Změna smlouvy?proč?

Od: Datum: 03.09.16 13:10 odpovědí: 13 změna: 04.09.16 21:52

Zdravīm,pracuji na DPP,včera mi přišel email,,že se ruší všechny DPP z právních důvodů,nechcou být zaměstnavatelem,ale zprostředkovatelé a partneři.Nabízejí smlouvu -smlouva o spolupráci

-smlouva IČO

Proč ta změna a co je pro mě výhodnější?dííky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: gjvf
Datum: 03.09.16 15:02
Budete si muset zařídit zivnostak, sam platit zdravotní a sociální, sam si podávat daňové přiznání atd. Pokud vám nabídnou podstatné zvýšení platu, tak se vám to možná vyplatí. Ovšem nesmíte pracovat v kanceláři zaměstnavatele, používat jeho pracovní nástroje atd., potom by to byl svarcsystem, který není legální.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 03.09.16 15:07

Doplním - na IČO nesmíte pouze pracovat pro jednoho podnikatele.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dada
Datum: 03.09.16 20:27

Nerozumím,jak nesmím pracovat jen pro jednoho podnikatele,a co ta smlouva o spolupráci,co to obnáší?,a proč ta změna?jedná se o úklidy domácností

Od: gjfv
Datum: 03.09.16 21:12
Změna proto, aby zaměstnavatel ušetřil peníze. Pro vas to pravděpodobně bude znamenat, ze si vydelate míň. Dobře si to spocitejte, než do toho půjdete.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.09.16 03:05
avatar

Smlouva o spolupráci je smlouva mezi dvěma podnikateli.

Pokud na to přistoupíte, budete si vedle výše uvedeného muset i sám/sama kupovat čistící prostředky apod. (Nejde o zaměstnání, ale o podnikání.)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.09.16 13:21
avatar

