Čerpání dovolené před vznikem nároku

Od: Datum: 05.09.16 15:36 odpovědí: 4 změna: 05.09.16 18:21

Dobrý den, je nebo není v rozporu se zákonem, když mi zaměstnavatel umožní čerpat dovolenou po dvou týdnech od nástupu do zaměstnání, když podle zákoníku práce na ni nemám nárok. Pokud je tento krok v rozporu se zákonem, vyplývá z toho nějaký postih vůči zaměstnanci nebo zaměstnavateli?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.09.16 15:50
avatar

Dobrý den. Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, takže to v rozporu se ZP není a žádný postih nikomu nehrozí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.09.16 16:37

Dobry den,

jak spravne napsala @kapkanadeje, dovolenou urcuje zamestnavatel. A narok na dovolenu vznika pri uzavreni pracovni smlouvy. Pokud 1.1. podepisete smlouvu na dobu neurcitou vznikl vam zaroven narok na 20 dni dovolene. Pokud je to v prubehu roku, tak cerpate patricnou cast, pokud je smlouva na dobu urcitou zase vam bude vypoctena jen ta cast na kterou mate narok...Vzdy se to vypocitava z hodinoveho fondu...

Crate

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 05.09.16 16:50
avatar

Zákoník práce, par. 217, odst. 2:
Zaměstnavatel může určit zaměstnanci čerpání dovolené, i když dosud nesplnil podmínky pro vznik práva na dovolenou, jestliže je možné předpokládat, že zaměstnanec tyto podmínky splní do konce kalendářního roku, popřípadě do skončení pracovního poměru.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.09.16 18:21
avatar

Pozor na chybnou odpověď uživatele Crate:

Nárok na celou roční výměru dovolené (stanoví se v týdnech) má zaměstnanec, který pro zaměstnavatele odpracuje celý kalendářní rok (od 1. 1. do 31. 12.), nestačí 1. 1. nastoupit, nebo dokonce jenom "podepsat pracovní smlouvu na dobu neurčitou".

Nárok na roční výměru dovolené (4 týdny) nevzniká nástupem do zaměstnání ani podpisem pracovní smlouvy, Nárok vznikne až po odpracování 60 pracovních směn.

Zaměstnanec, který neodpracuje 60 pracovních směn, má jen nárok na dovolenou za odpracované dny → jedna dvanáctina dovolené za odpracovaných 21 směn.

Zaměstnavatel může určit (umožnit) čerpání dovolené i před vznikem nároku za předpokladu, že zaměstnanec podmínku pro vznik nároku na dovolenou splní do konce kalendářního roku nebo do konce zaměstnání.

Pokud by zaměstnanec podmínku do konce roku/skončení zaměstnání nesplnil, byl by zaměstnavatel oprávněn srazit náhradu mzdy za přečerpanou dovolenou. Dále by dopočetl zdravotní pojištění a odvedl je. (Šlo by vlastně o neplacené volno, za něž si zaměstnanec sám hradí zdravotní pojištění.)

———

Chybná je i část týkající se tzv. "hodinového fondu". Zákoník práce nic takového nezná. Fond pracovní doby je pracovní pomůcka zaměstnavatele, nikoliv závazná norma.

Náhrada mzdy za dovolenou se vyplácí ve výši průměrného výdělku dosaženého v kalendářním čtvrtletí, jež předchází čerpání dovolené. (Většinou je uveden na výplatní pásce jako "průměr pro dovolenou" nebo podobně.)

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.