Šéf mi nedá volno z brigády na pohřeb

Od: Datum: 14.08.16 03:26 odpovědí: 32 změna: 23.08.16 00:59
Dobrý den, jsem nezletilá osoba, která pracuje brigadne v kuchyni. Nedávno nám zemřel deda v den kdy mám jít na pohřeb mám směnu v práci. Poprosila jsem šéfa že na tento den potřebuji volno důvod pohřeb. Řekla jsem mu že mu to dolozim parte že tam opravdu jdu. On mě však odvětil že ho žádný pohřeb nezajímá a že jsme se jasně domlouvali na brigádě přes léto (červenec srpen) Má vůbec šéf na tohle právo nepustit mě na rodinnou událost?
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.08.16 07:47
avatar

Nevím, jak je to u brigády, ale jako zaměstnanec máte právo volna na pohřeb rodinného příslušníka.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 14.08.16 08:02
avatar

Nemůžeš si směnu přehodit s kolegyní, kolegou? Šéfovi se nesmíš divit, protože by mu ta jedna síla hodně chyběla. Volno se dává při úmrtí nejbližšího příbuzného.


doplněno 14.08.16 08:16:

Já jsem blbá! Já jsem četla teta! *zed*Na dědu by ti volno měl dát!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.08.16 09:54
avatar

Nesmí se divit šéfovi? A co to je za kreténa, který nepustí brigádnika na jeden den na pohřeb rodinného příslušníka?

Asi bych se s takovou brigádou rozloučil.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zz
Datum: 23.08.16 00:59

A jaký je rozdíl mezi dědou a tetou? Oba snad patří do okruhu nejbližších příbuzných ne? Někomu může být bližší teta, někomu děda, nicméně v obou případech se jedná o velmi blízké lidi (a to i z pohledu práva).

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 14.08.16 08:11
avatar

Napadlo mě to samé. Myslím, že prarodiče jsou přímí příbuzní.

Tedy to volno by jsi měl dostat. Ale pokud děláš jenom přes léto, tak bych si směnu také přehodila za někoho jiného. Dojdi za vedoucím, ať někoho vhodného kontaktuje /vybere, u koho nebude problém směnu přehodit, ten dotyčný bude prostě ochotný/ a ty půjdeš na jeho směnu. Netratíš alespoň peníze. Kdybys onemocněl, tak za tebe bude muset mít též náhradu a nějak záskok vyřešit. Nemyslím, že by nikoho neměl. Někdy i ten vedoucí musí jít do roboty, aby zabezpečil provoz a to se jim právěže nechce..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.08.16 08:42

http://cs.wikipedia.org/wiki/Osoba_bl%C3%ADzk%C3%A1

z mého pohledu prarodiče jsou osobami blízkými. V práci to na mě také kdysi zkoušeli a já si prohodil šichtu (z nevědomosti).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 14.08.16 10:00

a je tazatel zaměstnancem? pojem "brigáda " pracovní pracovní právo nezná. Co když má dohodu o provedení práce, nebo dohodu o pracovní činnosti?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 14.08.16 13:17
avatar

V zákoníku práce a v nařízení vlády č. 590/2006 Sb., se píše o překážkách v práci:

http://business.center.cz/bus…onik-prace-nv590/priloha.aspx

článek zde:

http://finance.idnes.cz/pravn…=A150520_142324_podnikani_kho


doplněno 14.08.16 13:20:

http://business.center.cz/bus…onik-prace-nv590/priloha.aspx

Ohodnoceno: 1x
 
Od: xy
Datum: 14.08.16 14:01

a to jsme stále u zaměstnanců, tedy u klasického pracovního poměru. Protože tazatel je na " brigádě " , domnívám se ,že nemá pracovní poměr, ale některou z dohod. Podívejme se tedy, jak by na odborné diskusi řešili volno na pohřeb u dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr.

http://business.center.cz/bus…iskuze/zprava.aspx?id=1430622

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.08.16 13:51
avatar

Nebudu dávat rady jen malé podotknutí-pravděpaodobně je to na Vás byste se pokusil si kolegou vyměnit směnu,Nevím osobně bych to tak řešil! Ale jem je zajímavé jak tu každý tvrdí kdo je blízlý příbiúzný! je to jen a pouze-matka a otec bratr a sestra.Vše ostatní nejsou blízcí příbuzní byť jde o babičku či dědu-tam by to byli jen v případě že.by dotyčného vychovávali místo rodičů!

