Práce a přesčasy

Od: Datum: 01.09.16 16:37 odpovědí: 5 změna: 02.09.16 18:02

dobrý den pracuju ve firmě jako operátor ,pouze ranní směna ikdyž ve smlouvě je uvedeno i odpolední a noční ,ale pracujem jen ranní od 6-14.30 hod.dnes za námi přišli že jsou nařízené přesčasy a to i v sobotu.zajímalo by mě jak dlouho dopředu musí dát vědět o plánovaných přesčasech a zda mohou nařídit i přesčas o výkendu? Vím že mohou nařídit přesčas 8 hodin týdně platí to i na víkend nebo jen od pondělí do pátku? děkuji za odpověd


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.09.16 18:15
avatar

Dobrý den. Pracovní dobu určuje zaměstnavatel a ten má právo i nařídit práci přesčas. Pokud k tomu má důvod (což jistě má) může nařídit i práci o víkendu, či o svátcích. Pozor na odmítnutí takto nařízené práce, zaměstnavatel by to mohl vyhodnotit jako neomluvenou absenci, což vede k nepříjemným důsledkům.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: renata
Datum: 01.09.16 19:22

tomu rozumím ale může nařídit přesčas ten samí den a upozornuju že jsme k podpisu o nařízených přesčasech nic nedostaly tudíž nic nepodepsaly a také nám bylo řečeno že pokud nebude práce přesčas na našem úseku máme jít pomoc někam jinám na jiný úsek kde nestíhají a jak dlouho před přesčasem Vám musí dát vědět že jsou přesčasy potřeba?


doplněno 01.09.16 20:18:

pak by mě tedy zajímalo, četla jsem zákoník práce pro rok 2016 o přesčasech se tam píše něco jiného než jste mi odpověděli takže zaměstnavatel může vše a zaměstnanec nemůže nic jen držet h... a krok a být rád že má práci ikdyž velmi mizerně placenou 12a půl tisíce hrubého ,trávit volný čas v práci a nemít čas na rodinu a děti, nedej bože aby ta ženská byla samoživitelka a neměla hlídání? pracují tu převážně ženské a mnohdy samoživitelky ,vyrábí se tu přesky, popruhy, pásky ,montují helmy a šijou protipožární a protichemické obleky a práce od nevidím donevidím protže je nás málo ,kdo by taky chtěl takto dělat a brát nějakých 13 čistého i s přesčasy že?

Datum: 01.09.16 23:21
avatar

Pracovní dobu i rozvrh pracovních směn určuje podle zákoníku práce zaměstnavatel, který může v odůvodněných případech nařídit i práci přesčas, o víkendu nebo ve svátek.

O osm hodin týdně jde v dlouhodobém průměru (26 týdnů, v případě kolektivní smlouvy může jít až o 52 týdnů). Některý týden může zaměstnavatel nařídit práce víc, jiný méně nebo žádnou. Týdnem se rozumí 7 dnů.

Zaměstnavatel by měl dát o potřebě práce přesčas dát vědět předem, ale v případě, že potřeba další práce vyvstane až v den, kdy zaměstnavatel práci přesčas nařídí, to samozřejmě není možné.

Pro oznámení (nařízení) práce přesčas zákoník práce nestanoví žádnou lhůtu. Nestanoví ani žádnou formu. Zaměstnavatel práci přesčas může nařídit ústně, aniž by zaměstnancům "dával něco podepsat".

Za práci přesčas, o víkendu a ve svátek zaměstnancům náleží mzda + příplatek nebo náhradní volno. Práce přečas, za kterou zaměstnavatel poskytne náhradní volno, se nezapočítává do celkového limitu práce přesčas.

Přípklatky se sčítají. Pokud by Vám zaměstnavatel nařídil práci přesčas v sobotu, na kterou připadl státní svátek, měla byste nárok na mzdu + příplatky ve výši 25 %, 10 % a 100 % průměrného výdělku. (Celkem by šlo o 235 %.)

K práci přesčas doporučuji dokument oborového svazu státních orgánů, který obsahuje ustanovení zákoníku práce doplněný komentářem odborů. Bohužel se mi nepodařilo zjistit dobu vzniku (ze kdy dokument pochází).

Dokument ke stažení: komentář CMKOS k práci přesčas (PDF, 330 kB)

Další odkaz vede do zákoníku práce: Práce přesčas (§ 93); doporučuji pročíst minimálně i §§ 90–92, v nichž se dočtete, kdy zaměstnavatel může nařídit práci ve dnech pracovního klidu, nadobu odpočinku mezi dvěma směnami. Ještě lepší by bylo pročíst celou 4. část (ohledně pracovní doby a odpočinku) ...

————

Mohla byste nám prosím sdělit, co jiného (Kapčina i moje odpověď vycházejí ze zákoníku práce) jste se v ZP dočetla? Ocenila bych i odkaz...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1
Datum: 02.09.16 17:59

Pracovní týden nemá 7 dní ale má 40 pracovních hodin, přičemž musí být zajištěno 35 hod. volna po sobě jdoucího. Znamená to tedy v sobotu práce do cca. 13:00 hod. aby byla v pondělí směna na 06:00 hod.

Práce v den pracovního klidu je, jak bylo uvedeno v odkazu, přesně dánä ZP. Týdně je to 8 hodin, měsíčně tedy 32, průměr neprůměr.

Pokud je to tak, jak tazatelka uvádí, je pravděpodobné že přesčas nebude placený a nebude ani na výplatní pásce. Je tedy nejvyšší čas zaměstnavateli zamávat na pozdrav, přesčas odmítnout a ať vám napíše porušení pracovní kázně, které musí zdůvodnit a postižený má právo na vyjádření. V ČR si zaměstnavatel s úsměvem se zaměstnancem vytře zadek a proč by měl zaměstnanec držet hubu? Proto je zde takový bordel, jaký je.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 02.09.16 18:02
avatar

a ještě jsou tzv. dvojí docházkové knihy, práce načerno atd... Zaměstnanec buď souhlasí nebo si najde jinou práci - prý je k tomu ideální doba :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.