Nájemné příbuzným

Od: Datum: 03.08.16 23:09 odpovědí: 3 změna: 06.08.16 16:15

Dobrý večer/den

se svým strýcem spoluvlastním oba stejným podílem rodinný dům, v tomto domě mám trvalý pobyt, ale nebydlím v něm.

Strýc v mé nepřítomnosti krade moje věci a prodáváje. S ohledem na svou babičku, jeho matku a mého zemřelého otce, jsem nepodal oznámení na policii. Nutno podotknout, že strýc je notorický lhář, všechny moje pokusy o smír selhaly.

Chtěl bych tedy požádat jeho ženu, mou tetu, která je v tomto domě hlášena o placení nájmu. Mám na to právo?

díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cicko*
Datum: 03.08.16 23:25

Pokud svůj podíl na předmětné nemovitosti neužíváte, pak máte zcela legitimní nárok na "nájemné" od každého, kdo Váš díl užívá, bez ohledu na to, zda se jedná o tetu, strýce nebo kohokoliv jiného. Výše nájemného bude buďto na dohodě nebo se určí průměr na základě obdobných případů v okolí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.08.16 01:13

To není tak jednoduché. Jednak není pravda, že tazatel byt neužívá - má v něm svoje věci. A za druhé strýc je rovněž spolumajitelem toho domu a má právo užívat věc (dům) v celém rozsahu, pouze nesmí omezovat v užívání ostatní spolumajitele. Pokud chcete vybírat nájem, znamená to, že s někým uzavřete nájemní smlouvu, ale tu musí uzavřít všichni spolumajitelé jako jedna osoba, musí se tedy nejprve dohodnout s ostatními spolumajiteli (strýcem), jakým způsobem (za kolik, s jakým dalšími smluvními podmínkami) byt pronajmete, a pak terpve smlouvu předložit nájemníkovi. V tomto případě předpokládám, že takový postup se strýcem nebude možný. Navíc se domnívám, že umožnit byt užívat své družce, manželce nebo dětem je součástí toho prvotního práva užívání bytu, ale nejsem právník, musel bych si to někde pečlivě ověřovat.

Někde jsem slyšel trochu drsnější postup: zjistěte si, kde Váš strýc dluží a jeho dluhy kupte jako pohledávky. Pak mu nabídněte, že buď vám prodá zbytek domu, nebo si ten zbytek domu přes exekutora seberete sám.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vanad1*
Datum: 06.08.16 16:15

Teta jako manželka vlastníka druhé části nemovitosti má právo užívání. Nájem za 2. polovinu by snad mohl připadat v úvahu, kdyby chtěli užívat celou nemovitost. S krádežemi jste měl jít ihned na Policii ČR. Teď už nemá cenu se tím zabývat. Jen mi není jasné, jak si představujete dál údržbu domu, placení popelnic, energií atd. Na koho je psána elektřina aj..

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.