Zdravím,
vezmu to v rámci možností stručně a budu vycházet z toho, že níže píšete, že se jedná o úklid v domácnostech (ve firmách by to bylo jinak - zmíním níže)
Stane se z vás ze zaměstnance osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) čili podnikatel (živnostník).
Znamená to, že na rozdíl od současnosti bude mít vaše práce tato negativa
- nebudete mít stálý měsíční příjem (plat), ale budete mít přjem takový, kolik si vyděláte (seženete zakázek)
- nikdo vám nebude přidělovat a organizovat práci a shánět zakázky (tedy pokud kromě shánění zakázek svépomocí neuzavřete smlouvu o spolupráci a zprostředkování se svým stávajícím zaměstnavatelem - k té smlouvě později)
- budete si muset sama platit sociání a zdravotní (v součtu cca 4.000,-Kč měsíčně)
- budete si muset každý rok podávat dańové přiznání a platit daně (toho se ale jako "uklízečka" bát vůbec nemusíte)
- budete si muset nakupovat si veškeré prostředky k práci (nástroje, nářadí, chemii)
- budete se muset samostatně dopravovat na jednotlivé zakázky (což znamená mít nejspíš vlastní auto a řídit si ho - ovšem podmínka to určitě není, jsou místa, kde je výhodnější si těch "pár" věcí vozit třeba na kole nebo MHD - typicky velká města, kde není kde parkovat - zóny, placená parkoviště a sídliště)
Přechod na OSVČ pro vás bude mít tyto výhody (pozitiva) - toto může být ale omezeno tím, za jakých podmínek a jakou smlouvu uzavřete o spolupráci se svým stávajícím zaměstnavatelem
- nikdo vám nebude organizovat práci - čas nástupu na zakázku si domluvíte s klientem sama podle toho, jak to bude vyhovat jemu a jak vám (typicky třeba - nerada ráno vstáváte, takže si můžete zakázky domlouvat třeba na odpoledne, víkendy, večery - u nás totiž není zvykem jako v některých státech předávat klíče od bytu - domu "uklízečce", ale klient chce často být doma v její přítomnosti)
- ze zakázek, které si sjednáte sama bez zprostředkovatele, nebudte nikomu odvádět peníze za zprostředkování, což znamená, že si buď víc vyděláte (pokud budete i sama za sebe nabízet klientům ceny jako váš zprostředkovatel a nynější zamestnavatel) a nebo můžete jít pod cenu zprostředkovatele a tím si sice vyděláte stejně jako teď, ale budete levnější a tudíž zajímavější pro některé klienty) - prostě budete moci "laborovat" s cenou podle toho, jak budete potřebovat a podle situace na trhu
- při troše vaší šikovnosti se můžete "navázat" třeba na stavební profese (malíři apod.), stěhováky apod. a nabízet svoje služby pomocí nich (třeba úklid po malování - malíř určitě bude raději malovat a na úklid zavolá vám než aby uklízel sám - malováním si vydělá víc, protož to umí a má na to potřebné vybavení na rozdíl od úklidu, kde to zase máte "zmáknuté" vy)
- bude záležet pouze na vaší schopnosti nabídnout své služby (lidově "líná huba holé neštěstí aneb za zeptání nic nedáš") a na všem přístupu - spousta lidí raději jedná s konkrétním pracovníkem než se zprostředkovatelem)
Co se týká zprostředkovatelské smlouvy se stávajícím zaměstnavatelem - hodně bude záležet na tom, co bude smluvně dáno. Pokud budete mít ve smlouvě stejné pracovní podmínky jako doteď, když jste byla zaměstananec (co vám zprostředkovatel přikáže musíte udělat, on vám bude organizovat čas práce atd. a navíc tam bude smluvně dané omezení (třeba že nebudete moci nabízet úklid sama za sebe ale jen přes něj), pak je taková smlouva pro vás nevýhodná a budete na tom hůř než v současnosti jako zaměstnanec. Pokud ale budete mít smluvní volnost, pak je to pro vás výhodné viz výše.
Osobně bych se toho jít dělat na IČO na vašem místě až tak nebál - práci děláte, kontakty na klienty máte, vaše vstupní investice (do vybavení) je víceméně minimální, takže když půjde vše hodně špatně. max vám o něco klesne příjem třeba na 1 - 2 měsíce, než o sobě dáte vědět a pak už na tom nemůžete prodělat. A to mluvím o tom, když budete dělat vše plně legálně.
Psala jste o úklidu domácností, proto je moje odpověď taková, jaká je - pokud byste doteď pracovala pro zaměstnavatele, který by úklízel třeba nemocnice, firmy atd. a měla přejít ze zamestnance na práci na IČO, pak by to pro vás bylo jednoznačně nevýhodné - poslouchat byste musela jako zaměstnanec, mohli by vás od práce "odstřihnout" (tzv. "už tě nepotřebujeme") klidně ze dne na den (zákoník práce by se na vás nevztahoval) a jako "ičař" byste neměla šanci pro takového zákazníka pracovat samostatně, protže tyto zákazníci uzavírají smlouvy na úklid komplexu a ne na každý kousek s každou uklízečkou zvlášť.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: dada
Datum: 04.09.16 17:09

No,děkuji za odpověd.,pracuji v Lidské síle-agentura,která zaměstnàvá ,,dámy na úklid,,prý by jsme se nemuseli o nic starat,myslím dan.přiz.atd,jedná se jen o uklid domácn.,ne firem,takže přípravky používáme jejich,dopravuji se městskou po Brně.Jsem asi blázen,je to dřna,ale baví mě to.Platí 110kč/h,obávám se,při Ičo,se sedřu a nevydělám si.

Datum: 04.09.16 18:00
avatar

Tak na tohle si dejte pozor, to není zaměstnání (nespadá to pod zákoník práce), ale ani podnikání. Tomu se říká "Švarc systém" a hrozí za něj pokuta Vám (10.000 až 100.000 Kč) i Vašemu "zaměstnavateli" (od 250.000 Kč).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.09.16 18:24

Jasně, oni budou zprostředkovatelé (od lidí co u nich uklízíte berou cca 150,- za hodinu) a vám budou dávat směšnou částku. To už je pro vás lepší si udělat ten živnosťák a domluvit si úklidy u lidí sama. Pokud jste šikovná, budete mít práce dost a nemusíte zprostředkovatele platit - za nic.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: dada
Datum: 04.09.16 21:19

Pracuji ještě v jedné agen.na částeč.úvaz.,platí mi zdra soc,ale nelíbí se mi,od klientů si berou nahod-200kč,já z toho mám 80kč,oni na mě mají za každou hod.120 kč a nehnou prstem,to mi vadí,takže co dál?proto pracuji u obou agentur,ale zřejmě jedna za 18 a druhá 20 bez 2.,...