Je to v tomto jen na vedoucím,osobně- když jsem byl v pozici vedoucího (už je to dlouho,už bych to nechtěl dělat a jsem rád že nedělám!) ,tak jsem se i v tomto případě snažil vyhovět a dotyčného pustit jakože v tom zaměstnání to nebylo jednoduché!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.08.16 14:20
avatar

To je ono. Držet se striktně zákona, ale já považuji z lidského hlediska prarodiče jako nejbližší a důležité osoby vedle rodičů.

Lidi by měli k sobě být trošku vstřícní a vnímaví. Tazatelka /omylem jsem ji přiřkla mužský rod,omlouvám se/ je ještě mlaďounká. Kdoví, s kolika úmrtím blízkého člověka se doposud setkala. To my, životem otřískaní, si již jenom povzdechneme, další náš ze souputníků nás opustil.

Jestli měla slečna hezký vztah k dědovi, neměla by mít kvůli brigádě a nechápajícímu vedoucímu v sobě špatný pocit, pocit ublížení a nespravedlnosti, popřípadě výčitek, že se nemůže s dědou rozloučit. Ta práce za to nestojí. Možná namítnete, že to zvládne, že se svět nezboří, ale ty vzpomínky tady zůstanou a může si vzpomenout kdykoliv v životě, když jí někdo umře a nemusí mít z toho dobrý pocit.

Dnes se ty rodinné vazby zpřetrhávají, stát rozbíjí rodiny, nepodporuje sňatkovost, manželství, jako kdyby rodina byla něco špatného. Zato menšiny jsou in.

Diesel, tento příspěvek je sice pod Vámi, ale není to přímo reakce na Vás, to jenom tak povšechně, i na ,,vilika,,.

Pohanka&Šemík.*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 14.08.16 15:13
Pohanko/Šemíku, nikdo vám nerozporuje, že morální hledisko je na straně tazatelky.
Ale můžete zodpovědně říct, KDE v předchozích sedmnácti příspěvcích JE UVEDENO SPRÁVNÉ ŘEŠENÍ tazatelčiny otázky, kterým by mohla argumentovat V JEJÍ SITUACI při sjednání volna, jestli na něj má nebo nemá při nejpravděpodobnější dohodě nárok a z pilnosti a pro zpřesnění - jak dlouhé by bylo, kdyby nárok je a jestli bude placené?
Nebo vás tazatelka vlastně nezajímá a přišli jste sem z nudy pokecat?
Nejblíž byla nechtěně Pt odkazem na Zákoník práce, tam si to člověk může sám najít.
Nejhorší je, že jste přesvědčena stále o vaší pravdě a nejste sama. Tedy stále trváte na svém a když se někdo pokusí vás v dobré víře vyzvat, abyste psala/psali pouze v případě, že máte co říct, hned ho napadnete a místo argumentace, abych pochopil, že se mýlím, stále jedete nepodstatné "milé příběhy s dotazem nesouvisející, zato ze života".
Nemám na plky o smyslu poradny náladu, kdybych se místo odpovědí vám věnoval otázce, už bych to asi někde vyhledal, takže jen přispěju podle vašeho vzoru a končím.
Moje rada zní, brigáda je zapeklitá věc, když jsem chodil do školy, kde jsem se učil mimo jiné pochopit psaný text, tak si o tom na chodbě kluci povídali.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.08.16 15:48
avatar

Správné řešení to, že se milá tazatelka sebere a podle svého nejlepšího svědomí na pohřeb pojede.

I bez svolení pana vedoucího a za cenu, že z toho budou sankce.

