Jediný společník a zároveň jednatel v s.r.o

Od: Datum: 05.08.16 16:58 odpovědí: 5 změna: 06.08.16 16:06

Dobrý den,

Rád bych se zeptal, pokud jste jediný společník a zároveň jednatel v s.r.o. a nemáte žádné další zaměstnance, jakým způsobem si vyplácíte mzdu/odměnu a na základě jakých smluv? Pouze na základě smlouvy o výkonu funkce jednatele? Nebo na základě smlouvy o výkonu funkce jednatele a zároveň nějaké další příkazní smlouvy (na činnosti nesouvisející s činnostmi, za které je odměňován jednatel)? Jde mi o to, jak si tyto věci nastavit, abych byl co nejméně zatížený administrativou a zároveň samozřejmě co nejvíce ušetřil na odvodech.

Děkuji za Vaše odpovědi,

hbr


doplněno 06.08.16 09:15:

Dobrý den, díky za odpovědi, rozšířím svůj dotaz. Z toho, co jsem si nastudoval, si mohu z s.r.o. vyplácet odměnu jako:

1. Zaměstnanec

2. Společník (podíl ze zisku)

3. Jednatel

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

1. První možnost nepřipadá v úvahu, nechci být zaměstnancem ve vlastní firmě - vyžaduje to mj. registraci firmy na úřadech jako zaměstnavatele, registraci mne samotného jako zaměstnance, je s tím spojeno spousta administrativy, ekonomicky je to nevýhodné... potřebuji se soustředit na svoji práci, ne na byrokracii okolo.

2. Společník - Tato varianta by mi vlastně vyhovovala asi nejvíce, jednou ročně si vyplatit podíl ze zisku, odvést jednorázově daně a vyřízeno, hotovo. Žádná další administrativa, ohledy na zákoník práce, sociální a zdravotní pojištění.

Aktuálně to takhle vlastně dělám, resp. vyplácím si peníze z účtu s.r.o. "do pokladny", užívám je pro osobní potřebu a na závěr roku si je pouze formálně vyplatím z pokladny jako podíl ze zisku. Jednatelem jsem pouze na základě zakladatelské listiny, smlouvu o výkonu funkce jednatele uzavřenou nemám. Aktuálně jsem tedy "osoba bez zdanitelného příjmu", tj. sociální pojištění si momentálně neplatím žádné (budu řešit později) a zdravotní jen nějaké povinné minimum.

3. Jednatel - o této variantě jsem uvažoval ještě předtím, než jsem se dozvěděl o předchozí možnosti (zisk společníka). Aktuálně vlastně ale nevím, jestli vůbec potřebuji smlouvu o výkonu funkce jednatele, původně jsem ji začal zařizovat právě kvůli možnosti vyplácet si z s.r.o. odměnu.

Co jsem se dozvěděl, tak i na jednatele (je-li mu vyplácena odměna) je dle zákona pohlíženo jako na zaměstnance a tedy je s tím spojená administrativa. Záleží však na výši odměny - je-li odměna do 2500,-/měs. (rozhodný příjem), tak je administrativa s tím spojená o něco menší (např. není třeba platit sociální pojištění), ale pořád to myslím vyžaduje registraci firmy jako zaměstnavatele a mne de facto jako zaměstnance.

Takže jsem začal uvažovat o variatně "jednatel bez odměny" a pouze si vyplácet zisk z titulu společníka. Tady jsem ale narazil na to, že FÚ může považovat část zisku, který bych si vyplatil jako společník, za skrytou odměnu jednatele a zpětně vyměřit doplatek se vším všudy. Čímž se pravděpodobně dostávám k variantě "výplata z titulu společníka" + jednatel s odměnou do 2500,-/měs., případně občas nějaká vyšší jednorázový odměna, aby FÚ nemohl nic namítat.

No a další věc, kterou řeším - jednatel pobírá svoji odměnu za činnosti spojené s řízením firmy, rozhodováním, legislativní věci, atd. Ale já zároveň vytvářím nějaké produkty nebo služby, které potom firma prodává a toto už nespadá do činností souvisejících s výkonem funkce jednatele. Čistě z pohledu "úřadů" tedy to, co opravdu prodávám, vzniká ve firmě z ničeho, z vakua, nevytváří to žádný zaměstnanec. Co jsem četl, pracovní smlouva by nebyla v mém případě to pravé, protože mj. upravuje např. vztah podřízenosti a nadřízenosti, podléhá zákoníku práce, atd., což rozhodně není můj případ. Posléze jsem se dozvěděl o tzv. mandátní (příkazní) smlouvě, která by tuto situaci mohla řešit - ale opět nevím, skutečně ji potřebuji nebo nepotřebuji...

Ještě jednou díky za Vaše názory.

hbr


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: kakamila
Datum: 05.08.16 17:06

Zaplatte si účetního nebo danového poradce...ten to "za Vás" vyřeší...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hbr
Datum: 05.08.16 17:10

To už jsem samozřejmě udělal, ale zajímá mě, jak to řeší v praxi ostatní :)

Od: pawŽ
Datum: 05.08.16 22:31
Muzete byt zamestnanec nebo jen jednatel a brat penize na zaklade smlouvy. Jenom pro uplnost. Jako zamestnanec mate i zamestnanecke odvody (pocitaji se do ducbodu), jako jednatel na smlouvu se do duchodu nepocita. Cili z tohoto pohledu se to chova jako OSVC, ktery plati jen minimalni odvody.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlcŽ
Datum: 05.08.16 17:18
avatar

Jednatel by měl být zaměstnancem firmy - např. v jednom z komentářů k podobnému dotazu je:

"Já jsem normální zaměstnanec s.r.o., které jsem zároveň i jednatelem. Nevidím v tom problém. Platím klasicky za zaměstnance i za sebe sociální, zdravotní atd... A měsíčně si posílám výplatu..) Žádný problém."

nebo

"Řešila jsem to stejné, při přechodu z OSVČ hlavní činnosti na s.r.o. Napsala jsem si žádosti na sociálku a ZP, vysvětlila situaci, že mám HPP a podnikání na vedlejšák. Žádosti vyhověli a platila jsem minimum."

Ale jsou situace, kdy má člověk např. 5 firem - pak bych viděl jednu zásadní větičku konkurenčního rádce jako logickou: " souběh funkcí: je od 1.1.2014 zakázán, takže není vhodné (možné) mít prac. smlouvu na výkon funkce jednatele. Smlouva o výkonu funkce musí být schválena valnou hromadou. Je možné mít smlouvu o výkonu fce. bezplatnou a je možné mít pracovní smlouvu, která bude na jinou činnost než na výkon ředitele,jednatele."

Samozřejmě aktuální data musí vědět účetní - takže doporučení už padlo.


doplněno 06.08.16 09:53:

Pardon, ale věta "Ještě jednou díky za Vaše názory." je v rozporu s komentářem pode mnou.

K vašemu doplnění dotazu bych jen zdůraznil "Je možné mít smlouvu o výkonu fce. bezplatnou" - tj. lze být jednatelem díky smlouvě (ta je podle mých informací nutná), neplatit daň díky bezplatné smlouvě a řešit jen vámi zmíněný příjem z podnikání.

Nicméně jsem vás asi už jednou naštval, takže dále dotaz nechám jiným rádcům...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hbr
Datum: 05.08.16 17:36

Odpovídejte prosím, pouze pokud sami výše uvedeným způsobem podnikáte, případně jaké máte zkušenosti. Díky za pochopení.

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.