Peníze, nároky, student

Od: Datum: 06.08.16 21:31 odpovědí: 12 změna: 07.08.16 12:13

Ahoj, vim, že to je takový blbý.. Připadám si, že sockuju. Ale, pro mě každá koruna dobrá, páč bych rád dostudoval.

Chtěl jsem se zeptat, kde se dá najít, na jaké příspěvky apd. mám nárok? Jsem student VŠ, jeden z rodičů mi zemřel, druhý se o mne nestará a po neschodách jsem se musel odstěhovat. (Aktuálně pobírám sirotčí důchod 6400/měs.). Musí na mne druhý rodič platit třeba výživné? V těchto věcech se bohužel moc nevyznám..

Díky za radu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.08.16 21:42
Ano,mas narok na vyzivne, spolu ejne tak detske pridavky by jsi mel dostavat ty pokud bydlis sam. Pokud budes na brigade, nemusis platit socialni a zdravotni (po dobu studia plati zdravotni skola a socialni platit nemusis). Tim padem budes mit vetsi penize nez staly stav zamestnancu. Jdi se zeptat na socialku co mas delat, meli by byt schopni poradit. Pripadne OSPOD.
doplněno 06.08.16 22:19:

uska: od kdy platí student zdravotní pojištění? pokud vím, tím, že je studentem, tak to platí škola (možná to platí někdo jiný, třeba ministerstvo apod. ale to už je slovíčkaření), prostě student ho neplatí, mě to nestrhávali a když ano, tak mi to pak zase vrátili

Ohodnoceno: 4x
 
Od: uska®
Datum: 06.08.16 21:48

Ale kuš repkine. Škola za nikoho pojištění neplatí atd.

K otázce - počkejte, vydržte, jsou tu holky odbornice, ti vám poradí. Jen z praxe - pokud budete soudně požadovat výživné, na které máte nárok, musíte zdůvodnit proč si nepřivyděláváte brigádami, což je u VŠ zcela běžné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ferero
Datum: 06.08.16 22:05

Já si přivydělávám, ale není to moc. Musím daleko dojíždět ( Nájem mě tu vychází daleko levněji, než u školy. I být tam a mít brigádu "po ruce" bude to kvůli vysokýmu nájmu těžký utáhnout...)

Od: fjvh
Datum: 06.08.16 22:44
Student platí z vydelku zdrav a soc stejně jako normální člověk. Jen ho nemusí platit, když nic nevydelava. Oproti normalnimu cloveku dostává navíc jen nejakou slevu na dani.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 06.08.16 22:49

repkin : vratka zdravotního pojištění? nepletete si to s vrácením přeplatku daně z příjmu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.08.16 22:24
avatar

Proč nájem, kolej vychází mnohem levněji a je v místě školy a tedy se dá dělat i brigáda.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.08.16 00:08

Lidi, co to píšete za nesmysli :D , vy si tu pletete DPH, s daní z příjmu, a plateb zdravotního, sociálního, nemocenského pojištění.
Nejlépe a nejblíže se trefil "repkin", to je fakt zarážející, to jste jako studenti nepracovali?
Tak jednoduše, v případě že studuješ vysokou školu formou denní/prezenční studium ("nově" i kombinované), tak za tebe zdravotní pojištění hradí stát, sociální ti sice nikdo nehradí, ale započítává se do důchodu. V případě že půjdeš pracovat, jako pro studenta je pro tebe nejvhodnější buď DPP nebo DPČ, ani v jednom případě neplatíš nic v případě že podepíšeš tzn. "růžový formulář", ale pozor pouze do určité čásky, u DPP to je cca 10 000,- u DPČ 3 000,- poté se strhává poměrná částka z výdělku, proto často firmy nabídnou třeba 2-3 smlouvy (je to zcela legální), a budeš dostávat čistý zisk (třeba 3x 8 500,- ), a jim odpadne složitá administrativa s tím spojená.

Dále bys měl mít rozhodně nárok na výživné/alimenty, a další sociální podrporu, více bych ti doporučil se zastavit na ÚP ve tvém bydlišti.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: fjvh
Datum: 07.08.16 00:24
Není pravda. Pravda je to, co jsem psala výše. Z výdělku student zdravotní platí uplne stejně jako nestudent.
Ani není pravda, že se studium započítává do odpracovane doby pro výpočet důchodu, nezapočítává se.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.08.16 08:04
Ano,tak jsem to myslel. A kdyz uz to plati, tak mu to pak vrati. Jeste mne napada, ze by mozna dosahl na prispevek v hmotne nouzi?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 07.08.16 09:51

no, první kdo sem tahá DPH jste asi vy... máte v tom dost chaos. Tak třeba studium VŠ se určitě nezapočítává do dob soc.pojištění na důchod , někdy od roku 2010, pokud si sám student neplatí pojištění. Co se týká repkina, ještě jsem neviděla, že by se někomu vracelo zdravotní pojištění...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.08.16 11:07

Je pravdou, že já to měl dlouho před rokem 2010, tak pokud byly změny, může být všechno jinak. Někde doma mám možná i výplatnice, tak se pak schválně podívám jak to bylo. Dokonce jsem si nevybíral volno a propláceli mi ho. Potom na úřadu práce mi sečetli hodiny z brigád a měl jsem nárok na podporu v nezaměstnanosti cca 2.300,-Kč :-D když jsem čekal dva měsíce na vyjádření zaměstnavatele, než se konečně rozhoupal

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.08.16 12:13
avatar
Zdravotní, poptejte se na studijním oddělení vaší školy i po sociálním stipendiu.Je právě pro studenty ze slabých, nefunkčních a podobných rodin.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.