Tak bych to udělala já. Ale jsem již letitá, a o nic se mi nejedná.

Děvče nemá zřejmě peníze a byl by to citelný zásah do rozpočtu.

Viliku, nebuďte tak přísný, puntičkář, berte život s nadhledem. Je ale pravda, že zde na poraďte je dost důchodců. A je také pravda, že nám to někteří dávají pěkně zežrat, že tady pindáme a zdržujeme a na naše vejšplechty není nikdo zvědavý. Nejste jediný, to jste zvolil ještě slušnou formu.

Poraďte mi /nám jinou stránku, třeba se tam přesunu a budu oxidovat tam. Děkuji předem *klik*


doplněno 14.08.16 16:23:

Pokud píšete, že Pt odpověděla asi v mezích možností nejlépe, tak bych chtěla upozornit na pravidlo Z4, tedy zákaz odkazovat tazatele na jiné stránky - tady si to najdi.

A protože je dovoleno doporučit firmu, nebo výrobek, na základě zkušeností v odpovědi na otázku a nevztahuje se tak k bodu Z3, já z vlastní dobré zkušenosti doporučím firmu, která odpoví ohledně pracovně právních problémů, a tím je firma Aditus. www.aditus.cz

Dotaz směřovat na paní Danu Blažkovou.


doplněno 14.08.16 16:42:

Pt, nerada jsem se Vás dotkla, jestli to takto lze, tak omluva. Mě to osobně nevadí, když je odkaz.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 14.08.16 16:35
avatar

"pohanka", jenže jsem dala odkaz přímo na citaci zákona, čili na zákon samotný a to je naprosto jediná a přesná odpověď...


doplněno 15.08.16 08:50:

ahoj "pohanko", nedotkla, nebojte...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 14.08.16 17:55
Paní Pohanko, vy jste snad v sekci vtipy a jiná zábava, bez urážky.
Ta vaše nejlepší rada se sebrat, nekoukat nalevo napravo a jet je snad i v rozporu s Z1, když už pravidla tady vytahujete.
Takový šéf v případě neomluvené absence je oprávněn k nějakým náhradám, že.
Takže řekne, milá Ančo, měl jsem ti dát dvacátého výplatu za červenec a odpracovalas čtrnáct dní v srpnu, než jsi hodila to Áčko, jenže já neměl umyté nádobí a 50 Němců nedostalo oběd. Takže jsem platil cestovce sankci, kterou budu chtít podle paragrafu 250 ZP po tobě. Takže mi dej támhle na stůl ještě 3 tisíce nebo se se mnou vyspi a jsme srovnaní.
Znovu říkám, pokud existuje legální řešení, které lze omlátit šéfovi o docházkovou knihu, je nesmysl radit prásknout dveřmi. Jenže to tazatelka nemůže vědět, dokud ho sem někdo nedá. Proto jsou tyhle rady ze života vlastně špatné.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.08.16 10:52
avatar

Hmm, zemřel děda, tedy osoba velmi blízká. Ač se jedná o brigádu, šéf by měl vyjít vstříc, pokud není "magor" (v tomto případě patrně je. Dobrý šéf si najde záskok za nepředvídatelnou situaci. Já bych se sebral a šel i za cenu následných sankcí.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: xy
Datum: 14.08.16 14:45

Diesel, když si přečtete druhý odkaz , který uvádí pt ( Nařízení vlády 590/2006 ) , zjistíte, že zaměstnanec má narok na placené volno na účast při pohřbu prarodičů.

