Kontrola nemocných ve dnech volna

Od: Datum: 05.09.16 13:01 odpovědí: 6 změna: 05.09.16 22:24

Zdravím, vážení rádci. Včera jsme s kamarádkou diskutovaly a neshodly se v názoru na tuto věc. Zaměstnanec pracující v nepřetržitém provozu v režimu 12 hodinových směn: 2x ranní,2x noční a poté 4 dny volna. V případě,že onemocní,řekněme v pondělí na první směnu v turnuse a má neschopenku do konce týdne,může na něj zaměstnavatel poslat kontrolu i ve dnech,kdy má mít volno? Tedy v pátek,sobotu a v neděli? Nebo jenom tehdy,když je mu zaměstnavatelem placena nemocenská, tedy ty zmiňované 4 dny. Jsem názoru,že ano, pocelou dobu trvání prac. neschopnosti,kamarádka,že ne. Děkuji.JISKRA


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.09.16 13:08
Jste správného názoru, kamarádka je vedle
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 05.09.16 13:13

Děkuji. JISKRA

Datum: 05.09.16 16:46

Dobrý den. Pouze upřesnění - zaměstnavatel nevyplácí nemocenskou, ale náhradu mzdy a to od 4 do 14 dne nemoci. V tyto dny má právo kontroly zaměstnavatel. Nemocenské dávky vyplácí stát (ČSSZ) od 15 dne nemoci a taky provádíkontroly. Pokud mi je známo, v obou případech kontrola neřeí, zda měl mít zaměstnanec v dany den volno, nebo pracovat.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 05.09.16 18:41
avatar

Nemoc si žádné volno vzít nemůže a nemocný zaměstnanec musí povinnosti práce neschopných dodržovat po celou dobu nemoci → bez ohledu na denní či noční dobu, pracovní den či den pracovního volna nebo svátek.

Odkažte kamarádku na § 64 zákona o nemocenském pojištění. [Mezi povinnosti nemocného patří i umožnění kontroly dodržování léčebného režimu po celou dobu pracovní neschopnosti.]

Za porušení léčebného režimu (i v době, kdy my jinak měl volno) hrozí zaměstnanci postihy, může dokonce přijít o zaměstnání.

Kontrolu dodržování léčebného režimu může v prvních 14 dnech nemoci provádět zaměstnavatel, ale nemusí. Místo toho může dát podnět k provedení kontroly OSSZ. OSSZ může kontrolu provést (i opakovaně) v průběhu celé doby trvání pracovní neschopnosti.

—————

Poopravím odpověď Zbrojnoše:

Zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy za nemoc pouze za pracovní směny naplánované na prvních 14 dnů pracovní neschopnosti (nikoliv od 4. do 14. dne nemoci), přičemž za první tři směny není nárok na nic.

Pokud by zaměstnanec pracující od pondělka do pátku onemocněl v sobotu, neměl by nárok na nic za sobotu + neděli a dále za první tři směny (pondělí až středa). Zaměstnavatel by náhradu mzdy začal vyplácet od čtvrté pracovní směny, jež by byla už šestým dnem nemoci.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.09.16 21:40

Děkuji za odpovědi a přeji krásný večer. JISKRA

Datum: 05.09.16 22:24

Ano může. V neschopence nejsou rozplánované směny úplně jedno, režim musíte dodržovat nepřetržitě.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.