Vyhláška - zákaz stání na obecním pozemku

Od: Datum: 16.08.16 18:09 odpovědí: 11 změna: 18.08.16 16:23

Ahoj rádcové,

tak mě a nejen mě dnes pěkně naštvala Naše starostka . Bydlím v obci , která má cca 90 obyvatel , jedná se o jednouliční obec bez chodníků , tj . celou obcí prochází silnice a okolo ní jsou domy , žádné boční ulice nejsou.

Máme doma 3 auta , jelikož bydlíme v jednom domě já , rodiče a ještě bratr s rodinou , 1 auto je vždy v garáži , druhé před garáží na zámkové dlažbě a 3tí dáváme na trávník , který přiléhá k silnici , protože již není kde zaparkovat. Takto zde prakuje cca 50 % domů , jelikož nemají kde již zaparkovat. Teď ovšem starostka přišla s tím , že bude od října nová vyhláška a že zakáže parkovat na jakémkoli obecním pozemku. Chci se zeptat , zda má vůbec na toto právo , jelikož lidé nebudou mít kde stát a nebo musí obec vybudovat parkování? Auto jsme dali na silnici ke kraji , ale mají potom problém projet třeba traktor , musí jezdit opět přes obecní trávník , protože se prostě na tu silnici nevejde , tam se vejdou vedle sebe tak 2 auta a už i tak je to o chlupy. Prosím poraďte , jak tuto situaci řešit , přece není možné , aby jsme parkovali na silnici a bránili plynulému provozu , nehledě na to , že se může stát tak akorát nehoda.

Kupodivu další který stojí na obecním pozemku je i ona , starostka buď svojí novou popelnicí nebo traktorem , tak si říkám , že by měli platit pravidla pro všechny...

Díky za odpověďi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.08.16 19:06
avatar

Obecní vyhlášku neschvaluje pouze starost(k)a, ale celé zastupitelstvo obce. V obcích s počtem obyvatel do 500 obyvatel musí být počet zastupitelů 5 - 15. Schvaluje vždy nadpoloviční většina, ve vaší obci tedy byli pro spornou vyhlášku nejméně tři lidé.

Pohovořte se zastupiteli své obce a ptejte se na důvody. Pokud hrozí problémy s parkováním polovině obyvatel obce, napište hromadně na obecní úřad žádost o přezkoumání vhodnosti vyhlášky. Pokud při zasedání zastupitelů ve vaší obci má právo vystoupit i veřejnost (tuším, že je to všude) jděte na nejbližší zasedání a žádejte změnu. Případně žádejte o pronájem obecního pozemku. Je možné, že za vyhláškou je právě snaha získat do obecní pokladny nějaké finance navíc.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 16.08.16 21:31
avatar

Domnívám se, že obec nemůže takovou vyhlášku schválit. Zákonem je stanoveno, kde se smí, či nesmí parkovat. Já neznám Vaší komunikaci, ale na obecním pozemku by to mohlo být zábor veřejného prostranství.

Můžete dát přesné místo, kde máte problém s parkováním?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.08.16 22:04

Takto jak to píšete mi to nedává smysl. Smysl by to dávalo pokud by ve vyhlášce bylo "na obecním pozemku mimo místa určené k parkování". Nebo se pletu? Právo na to určitě mají. Jak kdyby vám někdo cizí parkoval před domem na vašem pozemku, na zahradě apod. Mělo by to být samozřejmostí, že se neparkuje na takových místech i když je to buzerace to je jasný.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.08.16 23:10
avatar
Ve meste je zas vyhlaska , ze se nesmi stat na trave. Pokud to udela tak samo i vas. Tak nesmite proste stat na trave na pozemku od obce. Pokud stat chcete , tak budete muset ten pozemek koupit.
Ze mate 3 auta je vas problem , ne obce.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.08.16 05:59
avatar

Tři auta nejsou problém obce: To není tak úplně pravda. V malých a odlehlých obcích bývá velký problém s veřejnou dopravou. Z malých obcí se jezdí za prací. Jistým řešením by jistě bylo odstěhovat se. A tady by nastal problém největší. Malé obce se vylidňují. Rozumná zastupitelstva dělají vše pro to, aby počet obyvatel stoupal. Počet obyvatel stoupá tam, kde se lidem dobře žije. V maličkých obcích se zpravidla žije dost problematicky. Pokud se obecní zastupitelstva nesnaží život svým občanům ulehčit (a teď to myslím obecně, nejen v souvislosti se třemi auty), tak mladí odcházejí do měst a vesnice vymírají.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.08.16 09:40
avatar
Kec kec kec , fakt je , ze 3 auta opravdu nejsou problem obce a obci je jedno , ze nemate kde stat. Autem se stoji na vlastnim pozemku , nebo na parkovisti , nebo tam kde mi to umoznuje zakon. Na cizim pozemku , jeste od obce na trave fakt ne.
Ktomu male obce se naopak rozsiruji , neb tam zacala banda stavet , pozemky jsou levne.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.08.16 23:19

Na pozemní komunikaci mohu stát tam, kde mi to zákony umožnují. Tráva mezi ně nepatří. Na místech mimo pozemní komunikaci mohu stát tam, kde mi to majitel povolí.

Takže vyhláška obce je opakuje to, jak to má být a defakto se tím nic nemění.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 16.08.16 23:50

Zdravím, zřejmě vás trápí, že si nebudete moci parkovat jak a kde se vám zlíbí. Paní starostka se začala starat o pozemky patřící obci a vám nějak se nechcete smířit s obecním právem. Jako řidič určitě víte, že musíte při parkování nechat určitý prostor pro prújezd a na zelené ploše se běžně, nikde nedovoluje parkovat, pokud to není váš majetek, pozemek. Také se dá podotknout, že paní starostka nemusí být volena v dalším období. Máte vůbec tušení, kolik stojí vybudování parkovacích ploch v obci, byť pár obyvatel? V tak malinkém městečku bych se víc snažil spolupracovat pro všeobecné dobro a obecní zisk, ale i to může být na kerveš.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krtek*
Datum: 18.08.16 09:45

souhlasím tady s kolegou...Paní starostka je buď kráva nebo jo...protože pokud tvrdíte, že je Vás tam i s cestou 90lidí tak je docela odvážná něco takového vyplodit natož navrhnout..pokud z těch 90lidí má alespoň 46 mozek v hlavě...tak něco takového nemože projít :))

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.08.16 16:23
avatar

souhlasíte s kolegou, ale ten nenapsal, že starostka je...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.08.16 06:10

Za takovým záměrem stojí zparavidla vidina, že pro taková parkování bude nutné si od obce pozemek pronajmout. U nás bylo něco podobného a vydrželo to do dalších komunálních voleb. Ale k takovému kroku ze strany obce nemusí být ani vyhláška. Protože se jedná o malou vesnici,jak píšete, lze ji celou označit jako obytnou zónu a v ní je parkování dovoleno jen na vyhrazených parkovištích.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.