Ukončení PP ve zkušební době

Od: Datum: 18.08.16 10:33 odpovědí: 4 změna: 18.08.16 19:24

Dobrý den, dala jsem výpověď ve starém zaměstnání a nyní pracuji v nové práci, jsem stále ještě ve zkušební době (ale nejsem bohužel spokojená s pracovními podmínkami...). Kdybych praocvní poměr ve zkušební době sama ukončila, můžu se přihlásit na ÚP? A hlavně - budu mít nárok na podporu či dávky? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.08.16 10:53

4. pokud pracovní poměr zruší ve zkušební době zaměstnanec bez vážného důvodu (viz výše), má uchazeč o zaměstnání nárok na podporu v nezaměstnanosti ve "snížené sazbě" podle § 50 odst. 3 zákona o zaměstnanosti (dále jen "snížená sazba"). Tato snížená sazba činí 45% průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu

http://pracovniporadna.cz/ind…u-a-podpora-v-nezamestnanosti

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.08.16 17:10
avatar

Doplňuji.

Co všechno jsou ony tzv. vážné důvody? Zákon o zaměstnanosti je konkrétně uvádí v § 5 písm. c) a spočívají v:

- nezbytné osobní péči o dítě ve věku do 4 let,

- nezbytné osobní péči o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II, III nebo IV, pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby (tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou),

- docházce dítěte do předškolního zařízení a povinné školní docházce dítěte,

- místě výkonu nebo povaze zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera,

- okamžitém zrušení pracovního poměru zaměstnancem podle § 56 zákoníku práce,

- zdravotních důvodech, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání nebo plnit povinnost součinnosti s úřadem práce při zprostředkování zaměstnání, nebo

- jiných vážných osobních důvodech, například etických, mravních či náboženských, nebo důvodech hodných zvláštního zřetele.

A právě poslední bod dává prostor pro správní uvážení úřadu práce, aby i v případech, kdy byl ukončen pracovní poměr dohodou, přiznal podporu v plné výši. Stává se tak většinou v ojedinělých případech.
Situací, kterou lze zařadit pod tyto vážné důvody, může být skončení pracovního poměru zaměstnance v důsledku úplné modernizace zaměstnavatele, spočívající v zavedení zcela nových technologií. Přičemž po zaměstnanci vzhledem k jeho věku či vzdělání není objektivně spravedlivé požadovat, aby se adaptoval na nový, zcela odlišný způsob práce.

Za vážný důvod však můžeme považovat i okolnost, že ke skončení pracovního poměru je stěhování zaměstnance za rodinou do značně vzdáleného místa, do kterého není reálné denně dojíždět.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.08.16 10:54
avatar

Dobrý den. Na ÚP se zaevidovat můžete. Nárok na podporu v nezaměstnanosti budete mít, pokud máte za poslední dva roky alespoň 12 měsíců hrazeno důchodové pojištění. Pokud jste ukončila zaměstnání bez vážného důvodu sama, pak se Vám výše podpory ale bude krátit. Budete pobírat po celou podpůrčí dobu jen 45%. Při evidenci na ÚP si můžete přivydělat do výše poloviny min. mzdy tj. 4.950,- Kč (najít si nekol. zaměstnání). Nelze však pobírat podporu a mít přivýdělek současně.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.08.16 19:24
avatar

Jestli máte v uplynulých dvou letech alespoň dvanáct měsíců důchodového pojištění, budete mít na podporu nárok. Pokud ale PP zrušíte bez vážného důvodu, bude se podpora po celou podpůrčí dobu krátit na 45 % průměrného (nebo pravděpodobného) čistého výdělku.

Podpora se vypočte z posledního zaměstnání, k výdělkům z předchozího zaměstnání se nebude přihlížet.

Ohledně státní sociální podpory a pomoci v hmotné nouzi doporučím se zeptat na kontaktním místě úřadu práce. Bez konkrétních informací nedokážeme posoudit, jestli, případně nač byste mohla mít nárok.

Obecně lze předpokládat, že v prvním období po skončení zaměstnání na dávky spíše nedosáhnete, protože pro jejich přiznání se posuzují příjmy za čtvrtletí předcházející žádosti o dávku. [Pokud budete žádat teď v srpnu nebo v září, budete dokládat příjmy za duben až červen – tedy za dobu, kdy jste ještě měla příjem ze zaměstnání.]

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.