Máme kazdý jinak dovolenou

Od: Datum: 09.08.16 05:53 odpovědí: 19 změna: 14.08.16 12:08
Chceme jet na spolecnou dovolenou s dětmi do Chorvatska a pracujeme s moji manželkou kazdý v jine fabrice a ona má celozávodni dovolenou o týden dříve než mám já. Koordinátor mi v práci řekl že bývá zvykem, že rodina jezdí každý zvlášť na zájezdy, aby se navzájem neomrzeli a nehádali členové rodiny. Když jsem to svoji ženě sdělil, tak byla v šoku a nelíbilo se ji to a dětem též ne. Pokuď bych poslechl mého śéfa, jak on mi to volno nařídí, tak se mám pŕipravit na rozvod. Mám z minulého roku ještě dva týdny nevyčerpanou dovolenou a letos od zaćátku roku ješte nebral nic. Mám určený jen týden narízené dovolené a víc mi pracovní agentůra nedá, nebo jak budu hodně o volno na společný zájezd otravovat, tak mohu dostat z práce padáka mi šéf pohrozil. U ukrajinské pracovní agentury český zákoník práce prý neplatí, tam se furt jen maká.
doplněno 09.08.16 06:13: Myslím si, že dovolená v rodině by se měla shodovat po vzajémne dohodě, ale někde je bohužel práce vetši prioritou pro zaměstnavatele než společný odpočinek rodiny.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.08.16 06:56
avatar
To je opravdu krajně nepříjemná situace. Ale pokud se v práci nedohodnete, tak stále platí, že dovolenou určuje zaměstnavatel. To je i podle českých zákonů, ukrajinské s tím nemají co dělat.
Ohodnoceno: 3x
 
Od: petrvojtek
Datum: 09.08.16 07:08
Jsem ale ve svízelné situaci, jestli prosadím danou věc na jedne strane, tak na druhe strane bude zle. Buď ztratim rodinu nebo práci a to je těżké se rozhodnout. Moje děti mám rád i manželku a bez práce neuživím zase rodinu.
Datum: 09.08.16 07:19
avatar

No a co manželka, ta nemá přístupnějšího šéfa?

Klidně na dovolenou tlač. Padáka z práce bych se nebál, šéf sice může hrozit jak chce, taky záleží na tom, jak snadno jsi nahraditelný, ale lidí je v současnosti obecně nedostatek. Žádné fronty nezaměstnaných před branami továren nestojí. Ono to ani nemá logiku, nepustit tě na dovolenou a místo toho tě propustit, to by si firma ani šéf moc nepomohli :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.16 07:41

Váš šéf je naprostej trotl. Nebál bych se ani vyhazovu, ani rozvodu. Pokud v práci nejste jen do počtu, tak vás kvůli týdnu dovolené nevyhodí, stejně by vám ji dali jindy. A pokud jde o manželku, tak jste v manželství dva, takže by se o změnu dovolené měla snažit i ona. Jen bych nedělal tu zhovadilost, že bych jel na dovolenou sám a manželka s dětmi sama jindy. To bych já raději nejel vůbec.

A jako druhou věc bych zvažoval změnu zaměstnání, aby mi nešéfovali neandrtálci.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.08.16 08:47

Pokud jsem to dobře pochopil, tak pokud nepojedete na dovolenou, tak bude rozvod? V tom případě bych to ukončil s manželkou a pak jel na dovolenou v daný termín závodní dovolené

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 09.08.16 11:21
avatar

Nevím​, která manželka by se nechala rozvést jen proto, že manžel nedostal ve stejném termínu dovolenou. Snad je to psáno s nadsázkou. Pokud ne, tak ta manželka nestojí ani za tento dotaz.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: petrvojtek
Datum: 09.08.16 11:59
Ne rozvést za nedostání dovolené, ale pokuď bych jel bez ni a bez dětí v tom jiným termínu sám.To mi řekla,že bych se kur.l s jinejma za zádama tam a o to hlavně ji jde.
Datum: 14.08.16 12:08

Jestli má pocit, že Vás musí hlídat jako ostříž, tak je to kráva a rozvedl bych se sám.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 09.08.16 12:28

Nevím, jestli na této úrovni doma komunikujete běžně, ale ten rozvod, to je snad jenom přihlouplý vtip.

Co se týká dovolené v práci, tak já osobně bych takto se sebou orat nenechal. Plácat nesmysly o tom, že neplatí Zákoník práce. Pochopitelně stát se může, že dovolená nevyjde rodičům ve stejnou dobu. Mnohdy si takto berou část dovolené záměrně, aby mohli být s dětmi během všech prázdnin, protože většina lidí nemá dostatek dovolené na pokrytí volna ve škole.

