Proč je nám špatně na kolotoči?

Od: Datum: 30.08.16 13:47 odpovědí: 12 změna: 01.09.16 16:12

Proč je nám vlastně špatně na kolotoči, když se otáčíme dokola?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.08.16 14:00

Protože dojde k podráždění rovnovážného ústrojí ve středním uchu. Říká se tomu kinetóza.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 30.08.16 14:17

Nesouvisí to s otáčením. Kinetézu na lodi dostanete z houpání. Nebo i bez jakéhokoli pohybu, jenom pohybem obrazu okolí - to bývala pouťová atrakce - člověk procházel po lávce domečkem, který se kolem něj houpal.
Mozek při vyhodnocování informací o poloze a pohybu využívá informace zraku a "rovnovážného ústrojí". Za normálních okolností mu "výpočty" vycházejí, určí polohu, pohyb a je spokojen.
Když mu ale zrak a "rovnováha" říkají každý něco jiného, je zmaten, přetížen a může dojít k závěru, že jsou to příznaky otravy a bude žádat preventivní vyprázdnění žaludku.
Jsou lidé, kterým se dělá špatně v autě, pokud sedí na zadním sedadle a pořádně nevidí na cestu. Vidí nehybné hlavy před sebou, střechu, sedadla, ale "rovnováha" hlásí boční přetížení. Na předním sedadle vidí zatáčku a tomu "počítači" v hlavě to už vychází správně.

Ohodnoceno: 4x

Od: lego®
Datum: 30.08.16 14:32

A neni to alkoholem?
Me bylo na centrifuze blbe z burcaku

Ohodnoceno: 0x

Datum: 30.08.16 19:08

Jo kdyby jen na kolotoči. Mívala jsem stavy, kdy jsem se nemohla otočit o 180° nebo podívat se dozadu za sebe. Přitom na lodi netrpím, v autobuse také ne. Díky ostatním rádcům za vysvětlení, tušila jsem souvislosti celé věci (oko, pohyb, okolí), ale ten název kinetóza neznám.

doplněno 30.08.16 22:55:

Spíš mi to pasuje ke kořeni latinského názvu pro pohyb. S termínem kinetóza jsem se opravdu dosud nesetkala Á propos, Kinedryl jsem si jednou vzala na nevolnosti v autě a poblinkala jsem se jako nikdy předtím.

Od: vilik
Datum: 30.08.16 19:22
Určitě znáte. Proč se prášek proti kinetóze vlastně jmenuje Kinedryl?

Datum: 30.08.16 23:17

A vysvětlilo se, z čeho jste to měla? (Pardon za zvědavost - já jsem se s tím nikdy nesetkala. *hi*)

Datum: 31.08.16 13:40

Ildiko, nevysvětlilo. Ale bylo to léto, kdy jsem trpěla dost šílenými migrénami, které mi patrně spouští právě teplo a/nebo přehřátí současně s námahou oka (např. když často měním zaměření na blízko/do dálky). Párkrát jsem tehdy musela vystoupit z busu, to vedro a vydýchaný vzduch jsem nezvládala. Přitom mi vedro jako takové nevadí, jsem silně zimomřivá, a na nevolnosti v MHD netrpím. S migrénami jsem chodila na rehabilitaci a pomalu vymizely - s nástupem chladnějšího počasí :-D další léto už bylo lépe a minulé jsem měla jen asi 2 ataky a byly docela slabé. Letos nic. A špatně už mi je taky jen na kolotoči, na houpačce a v autě. V autě hodně, hodně špatně, už od dětství.

doplněno 31.08.16 22:47:

Já v autobuse vůbec nemám problém, i když to jsou ty "houpací" a sedím vzadu, proti směru jízdy, nic mi nevadí. Ale v autě, v létě, v serpentýnách, to bych blinkala. Hodně říhám, takže si na cesty kupuju Colu, pomáhá to "vyříhat" a je zas dobře. A taky to není tak zlé, když je sedačka postavená na přímý sed. Jak jsou dozadu, že člověk je v jakémsi pololehu, to je zlo.

Čtení a jakýkoliv pohled dolů nesnáším ve všech prostředcích, v autě si nesmím ani přečíst smsku a když se sejde to teplo a zatáčka, tak se mi taky dokáže udělat pěkně zle jen z toho, že se podívám na hodiny na mobilu *zed*

Ale co, lepší než spousta jiných neduhů a zvláštností, ne?

Datum: 31.08.16 22:12

No, jsou některé zvláštní věci, které si člověk fakt nevysvětlí. :)

Mně v dětství vždy bývalo špatně na zadních sedadlech v autobuse. Potom to najednou přešlo, někdy kolem 12 let. O něco později u nás začaly jezdit autobusy, které měly sedadla i do protisměru jízdy - jednou jsem na nich zkusila sedět během cca půlhodinové jízdy a po příjezdu na stanoviště mi bylo tak zle, že jsem se otočila a nasedla rovnou do zpátečního autobusu; doma jsem si lehla do postele a dva dni mi bylo na zvracení. I toto náhle přešlo, ale až před několika lety, během VŠ studia - teď tak jezdívám normálně a špatně mi není vůbec. Asi se v člověku s věkem něco mění. :-D

doplněno 31.08.16 22:16:

Teď mě napadlo, že by možná pomáhalo, kdyby člověk v takových situacích prostě zavřel oči. Ono je to logické, ale já jsem nad tím nikdy nepřemýšlela. Nicméně je fakt, že podobné stavy mají tendenci se zhoršovat, když si člověk za jízdy čte/ učí se.

doplněno 31.08.16 23:33:

Určitě, pokud to nemá nějaké extrémní podoby, tak je to celkem neškodný problém (ve srovnání s mnoha jinými). :)

Datum: 31.08.16 23:52

Možná by vám pomohl vestibulární trénink. Mozek má vynikající schopnosti adaptace i na tato stavy. Tady je kdyžtak příručka.

Datum: 01.09.16 16:12

*palec* Moc děkuju, mrknu na to.

Datum: 31.08.16 06:38

Nejsem odborník, ale minulý týden jsem četl článek, proč se zvrací v autě, kde závěr (stručně) byl, že mozek vysílá impuls o nestandardním stavu, kdy vyšle signál, že je člověk otráven a nejlepší obrana je vyzvrátit obsah žaludku.

Potom je to zase OK.

Jak jsem četl, tak sděluji.

Datum: 31.08.16 22:26

Jasně,že je to uchem.V uchu jsou centra která nás udržují v rovnováze atd.Když mě odvezli do nemocnice se závratěma(točila se mi hlava dokola jako po litru vodky)asi tak dva dny to trvalo,vyzvracela jsem co šlo,pak už jen zelenou vodu a ani jsem moc neviděla,neudržela se na nohou.

Jedno z vyšetření které mi dělali bylo,že mi pustili proud teplé a studené vody do ucha a po chvilce se rozjelo šílené motání hlavy.No a doktorka to nějak pomocí sond vyhodnocovala.Takže za to může kineze.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.