Úmrtí

Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne naa) 2 dny při úmrtí manžela, druha nebo dítěte a na další den k účasti na pohřbu těchto osob,b) 1 den k účasti na pohřbu rodiče a sourozence zaměstnance, rodiče a sourozence jeho manžela, jakož i manžela dítěte nebo manžela sourozence zaměstnance a na další den, jestliže zaměstnanec obstarává pohřeb těchto osob,c) nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 den, k účasti na pohřbu prarodiče nebo vnuka zaměstnance nebo prarodiče jeho manžela nebo jiné osoby, která sice nepatří k uvedeným fyzickým osobám, ale žila se zaměstnancem v době úmrtí v domácnosti, a na další den, jestliže zaměstnanec obstarává pohřeb těchto osob

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.16 20:51

V tomto se mýlíte. V březnu jsem tohle řešil osobně a volno se vztahuje i na prarodiče. A naprosto nehraje roli kdo koho vychovával.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.08.16 15:42
avatar

Zdravím.!

To není brigáda, nýbrž novodobá otročina, jak je dnes zvykem.

Vzal bych si všechny možné potvrzení a doklady o pohřbu rodinného příslušníka..

(kterým byl i děda). Pokud to nebude "šéf" akceptovat, pak je slabomyslný dement a

já bych tuto práci okamžitě opustil.

Nemáte co ztratit.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.08.16 15:52
avatar

Pokud si chce vydělat nějakou zlatku, tak proč hned práci opouštět, když tam bude dobré ovzduší a vedoucí se nebude po zbytek brigády po ní vozit.

Pokud to děvče zvládne psychicky /a je to na domluvě a možných provozních podmínkách/, pokud by byl pohřeb dopoledne, tak jít na odpolední směnu. Ale jak píšu, je to o domluvě a možnostech. Nevíme, ve kterém městě se pohřeb koná a kde je pracoviště.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 14.08.16 17:35

Kde jste všichni vzali info, že se jedná o kuchyň se směnným provozem, aby bylo možno si směnu s někým vyměnit?

Co když je to kuchyň s jedním kuchařem a jednou až dvěmi pomocnými silami, co pracují pouze na denní směnu? To by pak musel jako náhrada nastoupit do kuchyně ke škopku pan šéf.

Na tuto otázku nejde odpovědět neboť tazatelka neupřesnila slovo - brigáda. Toto slovo v zákonech neexistuje.


doplněno 14.08.16 17:40:

Pro tazatelku - napadlo mě, zkuste domluvit za vás zástup na jeden den se svou kanarádkou. Navrhněte to šéfovi. Jistě děláte pomocné práce (hlavní kuchařem nejste), tak by to kámoška mohla zvládnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 14.08.16 18:09

Hello, napište nám sem, co vlastně máte za pracovní smlouvu. Ať se může debatovat na nějakém základě.

Jestli máte pracovní smlouvu, Dohodu o provedení práce, Dohodu o pracovní činnosti, no a na základě toho se uvidí, zda máte na placené volno na pohřeb prarodiče nárok .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.16 10:01

Pokud máš standardní pracovní smlouvu, tedy ne dohodu nebo podobnej nesmysl, tak jsi podle zákona zaměstnanec. Přes to nejede vlak. Děda je nejbližší příbuzný a i na jeho pohřeb se ze zákona vztahuje volno. Každopádně bych se pokusil jít nějakou cestou, aby byli všichni spokojení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 15.08.16 11:12

to, co lidé nazývají " brigády " většinou bývají dohody a podobné nesmysly.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.16 20:55

Často ano, ale ne vždy. Když jsem před lety ještě chodil na brigády, tak jsem ve větší firmě měl klasickou pracovní smlouvu. Ovšem u soukromníka jsem měl dohodu, aby ty bylo pro oba výhodnější.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.16 21:03
avatar

Zdravím. Záleží co jste si sjednali ve smlouvě. Pokud pracujete na některou z dohod, pak ve Vašem případě Vám šéf volno dát může, ale opravdu nemusí.

Viz. zákoník práce § 77:

Společné ustanovení

(1) Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti musí být uzavřena písemně; jedno vyhotovení této dohody zaměstnavatel vydá zaměstnanci.

