Nejste přihlášen/a.
Může pracovník po noční 8mi hodinové směně (není těžká fyzická práce) hned pokračovat na ranní?
NELZE NAŘÍDIT 16 TI HODINOVOU SMĚNU, v běžném pracovním týdnu a provozu. Živelní událost není předmětem otázky.
"
§ 85
(1) Nedovoluje-li povaha práce nebo podmínky provozu, aby pracovní doba byla rozvržena rovnoměrně na jednotlivé týdny ( § 84 odst. 2), může zaměstnavatel po projednání s příslušným odborovým orgánem rozvrhnout pracovní dobu nerovnoměrně na určité období sjednané v kolektivní smlouvě, popřípadě nerovnoměrné rozvržení pracovní doby dohodnout se zaměstnancem. Týdenní pracovní doba bez práce přesčas nesmí u nerovnoměrného rozvržení pracovní doby překročit v průměru stanovenou týdenní pracovní dobu za období, které může činit nejvýše 12 kalendářních měsíců po sobě jdoucích.
(2) Délka směny nesmí u nerovnoměrného rozvržení pracovní doby překročit 12 hodin.
(3) Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh stanovené týdenní pracovní doby a seznámit s ním zaměstnance nejpozději dva týdny před začátkem období, na něž je pracovní doba nerovnoměrně rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem jinak. "
Je to porušování zákona. Měli jsme před nedávnem smrťák a jedna z kontrolovaných informací Oblastním inspektorátem práce byla elektronická docházka ( konkrétně přesné průchody ) zaměstnance vstupní bránou a přestávka mezi směnami. Ani náš docházkový systém nepřipouští porušování zákona. Pravidelné audity na výkazy pracovní doby vše kontrolují a chyba se stersá finančními postihy. Když je v zákoníku práce text, že odpracovaná doba nesmí přesáhnout 12 hodin, tak je to jasné. V ČR pořád někdo něco porušuje a pak se diví.
vanad1 - může sem dát odkaz na zákon, který to zakazuje? Já jsem dala zákon, který to povoluje, viz první odpověď.
Tazatel má normální pracovní dobu 8 hod. + 8 hod. přesčas = 16 hodin
Vy uvádíte nerovnoměrně rozloženou pracovní dobu bez přesčasů - nebute v tom podstatný rozdíl?
Už jsem to napsal i s odkazem na paragraf zákoníku práce. To jako nestačí?
Máte pravdu, u rovnoměrné pracovní doby je délka max. 9 hodin !
§ 84, odst. 2 ZP
Ve vašem odkazu je nesprávná odpověď. Zákon říká že "nesmí", Dana Blažková říká že by "neměla", což je sakra rozdíl ve výkladu. Co ona uvádí je v rozporu se ZP a tedy nepravdivé. Mimořádná situace nejsou běžné pracovní potřeby. A to je podstatný rozdíl.
ZP tedy jasně říká, že týdně max. 8 hod přesčasů a to ještě rozloženě. Viz § 84 a 85 ZP. 16 hod. směna je nepřípustná co do nařízení. Jestli je někdo takový magor, že ji udělá, je jen jeho problém. Nařídit ji nelze. A protože pravidelně nás proškolují ve věcech docházky, tak o tom vím vše potřebné. Když ji uděláte, tak stejně jen 1x týdně, což je z pohledu firmy pro zajištění výroby o ničem. Pak se to řeší posílením o nové lidi.
Jak asi člověk vypadá po 16 hod. směně + doba na dopravu? Prostě nesmysl.
u lékařů a zdravotních sester běžná praxe: 8h + noční + dalších 8 hodin další den (dva dny + noční mezi tím)
Víkendová služba může být od pátku ráno do neděle...pro lékaře (v pátek přijde do práce, pak noční pátek/sobota, sobota denní, sobota/neděle noční, neděle denní). Zákoník práce ve zdravotnictví nikoho nezajímá
skvělý nápad...nebudou žádní lékaří.
No iuž teď je jich málo, aspoň, že v zahraničí jsou naši lékaři a vysoce špičkoví odborníci i z jiných odvětví, dobře ohodnoceni a žádaní. Pak tady budou lékaři Ukrajinci a spol...to už je jiná debata.
Proč má zákoník práce platit pro dělnické profese a pokladní? A pro lékaře už ne?
...ale lékaře nikdo nenutí aby to dělal.Je spousta jiných prací.Není problém dát výpověď a jít třeba do obchoďáku na kasu.Proč to neudělají je věc druhá
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.