Práce v 15ti

Od: Datum: 09.08.16 17:26 odpovědí: 12 změna: 10.08.16 22:08

Dobrý den, v listopadu mi bude 15let a potřebuji poradit. Příští prázdniny chci jít na brigádu abych si vydělal na motocykl a je tu jeden problém. Nebudu mít ukončené základní vzdělání (šel sem o rok pozdějš do školy kvůli odkladu) A má otázka zní vezmou mě někam na brigádu když nebudu mít ukončené základní vzdělání? Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: praca
Datum: 09.08.16 17:49
Musíš mít ukončenou povinnou docházku a min. Věk 15 let
Ohodnoceno: 1x

Datum: 09.08.16 17:51

Já si myslím, že v 15ti tě nikdo do práce nevezme. Jsi nezletilý a nemůžeš nést zodpovědnost za případné škody. Navíc, zaměstnavatel by byl zodpovědný za tebe a to si nikdo netroufne. *hej*Co s motorkou, když na ni stejně nedostaneš řidičák.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 09.08.16 17:54

Na malou motorku,padesátku může dělat papíry od 15 let...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 09.08.16 17:57

Proč by nedostal? Na skupinu AM dostane řidičský průkaz od 15-ti let.
A koneckonců, nehledá práci, ale brigádu a na brigádu by se v 15-ti letech mohl dostat celkem snadno, u nás je možností spousta. Třeba takový roznos letáků po blízkém okolí, takže super příležitost vytáhnout kolo a jít se někam projet a rozhazovat u toho letáky. A pak by taky mohl zkusit nějaké pomocné práce na menších stavbách či opravách. Také od 15-ti let berou do obchoďáků na doplňování zboží. Takže podle mě nebude problém si něco najít. Já osobně ve svých 15-ti letech kopal krumpáčem na zahradě jednoho pána a pomáhal mu stěhovat. Sice jsem měl jenom 5 tisíc za měsíc, ale i tak to byl celkem fajn výdělek na 15 letého kluka. *frajer*

Od: vaclav90
Datum: 09.08.16 18:12

Moje otázka zní jestli mě třeba vezmou skladu nebo do mcdonaldu, burgerking atd. Když mi bude patnáct a nebudu mít ukončené zákl.vzdělání

Datum: 09.08.16 18:23

jak sám nejspíš víš, když se takhle ptáš, k zaměstnání musíš mít jednak patnáct let, jednak ukončenou základku - což mít nebudeš, jak píšeš. pokud by tě nějaký zaměstnavatel zaměstnal, jednal by v rozporu se zákonem a riskoval by sankce. takže na brigádu v McDonalds nebo Burger Kingu bych ani nepomýšlela. ta by připadala do úvahy maximálně tak u někoho, kdo tě "zaměstná" na černo, což ovšem za prvé je nelegální, za druhé zaměstnavatelům, kteří jsou ochotní obcházet zákony a dělat levoty vůči státu tak nějak nevěřím, že stejné levoty nedělají i vůči svým zaměstnancům.

Datum: 09.08.16 18:26

Dobrý den. Tak např. McDonald má na svých stránkách, že přijímá s ukončenou devítiletou docházkou a věkem 15 let. Možná by bylo lepší se zeptat přímo u nich, popř. jinde. Ale těch 15 let Vám musí být.

Datum: 09.08.16 18:43

...no a ta docházka taky musí být ukončená. viz občanský zákoník, par. 34:

Závislá práce nezletilých mladších než patnáct let nebo nezletilých, kteří neukončili povinnou školní docházku, je zakázána. Tito nezletilí mohou vykonávat jen uměleckou, kulturní, reklamní nebo sportovní činnost za podmínek stanovených jiným právním předpisem.

Datum: 10.08.16 05:47
Napadá mě akorát roznos letáků. Smlouva se napíše na rodiče a roznášet budeš ty. U nás roznaší letáky děcka. Smlouva je uzavřena na dospělého.

Datum: 10.08.16 06:48

Už někdy od 12 let jsem chodila plet dlouhé nekonečné záhony malých stromečků do lesních školek. Opálila jsem se přitom, nedaleko byl rybník, tak jsem se občas smočila, bylo to prima. Jenže v lesních školkách dělala mamka, ta mi to sjednala. Nemohla jsem udělat žádnou škodu, leda vytrhnout to, co bych neměla.;) Docela jsem si vydělala, tedy vzhledem k tehdejší době.

Dneska do 15 let žádnou brigádu neznám. Leda snad ty letáky, napsat si to na rodiče. Jaga.

Od: isakson
Datum: 10.08.16 19:43
Jak už zde bylo zmíněno, tak by to bylo nelegální... Každopádně nosit letáky s tím, že by to bylo napsáno na rodiče není špatný nápad, ale z toho na na motorku nebude. Zkuste se zeptat rodičů, že byste doma něco neudělal (nemyslím tím samozřejmě něco jako vysávání apod., ale něco většího rozsahu). Dále se domluvit třeba a kapesném (ale to je a motorku taktéž málo).Poté byste mohl místo dárků k Vánocům či narozeninám dostat peníze.
A nezapomeňte, řidičák také něco stojí.
Prostě zkuste rodičům pomáhat pořád, být hodný a pak třeba poprosit, že byste jim část zaplatil, až budete vydělávat.
Když si vzpomenu, tak já jsem si šetřil už od mala (+od 16 let brigády) a v osmnácti jsem si koupil auto. A ne nebyla to felicie za pár tisíc.

Od: cara®
Datum: 10.08.16 22:08

Brigádu od 15 možná seženeš, ačkoliv relativně obtížně, hledá se těžko i na SŠ, do věku 18 let, jelikož většina zaměstnavatelů chce odpovědnost a hlavně práci s penězmi.

Určitě by tě mohli vzít někde do FastFoodu (nikoliv za pokladnu, jelikož nemůžeš pracovat s penězmi), ale třeba jako úklid, případně do zadních prostorů, kde budeš připravovat jídlo. Taky v různých hospůdkách/restauracích často hledají někoho, kdo by škrábal brambory, umýval nádobí, prostě pomáhal.

No a kdyby to nevyšlo, zkus třeba roznášet letáky, případně doučovat mladší studenty ZŠ.

doplněno 10.08.16 22:09:

FastFood beru zpět, vidím, že skoro ke všemu musí být dokončená povinná školní docházka.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.