nepřijali do Mš, samoživitelkám s dětmi do 7 let, tam se prý dá přihlédnout na jejich podmínky víceméně na jedmosměnný provoz.Ostatní uchazeči prý nesmí odmítnout nabízenou práci ( i 3 směnnou), i kdyby děti byli sami doma.

Zeptejte se na zdravotní pojištovně,... sousedka odmítla veřejně prospěšnou práci pro město a tak ji vyhodili z UP. Šla se zeptat na zdravotní pojišťovnu a bylo jí řečeno, že může být v domácnosti do 15 let mladšího dítěte. Zdravotní pojištění si nemusí platit, ani sociální, ale samožřejmě se to nepočítá do důchodu. Je to, ale už několik let zpět, tak třeba se zákony změnili nevím přesně, ale zeptat se můžete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.09.16 09:37

jak je to s povinností vzít práci od pracovního úřadu nevím, ale měla bych poznámku k tomu zdravotnímu pojištění. stát ho neplatí do 15 let mladšího dítěte, ale pokud pečuje alespoň o dvě děti do patnácti let (nebo o jedno dítě do sedmi let). čili pojištění od státu je do 15 let u STARŠÍHO dítěte, pokud zároveň celodenně pečuje ještě o další mladší dítě. což u tazatelky není, starší dítě už patnáct let dovršilo a mladší dítě je už taky starší sedmi let.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kik
Datum: 11.09.16 12:02

Tak už tomu rozumím. Můžete mít třeba 5 dětí starších 15 let, ale pokud máte jedno mladší 15 let, pak Vás zaměstnavatel nesmí přinutit pracovat na dvě směny. Od toho se odvíjí to, že ani ÚP mě nemůže nutit pracovat na dvě směny do 15 let dítěte. Ty vážné pracovní důvody jsou prý např. nepřetržitý provoz na zvláštních pracovištích typu nemocnice či letiště. Manžel zrovna řešil stejný případ své podřízené a firemní právník manželovi řekl, že ji nesmějí přikázat dvě směny - soud by vyhrála.

Požádá-li zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let nebo těhotná zaměstnankyně o kratší pracovní dobu nebo o jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět jejich žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. (§79-80, §241 odst. 2 zákoníku práce)
Stránky MPSV

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.