Jsem uzurpátor, jak se toho zbavit?

Od: Datum: 15.08.16 08:45 odpovědí: 9 změna: 17.08.16 15:47

Ahoj,

mám jeden problém, který omezuje mě i lidi v mém okolí. Konkrétně teď mou partnerku. Jsem ten typ, co se bojí ji někam pustit samotnou, bojím se, že se po ní někde bude někdo sápat, že se opije a někdo toho využije, že se třeba s někým seznámí a ten člověk ji okouzlí nebo obalamutí a náš vztah tím skončí. Má předchozí partnerka žila dvojí život. Jeden se mnou a druhý za mými zády, kde mě podváděla. Podváděla mě na diskotékách, kam šla údajně jen s kámoškou, podváděla mě na oslavách, kam mi řekla, že nemám jít, že stejně nikoho nezám, podváděla mě, když jsem byl v práci. Když jsem se to dozvěděl, rozešli jsme se. Od té doby mám v sobě zakořeněný strach, že mi to někdo udělá znovu. Trápí mě to a nyní i mou současnou přítelkyni. Rád bych se toho zbavil, protože o ni nechci přijít a ani ji omezovat nebo jinak jí ubližovat ale v těch chvílích se přestávám ovládat a když odněkud přijde, jsem naštvaný a mám připomínky, že to bylo moc dlouho, že vypila hodně apod. Když odejde, sedím doma, přemýšlím nad tím, jak se beze mě skvěle baví a jak ji někdo může ovlivnit nebo obtěžovat a mám úzkost a vztek. Tak rád bych to ze sebe setřásl a smazal si to z hlavy, ale neumím to. Dá se to změnit tak, aby byla šťastná a já byl v klidu když odejde beze mě někam se pobavit?

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.08.16 10:14

Už Dzeržinskij (sovětská Čeka) říkal : Důvěřuj, ale prověřuj ! To Vaše prověřování, ale musí být velmi nenápadné, jinak by to váš vztah narušilo.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 15.08.16 18:32

Prověřování, byť sebeutajenější, nevede k ničemu dobrému. Čemu to pomůže? Nikdy jsem manžela neobelhala, ale kdybych zjistila, že mě jakkoli kontroluje, vztah mezi námi by se zásadně změnil, a nikoli k lepšímu.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 15.08.16 10:27

Zdravím. Měl byste si uvědomit, že přítelkyně není Vaším majetkem a zapracovat na svém sebevědomí. Bez vzájemné důvěry nemůže fungovat žádný vztah dobře. Mohla by Vám pomoci návštěva psychologa. Třeba je to i důvod, proč Vás partnerka nechce vodit mezi své přátele. Že jste podezíravý, žárlivý a příliš jí hlídáte a omezujete. Za to, že jste se v předešlém vztahu zklamal, Vaše současná přítelkyně nemůže. Měl byste si ale v první řadě s přítelkyní o svých pocitech a obavách promluvit.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 15.08.16 18:30

Problém tkví ve Vašem malém sebevědomí. Protože sám sobě nevěříte, že s Vámi žena chce zůstat, proto ji neustále kontrolujete. Jakmile posílíte správným způsobem svoje sebevědomí, začnete si být jistý, že s Vámi chce být, nebo že zvládnete život i bez ní. A k tomu ještě to zaobalujete do navenek ušlechtilého důvodu, že máte strach, že by jí někdo mohl ublížit, takže přece máte PRÁVO ji kontrolovat. To je poznat na první pohled, není v tom nic ušlechtilého. Je to cesta do pekel.

Zapracujte na tom, abyste byl přiměřeně sebevědomý, třeba i za pomoci psychologa. A uvědomte si, že Vaše současná a minulá partnerka nemají nic společného, jsou to dvě rozdílné osoby.

Ohodnoceno: 1x

Od: elles
Datum: 17.08.16 07:31

Většina lidí vám radí- zvyšte si sebevědomí. Jenže tohle je velmi a velmi těžké. Vím o tom své ze svého okolí a žádný psycholog Vám v tom nepomůže. Trvá to roky i když se budete moct snažit. Mě se spíš líbila první rada od rádců.

