Prodej auta v rodině - dohoda

Od: Datum: 06.08.16 09:23 odpovědí: 10 změna: 06.08.16 14:19

Zdravím dobří rádcové,

mám otázku ohledně prodeje auta v rodině a sepsání nějaké dohody. Stačí u takové dohody pouze podpis obou stran, nebo je nutné takovou dohodu nechat i ověřit? Auto prodává otec svému bratrovi s tím, že v hotovosti zaplatí např. 50 tis., zbytek by měl splácet po nějaké částce a až bude auto splacené, tak se přepíše na něj.

Potřebuji poradit, jak by taková dohoda měla vypadat, nebo co by v ní nemělo chybět, na co nezapomenout.

Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 06.08.16 09:54

Ptáte se na dohodu. Ve skutečnosti se jedná o normální kupní smlouvu, kde vypsat podmínky splácení i sankce při nedodržení splátkové kalendáře.

Jen poznámka - přepsat auto až po zaplacení není dobré řešení. Bratr auto nabourá, nebude mít na splátky ani na opravu auta a otci zůstane vrak. Na dluh bych vystavila směnku a auto přepsala hned.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: indigo
Datum: 06.08.16 10:06

Děkuji za odpověď. Ono je to tak trochu začarovaný kruh. Je to sice bratr, ale lidé jsou různí a někdy to bývá paradoxně tak, že dluhy v rodině se splácejí nejhůře. Já mám právě obavy, že když se auto přepíše ihned, tak si bude strýc myslet, že auto je již jeho a s platbami si bude dávat na čas. Třeba ne, třeba se jen pletu, ale moc tomu nevěřím. Otec je naivní a nejradši by snad ani žádnou "dohodu" mezi bratry nesepisoval.

Datum: 06.08.16 11:44

Takže otec chce zatím vozidlo bratrovi zapůjčit a až zaplatí celou kupní cenu, tak dojde ke změně vlastníka.

Zde ale bude muset být perfektně ošetřeny všechny problémy během zapůjčení.např. Co když vozidlo bude mít závadu, co když vozidlo někdo ukradne, co když někdo vozidlo poškodí... Stále totiž bude otce.


doplněno 06.08.16 12:15:

Klidně to můžete uzavřít i ústně. Protože je ochoten otec v případě nedodržení smlouvy se následně s bratrem soudit? Tam to většinou končí.

Já bych ho poslal pro zbytek peněz do banky. Při dnešních úrokových sazbách přeplatí pár korun. Otázka další je, jestli je dobré se zadlužovat koupí starého auta.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: indigo
Datum: 06.08.16 11:56

No, zamýšlel to takto udělat z důvodu, kdyby nedošlo ke splácení auta, že by si auto prostě jen vzal zpátky. Samozřejmě, že pokud by z toho vyplývaly spíše samé nevýhody než výhody, tak by auto přepsal s okamžitou platností. Ale chce to mít nějak ošetřené pro případ, že by se jemu, či bratrovi cokoliv stalo a splácení pak nebylo z nějakého důvodu možné. Proto mě i zajímá, zda je nutné podpisy nechat ověřit, popř. stačí jen nějací svědkové?

Datum: 06.08.16 12:09
avatar

V popisované situaci bych doporučila, aby si strýc někde peníze vypůjčil a zaplatil za auto celou částku. Získá tak auto hned. Ke splácení je připraven, mělo by mu být proto jedno, komu vlastně bude pravidelnou měsíční částku odevzdávat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: indigo
Datum: 06.08.16 12:24

Přesně to si myslím také, bohužel, jak bylo již zmíněno, otec je naivní a na svoji rodinu nedá dopustit, věří, že by se toto v jeho rodině stát nemohlo. Já jsem trochu jiného názoru, bohužel.

Od: asd1
Datum: 06.08.16 13:08

Pokud auto vybourá, porouchá se tak že by oprava byla drahá nebo ho ukradnou, tak bude bez auta a zbývající splátky nejspíš už neuvidí. "Na dluh" bych neprodával.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: indigo
Datum: 06.08.16 13:30

Já také ne, ale bohužel to rozhodnutí nezávisí na mně, tak se alespoň snažím zjistit, když už otec souhlasil alespoň s nějakou písemnou "dohodou", jak ji správně sestavit a co do ní šetrně zakomponovat tak, aby papír při nejhorším neposloužil jen k vytření...

Od: asd1
Datum: 06.08.16 13:48

Jde o tvoje auto? Je otec svéprávný?

= můžeš mu poradit jak bys to udělal ty a jaká má jeho představa rizika. Dál je to jeho věc a nech to na něm.

Písemná dohoda je na nic, při nedodržení by se s bratrem musel soudit. Pokud by šlo o tisíce až desítky tisíc tak by do soudního sporu stejně nejspíš nešel.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 06.08.16 14:00

Vytiskněte celé toto vlákno a dejte jej přečíst otcovi, ať se rozhodne. Víc udělat nemůžete.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.