Dědictví - komplikace

Od: Datum: 20.08.16 13:09 odpovědí: 3 změna: 20.08.16 15:34

Modelový příklad : Manželé mají každý své děti . Pro jednoduchost každý třeba 2 . Žádné dítě nemají společné . Mají společný majetek . Pokud nezanechají závěť, jak bude probíhat dědictví? Dočetl jsem se, že při úmrtí dědí rovným dílem manžel a děti zemřelého . Chápu dobře , že na velikost dědického podílu každého z dětí má vliv pořadí , v jakém manželé zemřou?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 20.08.16 13:14

Nevím co myslíte tím pořadím.

Zemře-li první manžel - dědí manželka + manželovi děti.

Zemře-li první manželka - dědí manžel + manželčiny děti.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: oni
Datum: 20.08.16 13:37

To je mi jasné . Ale pozůstalému manželovi patří 1/2 a z druhé poloviny dostane 1/3 on a po 1/3 každé z obou dětí zemřelého? Potom jsou vlastnické podíly 4/6 - pozůstalý manžel ; 1/6 první dítě zemřelého a 1/6 druhé?

A v případě následného úmrtí druhého manžela už dědí jen jeho děti , tj . každé jednu polovinu ze 4/6? Potom by byly podíly 1/3 ; 1/3 ; 1/6 ; 1/6 pro děti? Rozumím tomu správně?

Datum: 20.08.16 15:34
avatar

Rozumíte tomu správně. Vždy je třeba si uvědomit, co je předmětem dědictví. Pokud mají manželé společný majetek, pak předmětem dědictví je při úmrtí jednoho manžela pouze polovina majetku. To vše ovšem platí tehdy, když není sepsána závěť. Doposud jsem si ani neuvědomil, že děti manžela, který zemře dřív než druhý, zdědí menší část majetku než děti manžela, který opustí tento svět jako druhý. Musím se ještě podívat do obč. zákoníku, jestli není taková situace nějak speciálně řešena. To bych se ještě ozval.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.