(2) Není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak, vztahuje se na práci konanou na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr úprava pro výkon práce v pracovním poměru; to však neplatí, pokud jde o

a) převedení na jinou práci a přeložení,

b) dočasné přidělení,

c) odstupné,

d) pracovní dobu a dobu odpočinku; výkon práce však nesmí přesáhnout 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích,

e) překážky v práci na straně zaměstnance,

f) dovolenou,

g) skončení pracovního poměru,

h) odměňování (dále jen "odměna z dohody"), s výjimkou minimální mzdy, a

i) cestovní náhrady.

(3) Právo zaměstnance činného na základě dohody o pracovní činnosti na jiné důležité osobní překážky v práci a na dovolenou je možné sjednat, popřípadě stanovit vnitřním předpisem, a to za podmínek uvedených v § 199, 206 a v části deváté. U dohody o provedení práce a u dohody o pracovní činnosti musí však být vždy dodržena úprava podle § 191 až 198 a § 206

Takže jedině se s ním domluvit za jakých podmínek by Vás na ten den z práce uvolnil.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: vilik
Datum: 15.08.16 21:24
Kapkanaděje, děkuji.
I když mne tu mají za trola a kazitele poradny, měl jsem vlastně podle vašeho textu pravdu, i když jistý jsem si nebyl.
Ale vůči tazatelce, ani vzhledem k výstupům dotčených spoluradících z toho vůbec radost nemám.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 15.08.16 21:29

jo jo, přesně jak jsem dávala odkaz včera

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.08.16 21:17
avatar

Správně už odpověděla KapkaNaděje, částečně i Vilík, takže jsem už ani nechtěla odpovídat. Ale sešlo se tu toho víc, tak přece jen zareaguju.

Tazatelka nenapsala, co míní pojmem brigáda, takže se můžeme jenom dohadovat. I já se přikláním k názoru, že jde o DPP nebo DPČ, při nichž není při překážce v práci nárok na omluvené volno.

I když mne Vilíkova důvěra těší, mrzí mne, že tu rozpoutal hádku. Myslím si, že každý, kdo zde odpovídal k problému, chtěl pomoci → to je podle mne důležité i přesto, že ne všechny odpovědi byly přesné.

A nezatracovala bych úplně ani zmíněného zaměstnavatele. Nevíme, jestli jde o firmu, kde by šlo zařídit prohození směn, nebo jestli jde o drobného podnikatele, který nikoho na zástup nemá. Mohl sice tvolit jinou formu sdělení, ale podle mne bychom museli znát jeho důvody.

Zajímavé je, že tazatelka nic nedoplnila a na odpovědi neraguje...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: vilik
Datum: 18.08.16 21:52
Paní Ivzez, ta hádka snad nepadá pouze a úplně na mou hlavu. Ano, sdělil jsem publiku, co si o dosavadních radách myslím, ale na hádku musí být alespoň dva.
A pokud zabrání příště tomu, že správná odpověď je po zavádějících příspěvcích ve vlákně čtyřicátá a její potvrzení čtyřicáté první, pak snad splnila i svůj účel.
Vás prosím za prominutí, pokud vám byla zmínka o vás jako kapacitě z mé strany v souvislosti s pozdějšími reakcemi nepříjemná.
A koukám, že se mazalo...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.08.16 15:51
avatar

O omluvu mi nešlo, napsala jsem přece, že mne Vaše důvěra těší. Já vím, že k hádce musí být minimálně dva, a vím, že jste to mínil dobře. Ale výsledek jste viděl sám...

O (částečné) promazání jsem poprosila já. Bylo tu dost reakcí nesouvisejících s dotazem. Myslím, že bylo obtížnější se dostat ke správným odpovědím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.08.16 22:30

Tak jsem to prostudoval.

Účast na pohřbu prarodiče je osobní překážka v práci odstavce 7c nařízení vlády číslo 590/2006, na které se odkazuje §199 zákoníku práce. Podle tohoto nařízení přísluší zaměstnanci volno na nezbytně nutnou dobu, nejvýše 1 den, s náhradou mzdy.

Ovšem to platí pouze pro zaměstnance v pracovním poměru! Na zaměstnance mimo pracovní poměr (dohoda) se §199 nevztahuje.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.