Domov pro seniory-platba

Od: Datum: 06.08.16 13:37 odpovědí: 5 změna: 06.08.16 17:42

Je to správný postup... teta (96 let) je umistěna v domově pro seniory,důchod má okolo 7500kč,ten má menší než než je požadovaná platba 11500kč za pobyt a péči v domově.Proto její dvě děti 72 a 76 roků oba důchodci a sami už nemocní dopláci na maminku každý okolo 2000kč.Teta má vyřizený příspěvek na péči 12000kč co má domov z tohoto příspěvku hradit?Pouze péči o ni nebo i doplatek na léky a pobyt? Doposud je musi platit taktéž její děti .Můj dotaz zní,co je hrazeno z 12000kč příspěvku . Zdá se mi 23500kč měsičně za ten pobyt dost hodně. Je to tak ve všech domovech pro seniory.Díky za zkušenost.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.08.16 14:11
avatar

Příspěvek na péči slouží pouze k úhradě poskytované péče, nikoli k zaplacení pobytu a s tím souvisejících služeb (úklid, praní, energie apod), ani k doplatkům na léky. Co se považuje za péči pro účely stanovení úhrady uvádí § 35 odst. 1 písm. a), b), e), f) a h) až j). zák.č.108/2006 Sb, v platném znění. http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-108#cast2

Poskytovatel sociální služby se může dohodnout na spoluúčasti na úhradě nákladů s osobou blízkou osobě, které je sociální služba poskytována, popřípadě s jinou fyzickou osobou nebo s právnickou osobou, pokud osoba, které je sociální služba poskytována, nemá vlastní příjem nebo její příjem nepostačuje na úhradu nákladů. Pokud klient nemá takové příbuzné nebo nejsou schopni se na úhradě nákladů podílet, je poskytovatel služeb povinen stanovit výši úhrady za pobyt v zařízení tak, aby mu zůstalo 15 % z jeho příjmu.

23 000 Kč je běžná skutečná výše nákladů v domově pro seniory na jednoho klienta a měsíc.


doplněno 06.08.16 16:47:

Jak už jsem uvedl, pokud není nikoho, kdo by se mohl spolupodílet na úhradě pobytu, upraví se klientovi předpis úhrady. Ve vašem případě by to bylo tak: důchod 7500 Kč, z toho musí klientu zůstat 15%, t.j. 1125 Kč a úhrada by tedy byla stanovena ve výši 6375 Kč.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: miji
Datum: 06.08.16 16:37

Děkují všem rádcům za rady,péče o důchodce je tam dobrá... asi je to i dle zákoná v pořádku.Jen ještě nevím kdo by pobyt platil kdyby tetinym dětem jsou taktéž důchodci došly finance (stát se může ledacos).

Datum: 06.08.16 17:42
avatar

Povinnost by převzaly jejich děti, tedy vnoučata té paní. Nedalo by se nic jiného dělat. Těm je dneska nějak okolo 50 let, takže by se měly ujmout své povinnosti, pokud by to jejich staří rodiče finančně nezvládli. Výhoda je v tom, že ty děti třeba byly dvě, ale vnoučata už jsou třeba čtyři, takže by se celkový doplatek rozmělnil mezi víc rodin. Ta vnoučata jistě od té paní také leccos dostávala, nemyslím teď nějaké peníze, ale třeba péči - o prázdninách, možná i dárky k narozkám, svátkům a pod. Takže by měla určitě co splácet.

Říkávalo se, že spíš jeden táta uživí 10 dětí, než 10 dětí jednoho tátu. A věřte, něco na tom skutečně je. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.08.16 14:54
avatar

Ano, je to skutečně tak.

Uvažovali jsme, co s babičkou, kdyby se přestala pohybovat. Doma bychom s nepohyblivou osobou péči nezvláídli, informovali jsme se předem "co kdyby?" V Domově seniorů nám řekli zhruba totéž.

Klientův příspěvek na péči si přivlastní. Nakonec pravdou je, že nyní pečují oni, takže na to mají nárok.

Vezmou si i jeho důchod s tím, že nezbytou malou část mu nechají na jeho potřeby.

A pokud ani ten důchod nestačí, musejí příbuzní klienta na jeho pobyt doplácet. Většinou děti. Dobře, když je jich víc, podělí se o platbu.

Jinak, před časem jsem sledovala mnoho podobných zařízení pro staré lidi a musím napsat, že 20 až 23 tisíc Kč měsíčně je jen takový průměr. Některé chtějí i víc. O dost.

Co na tom, chápu to, je to těžká práce se starými bezmocnými lidmi. Ale hlavně aby těm lidem poskytli opravdu takovou péči, jakou si zaslouží a jakou si zaplatí.

O každém ústavu se něco šušká mezi lidmi. Proto mám strach babču někam "odložit". Doma se postaráme, převlečeme, vypereme, buchtičky jí napečeme :), proto se bojím, abychom vybrali správně, kdyby to skutečně bylo potřeba. Jaga.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: balzerka
Datum: 06.08.16 15:07

A jsou mezi jednotlivými domovy důchodců velké rozdíly. Dobře si pozjišťujte. Navštivte, pozorujte. Důležité jsou reference.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.