Jodisol do rány

Od: Datum: 07.09.16 15:07 odpovědí: 10 změna: 07.09.16 19:46
Dobrý den, dneska se mi podařilo spadnou na schodech a trošku jsem si rozsekl koleno. Jedna paní mi to nastříkala dezinfekcí a zalepila. Rád bych si to nastříkal znovu ale doma nic takového nemáme. Našel jsem Jodisol, ale nevím jestli ho můžu přímo nakapat do takové rány. Co myslíte? Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: asd1
Datum: 07.09.16 15:17

Pořádně vyčistit - vypadá to že je špína pod kůží.

Jodisol je OK, akorát pálí.

Je dobrý udělat z náplasti 2mm široký a aspoň 50mm dlouhý proužky a ránu stáhnout (náhrada šití), proužky tak 5mm od sebe. Za den se to chytne, za 3 dny už to docela drží a krásně sroste s malou jizvou.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 07.09.16 15:19

Jasně, můžete, je to desinfekce na rány. Ránu nejdříve opláchněte pod tekoucí studenou vodou a potom vydesinfikujte Jodisolem.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 07.09.16 16:12

S tím jodisolem já bych byla opatrnější. Konkrétně já vím, že jsem na jod alergická. Já bych to nechala přes den takhle, na vzduchu a na noc bych to přelepila. To, co vypadá jako špína, to může být rozložená krev. Já bych s tím nic nedělala. Až kdyby kolem rány zarudlo a hrozil zánět.

Datum: 07.09.16 16:35

Když jsem byl menší tak si pamatuju že mi mamka párkrát něco pokapávala jodisolem, takže si myslím že na jod alergický nejsem. A už jsem si to pokapal a v pohodě, sice to trochu štípalo ale nic co by se nedalo vydržet. A to co vypadá jako špína, není špína. Umýt to nejde, asi je to krev. Přelepím to asi až na večer. A jak píše asd1, tak tolik náplasti nemám a moc ani nevím jak je to myšleno :-D Myslíte že tam bude hodně viditená jizva?*nevi*

Od: asd1
Datum: 07.09.16 16:46

místo šití je proužek dva mimiletry široký a pět centimetrů dlouhý (na každou stranu od rány aspoň dva centimetry aby to drželo. = Náplast 1x5 cm a nůžkama nastříhat proužky (pro nechápavé ;)

Případně ty proužky dál od rány pořádně zajistit přelepením širokým pruhem, pak to drží líp. Pro ránu je lepší když větrá (pokud není ve špíně)

Ale chce to co nejdřív po úrazu = nejlíp okamžite vyčistit, vydesinfikovat a "sešít" náplastí. Pak dva dny opatrně aby se to neroztrhlo - náplast moc nedrží. Pokud se to ohlídá tak výsledek je lepší než od chirurga co to sešije "režnou nití" - jizva jen úzký proužek.

Když se to nechá rozšklebené tak jizva bude velká přes celé a bude vidět klidně několik let.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 07.09.16 19:07
To, co vypadá jako špína, ale není to špína...tipuji neprokrvenou kůži (je bledá a pod ní je vidět sražená krev), která časem "odejde". Asd1 myslí tzv. motýlky, kterými se stáhnou oba okraje rány k sobě - náplast musí být bez polštářku, ránu nezakrývá a množství motýlků se odvíjí od délky rány. Také bych ránu raději nechala dýchat, jen na noc bych ji zakryla.
M.

Od: cobry
Datum: 07.09.16 16:54

Kupte si Betadine.

Zdravím!

Datum: 07.09.16 17:15

Nějaké vysvětlení proč kupovat když už mám ránu dezinfikovanou? Jinak Betadine jsem teď doma našel a musí se ředit, což u Jodisolu se nemusí. A jak se tak dívám na internetu, jediný rozdíl je že v Jodisolu je prý líh a proto taky štípe. Jinak je to stejné

Datum: 07.09.16 18:12

V klidu, žádné šití nehrozí (to by muselo být do masa). Tohle je jen povrchově odřená kůže (i když nehezky). Odloupnutá kůže postupem času seschne a odloupne se, případně jí odstřihnete. Koleno bude možná naražené a bude bolet. Jodisol máte odzkoušený, takže tím nic nezkazíte, postačí i mýdlo a vlažná voda (jen to bude pálit jako čert). Přeji brzké uzdravení a pokud možno už žádné pády ;)

doplněno 07.09.16 20:28:

To jsem zapoměl napsat, jizva nebude a pokud ano, tak pod chlupatýma nohama stejně nebude vidět. Měl jsem to otevřené původně v telefonu a ten jsem měl položený na noze, vypadalo to, jako bych to tam měl já. *smich*

Datum: 07.09.16 19:46

Ano asi to bude neprokrvená kůže. Spadl jsem na takové ty mřížkované schody, takže ta podlitá krev pod ránou vypadá jako kdybych byl někde na roštu :-D I rána má tvar čtverečku.. Zasypal jsem to zásypem na rány (s penicilínem myslím, je to takové žluté) a už to nevypadá tak strašně. Je to opravdu jen shrnutá kůže takže předpokládám že by tam nějaká velká jizva být něměla. Ale i kdyby, až mi začnou růst trochu víc chlupy tak to nebude tak vidět. A hlavně jak slečna říkala, hlavně že to nebyla hlava A repkine děkuju ;) Všem děkuju za rady

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.