Takže já mít problém, co máte vy, tak bych klidně poslala svou novou partnerku někam třeba na oslavu a pak bych klidně, ale bez předešlého upozornění, jako že pro ni přišla ji doprovodit domů. Zároveň bych si nenápadně všimla, jestli je všechno jak má být. Klidně bych to udělala i víckrát. Vy budete v klidu a přestanete ji podezírat. Pokud Vás má ráda určitě to pochopí a nebudete mít z toho konflikt.

Datum: 17.08.16 10:35
Elles: Tohle je opravdu "rada na zlato." Dopadlo by to tak, že by tam začal vidět věci, které tam nejsou a končilo by to nakonec vyptáváním a scénami. Navíc by si toho všimla i přítelkyně, když by takto "nenápadně" jí chodil kontrolovat a asi by se jí to moc nelíbilo.
Kluk má díky předešlému vztahu problém se sebevědomím a měl by zapracovat na něm a vy mu radíte, jak dostat jeho žárlivé chování na vyšší level.
Jinak pro tazatele: Já jsem tohle nikdy neřešil. Pokud holka má úmysly podvádět, tak to stejně udělá bez ohledu na to, jestli ji hledáte nebo ne. Paradoxně jsem měl vždy zkušenost, že když se o holku moc nezajímáte a nestrachujete, tak to mělo pozitivnější efekt narozdíl od toho, když jí všude hlídáte a ochraňujete. Buďte ve vztahu chlap, ne pejsek...

Datum: 17.08.16 10:09

Budete to muset trénovat. Až partnerka zase někam půjde a pak se vrátí domů, nejprve se párkrát nadechněte a vydechněte a zeptejte se jí, jak se měla. Jen tak.. Žádné výslechy, žádné kontrolování, žádné nečekané přepadovky. Najděte si vlastní koníčky a zábavu, abyste neměl čas myslet na hlouposti.

Pokud se budete chovat dál tak, jako se chováte teď, pak se partnerce velmi brzy zprotivíte a ten, kdo bude moci za rozpad vztahu, budete Vy, protože Vaše chování je dlouhodobě neúnosné a tímto chováním naopak partnerku přímo vnucujete do náručí jinému muži.

Možná až v dalším vztahu, budete moci být příjemným partnerem, kterému lze důvěřovat a je na něj spolehnutí a je možné se těšit na návrat domů k milované osobě, místo toho, aby si večírek člověk ještě o pár hodin prodloužil, protože doma bude zase dusno a na to se nikd netěší... Nejhorší je, mít příjemný den a ten, kdo Vám ho dokáže zkazit, je Vám nejbližší milovaná osoba.

Pokud Vás partnerka bude chtít podvádět, stejně tomu nezabráníte. To nejde. A vztah bez důvěry nefunguje.

Od: ogar
Datum: 17.08.16 15:35
Určitě nekontrolujte, to by nikam nevedlo.Přesněji, vedlo, ale do pekel. Mně v tech chvílích pomáhá delat něco, cim ji po příchodu mile překvapím a za co budu chválen A při tom na ni myslím, že to dělám pro ni, co bude říkat, jak se zatvaří a tak.Třeba něco uvařím, upeču (jednou, vysledek nevalný ), nebo opravím, co nekolikrat upominala Tak ten čas nejak uteče a jsem jakoby pořád s ní. Já vim, je to možná infantilni, ale u mě to funguje

Datum: 17.08.16 15:47

podle mne se s tím nedá dělat nic. I když se budete ovládat, stejně se budete trápit, pokud máte tak špatnou zkušenost. Leda si najít partnerku, na které Vám nebude záležet, anebo si vsugerovat, že Vám na ní nezáleží a připravit se na to, že Vám uteče. Ale zkuste se zeptat nějakého psychologa, nebo v manželské poradně.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.