Nejste přihlášen/a.
Myslím, že tady záleží pouze na tom, jak se se zaměstnavatelem dohodnete. Zákon je jedna věc, ale pokud se vám to nijak nehodí, můžete se dohodnout jinak. Není až tak nic neobvyklého, když si přestávku zkrátíte a pak budete končit o trochu dříve, než je správná pracovní doba, kterou jste si dohodli. Zaměstnavatel s tím ale musí souhlasit. Takže se prostě poptejte, nevím, kde pracujete, jaké jsou tam požadavky a poměry, a buď to vyjde, nebo pojedete domů později, to se nedá nic dělat.
Máte pravdu, špatně napsáno, oprava: Přestávku 30 minut mít musíte, ale můžete se dohodnout na tom, že odejdete ze zaměstnání dříve o ten čas, co potřebujete. Ten si pak nějaký jiný den nějak nahradíte, například, že budete v práci delší dobu, nebo se dohodnete se zaměstnavatelem jinak.
Buď se dohodnout, že si fakticky budete vybírat pouze 15 minut a o zbylých 15 minut chodit dřív, nebo oficiálně požádat o zkrácení pracovní doby. Pokud nepřistoupí na první variantu, není možné docházet do práce o 15 minut dřív, tedy posunout celou pracovní dobu včetně celé pauzy? Tak jsem to měla v minulém zaměstnání já.
To že zákon to nedovoluje už bylo napsáno. Já jen dodám dodatek. Přestávku si nelze vybrat v první půl hodinu nástupu do práce a poslední půlhodinu pracovní doby. Je to právě kvůli tomu, aby se podobným věcem předešlo. Odpočinek je v pracovní době důležitý a chápu, že někteří, co jedí za chodu tu přestávku ani nevyužijí.
V posledním zaměstnání měly některé kolegyně po dohodě se zaměstnavatelem možnost nejdříve si napracovat několik hodin přesčasů a pak odcházet z práce o pár minut nebo desítek minut dříve. Důležité bylo si hodiny nejdříve napracovat. A to zpravidla na počátku měsíce. V každém případě záleží na dohodě se zaměstnavatelem. Někomu povolí bez problémů, jinému nepovolí. Záleží i na typu práce.
Není to možné. Zaměstnavatel musí poskytnout přestávku v délce alespoň 30 minut. Přestávku lze i dělit, ale není možné ji čerpat na začátku nebo na konci pracovní směny.
Na Vašem místě bych to ani nezkoušela. Navrhoval byste zaměstnavateli, aby spolu s Vámi porušoval zákoník práce.
Jedině, jak už tu někteří zmiňují si potřebnou dobu předem napracovat. Např. v pondělí pracovat o jednu hodinu déle a zbytek týdne odcházet každý den o 15 minut dříve.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.