Darování nemovitosti

Od: Datum: 22.08.16 13:22 odpovědí: 3 změna: 22.08.16 16:50

Dobrý den. Prosím někoho kdo se buď uvedenou problematikou zabývá a nebo sám si s ní prošel. Můj vnuk bydlel asi jeden a půl roku ve společné domácnosti se svou přítelkyni v bytě, zapsaném v KN jako společné vlastnictví v poměru 1:1. Nyní se s přítelkyní rozešel a jelikož byt pořizoval výhradně ze svých finančních prostředků je jeho bývalá přítelkyně ochotna svoji část vnukovi darovat. Vnuk má jiš sepsanou a podepsanou darovaí smlouvu i návrh na vklad do KN. Jaké jsou dále jeho povinnosti vůči Finančnímu úřadu, je povinnen předkládat daňové přiznání a kdy a zda bude povinnen dokládat pravdivost údajů, uvedených v návrhu zápisu do KN?

Děkuji za odpovědi,


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.08.16 16:21
avatar

No, toto není zrovna bezchybné řešení. U darů se platí daň z příjmu 15% pro fyzické osoby! To, že povinost v roce 2014 zanikla se týká pouze příbuzných v I. a II. skupině. Myslím, že by stačilo napsat si, že jsou mezi sebou vyrovnání a nikdo nikomu nic nedluží. Nebude to KÚ stačit?


doplněno 22.08.16 16:27:

Možná pro upřesnění, měl jsem na mysli zrušení spoluvlastnictví bez nároku na finanční vyrovnání.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.16 16:40

Zrušení podílového vlastnictví lze u nemovitosti, pozemku provést tak, že se geodetem geometricky vyměří jednotlivé díly, které následně pod novými parcelními čísly (krom jednoho, kterému zůstane původní) rozdělí mezi původní spoluvlastníky tak, že každému je založen list vlastnictví se záznamem příslušné parcely.

Dům rozdělit nelze a i kdyby to šlo, tak by to vypadalo tak, že by vznikly dva listy vlastnictví, na jednom vnuk na druhém přítelkyně a příslušné nemovitosti.

Pro katastr to lze udělat jen smlouvou kupní nebo darovací. Vzhledem k nepříbuzenskému vztahu se bude daň odvádět finančnímu úřadu v obou případech, jen se tuším liší procentuálně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 22.08.16 16:50

Jen doplním - pokud vnuk prokáže společné bydlení a hospodaření s přítelkyní (družkou) po dobu jednoho roku, nemusí platit daň.

http://www.advokat-zlinsko.cz/p%C5%99%C3%ADsp%C4%9Bvky-aktuality/darovac%C3%AD-da%C5%88-osvobozen%C3%AD-od-dan%C4%9B-darovac%C3%AD

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.