Datum: 04.09.16 21:25
avatar

Dado, to je těžké. Učila jsem v jedné obrovské logistické firmě, šéfa pobočky. Ptala jsem se, proč ty uklizečky nenajmete sami, vždyť vás to musí přijít o třetinu nebo polovinu levněji. Odvětil, že to je hloupost, že uklízecí firma má levnější čistící prostředky. Ale že z každé odpracované hodiny zaplatí tu uklizeččinu mzdu ještě jednou - firmě - to už nevidí...

(Ono tam šlo spíš o to, že personální oddělení firmy má sídlo jinde a nemůže asi řešit každou uklizečku. Je to pro ně prostě snazší, najmout firmu, stanovit v ní podmínky a nemuset se starat o záskok, o nábor, celkově o provoz. Ale že to on viděl takhle, to mě docela dostalo.)


doplněno 04.09.16 21:29:

Mimochodem, nemám to jinak. Firmy prostě nabírat lektory jazyků samy nechtějí. Zadají to jazykovce. Někteří si myslí, že tím mají zaručenou kvalitu výuky. (Mají moje certifikáty a diplomy, ale učit mě ještě nikdy nikdo z jazykovek neviděl...) Kdybych mohla, tak si firmy/klienty obvolám sama, ale byla jsem od toho odrazena člověkem, který asi ví, jak to chodí. A pak to zkoušela kamarádka a po pár měsících šla taky do jazykovky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.09.16 21:52
avatar

Milá @naufrago, proto jsem se předtím ptal, jestli paní uklízí ve firmách nebo v domácnostech. Pokud by uklízela ve firmách, má problém přesně ten, o kterém píšete vy - firma zadá firmě (tzv. outsourcuje úklid) a jednotlivec nemá šanci. Pokud vy chcete učit ve firmách, musíte být pod nějakou jazykovkou, protože jen ta je pro firmy zadávající práci partnerem (důvody jste popsala zcela přesně - záskoky atd.) Když ale budte chtít učit samostatně občany (soukromý učitel), jazykovku nepotřebujete, ale zase si musíte shánět klinetelu (žáky) sama. Tazatelka má tu obrovskou výhodu, že v podstatě už ty klienty má - jen si je musí přetáhnout na svoji stranu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.09.16 21:42
avatar

Dovolím si shrnout vaše obě odpovědi dohromady - takhle to celé už zní o hodně lépe ve váš prospěch než jen ta první zpráva (dotaz) a vaše první reakce v diskusi. Vy pracujete (uklízíte) a vyděláváte kromě sebe i na lidi, kteří žijí z vaší práce. Nebylo by pro vás lepší mít všechny vydělané peníze pro sebe a neživit další lidi nad sebou? Pokud se umíte jen trochu nabídnout a prodat (tzn. jste aspoň trochu komunikativní typ), pak se nemůžete na trhu nechytit, protože rukama už chce dnes dělat jen málokdo (takže fyzické konkurence se bát opravdu nemusíte). Navíc služba, kde si zákazník musí sehnat a připravit všechno sám (čistící prostředky, pomůcky) a vy s tím jen uklidíte podle mne nemá dlouhou budoucnost - když už někoho požádám o nějakou službu, chci to do A do Z a ne že si budu ještě shánět čistící prostředky. Připadá mi to jako když by si někdo objednal třeba opravu auta v servisu a musel by automechanikovi dodat i díly a potřebné nářadí *zed*
A mmch - profi uklížeči použivají speciální čistící prostředky (koncentráty, v běžné obchodní síti nedostupné), se kterými úklid jde podstatně snadněji a rychleji.
Víc se tady napsat nedá (on ani internet nesnese vše a taky vše na něj nepatří), ale pokud se tady registrujete, tak se dá psát a poradit vnitřní poštou víc a konkrétněji.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.