Je potřeba si uvědomit, že dovolenou určuje výhradně zaměstnavatel. Pokud se tedy nedomluvíte, musíte se přizpůsobit. Výjimkou je ovšem vaše dovolená z loňska, kterou si v této chvíli můžete vybrat kdykoliv budete chtít - musíte to ale oznámit alespoň 14 dní předem zaměstnavateli. Pokud to takto uděláte, pravděpodobně se ale problémům se šéfem nevyhnete. To už záleží na vás, na co "máte koule". Jak už jsem psal nahoře, osobně bych tam moc dlouho nevydržel a šel dělat jinam.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.08.16 13:43
avatar

Zvonilo se klíči a tady to máme, tvrdý kapitalismus, dříve by se ohled na děti a tmelení rodiny vzal

Ohodnoceno: 2x
 
Od: krtek*
Datum: 09.08.16 14:36

Když pominu informaci, která tu již byla sdělena, že platí český zákoník práce tak a za další

1) zaměstnavatel může nařizovat nebo určovat dovolenou zaměstantnci pouze do jedné její poloviny. Tzn., že druhá polovina je pouze na vůli zaměstatnce. Pokud máte nárok na 20dní dovolené za rok, nařidit může jen 10.

2) Pokud je dovolenná převáděna z předešlého kalendářního období platí pro tuto nevyčerpanou dovolenou podobná pravidla. Zaměstnavatel musí určit nejpozději do konce června termín kdy si starou dovolenou vyberete. Pokud tak neučiní je termín opět na Vás...jak zde píše kolega výše...nutno však oznámit 14dní předem

i když se to tak na první pohled nezdá...máte v rukách větší trumfy Vy :))

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.16 15:46
avatar

1) přečtete si § 217 ZP a následující a zjistíte, že nemáte pravdu. Čerpání dovolené určuje vždy zaměstnavatel, na druhou stranu je pravda, že přitom musí přihlížet i k oprávněným zájmům zaměstnance.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krtek*
Datum: 10.08.16 07:40

Tady je to přehledné..to s tou polovinou jsem někde četl, ale za boha i kdyby jste mě zabili vám to teď nenajdu kde..

http://www.epravo.cz/top/clan…t-cerpani-dovolene-81991.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.08.16 03:23
avatar

Věřím Vám, že jste to někde četl, ale odhaduji, že někde v nějaké diskuzi. Jde totiž o poměrně častý omyl. Čerpání dovolené určoval co pamatuji vždy zaměstnavatel (už podle starého "socialistického" zákoníku práce).

Máte ale pravdu v tom, že pokud zaměstnavatel neurčil čerpání dovolené z předchozího roku do konce června t.r., může si zaměstnanec termín této ("staré") dovolené určit sám. Zaměstnavateli musí termín oznámit 14 dnů předem.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: irma
Datum: 13.08.16 07:34

Vážení, můžete tady hezky diskutovat o zákoníku práce, ale šedá je teorie, zelený strom života. V tomto případě černý strom života,

naši kapitalističtí šéfové, si jedou po svým, když já jsem se v práci ohánělá zákoníkem práce, bylo mi řečeno, že on- šéf, si na

zákoník práce nehraje. Ano, co jsme si vyzvonili to máme...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.08.16 12:36
A jak to tedy dopadlo? Nebo jste sklopila uši a tím to haslo? To ale není žádný kapitalismus a už vůbec ne vyzvoněný. To je vyčůranost. Pokud si necháte všechno líbit, tak se nic nezmění! Už si zvykněte na to, že každý se musí postarat o sebe. Nic se nestane samo od sebe, nikdo nebude někoho až do důchodu vodit za ručičku.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 13.08.16 12:39

Svoboda je nezpochybnitelná a do toho patří i právo jít jinam. Za komunistů byla výpovědní doba 6 měsíců + tuším 1 měsíc. Není mi jasné, co má svoboda společného s tím, že je vedoucí trotl? Stačí si prostě najít jinou práci a hotovo. Zákoník práce řeší i toto a do rozvazačky byl napsal důvod narušování rodinných vztahů tím a tím pracovníkem takovým a takovým činem. Dál už nic není třeba řešit.

P.S. v dobách socialismu vám bylo lépe? Tak existují státy jako KLDR nebo Venezuela.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.08.16 12:06

Na zákoník práce si možná nehraje šéf, ale hraje si na něj soud. To je to, co jsme si vyzvonili.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.08.16 12:05

Jestli se chce rozvést kvůli blbý dovolený, tak je to kráva a rozveď se sám.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.